Avi/ujkelet.live

A háború 471. napja, tűzszünet: Helyi idő szerint 11:15-kor életbe lépett a túszok szabadulását lehetővé tevő gázai tűzszünet. A humanitárius segélyszállító teherautók megkezdték a belépést az Gázai övezetbe. Egyiptomi riportok szerint eddig 200 teherautó humanitárius segély ment be a Gázai övezetbe.

Megerősítették továbbá a ma szabaduló három túsz nevét: Romi Gonen (24), Emily Damari (28) és Doron Steinbrecher (31).

Donald Trump megválasztott elnök üdvözölte a három túsz szabadulását.

Egy izraeli biztonsági forrás szerint a listát a közvetítők, Egyiptom és Katar jutatták el a biztonsági erőknek, és ez lesz a folyamat mechanizmusa a következő fordulókban is.

Izraeli tankok az egyiptomi-gázai határ mentén futó Philadelphi-folyosón:

A Hamász terrorcsoport mindeközben azt állítja, hogy még várja a listát a 90 fogolyért, akiket Izrael a megállapodás részeként ma szabadon enged a három túszért.

„A megszállás várhatóan hamarosan átad egy listát, amelyen 90 fogoly neve szerepel azon nők és gyermekek kategóriáiból, akiket a tűzszünet első napján szabadon engednek” – áll a Hamász közleményében, hozzátéve, hogy az egyezség előírja „30 palesztin fogoly szabadon bocsátását egy civil fogolyért cserébe”.

Az izraeli Büntetés-végrehajtási Szolgálat később közölte, hogy megkapta a 90 fogoly névsorát, akik ma szabadulnak. Valamennyiüket átszállítják az Ofer börtönbe, onnan pedig a Vöröskereszt 78-at Júdea és Szamáriába, 12-t pedig a rendőrség Kelet-Jeruzsálembe szállít otthonukba.


Helyzet: Az izraeli hadsereg parancsnoka, Herci Halevi altábornagy a múlt héten az észak-gázai Beit Hanunban bevetett csapatokhoz beszélve azt mondta, hogy a tűzszüneti megállapodás nem jött volna létre, ,,ha a Hamász nem lett volna ilyen nehéz helyzetben”.

,,Nem kötöttünk volna megállapodást ezekkel a feltételekkel, ha a Hamász nem lett volna ilyen nehéz helyzetben, és mi ezt látjuk. Ti hoztátok ilyen nehéz helyzetbe a Hamászt, más csapatokkal együtt, csapásokkal, hírszerzéssel és folyamatos fellépéssel” – mondta csütörtökön a Nahal-dandár csapatainak, a felvételt ma délután osztotta meg a hadsereg.

Halevi szerint az övezet északi részén a Hamász ellen tavaly októberben indított offenzíva során a csapatok ,,körülbelül 3000 terroristát öltek meg, százakat fogtak el”.

,,Büszkén lépünk vissza, és kinyújtjuk kezünket, hogy több tucat élő túszt hazahozzunk, és büszkék leszünk és eltökéltek a harcba való visszatérésre.”


Készen állva: Az Izraeli Védelmi Erők befejezte az előkészületeket a túszok fogadására. A gázai határon várakozó elit egységek, az Egészségügyi Hadtest, a Technológiai és Logisztikai Osztály, valamint a hadsereg túszokért felelős részlege vezetik az erőfeszítéseket. „Készen állunk azonnali fogadásukra”. A hadsereg még mindig nem tudja, mikor adják át ma a túszokat a Vöröskeresztnek.

A Vöröskereszt a Gázai övezeten belül adja át a túszokat a különleges erőknek. Onnan a túszokat a határ közelében felállított három katonai létesítmény egyikébe viszik – egy Re’im közelében, egy Kerem Salom közelében és egy Erez közelében – az első vizsgálatokra, majd egy kórházba, ahol találkozhatnak családjukat.

A katonaság úgy véli, hogy a három túszt Gáza középső részén, a Netzarim folyosónál veszik át a különleges erők, vagyis a Re’imnél lévő létesítménybe viszik őket, bár semmi sem biztos.

A hadsereg reggel lezárta az útvonalakat a gázai határ menti térségben, hogy megvédje a túszok magánéletét a szabadulás ideje alatt.


Politika: Itamar Ben-Gvir nemzetbiztonsági miniszter szélsőjobboldali pártja, az Otzma Jehudit vasárnap bejelentette, hogy hivatalosan kilépett a kormánykoalícióból, a párt miniszterei benyújtották lemondólevelüket.

A kormánykoalíció jelenleg 62 tagot számlál a 120 fős kneszetben.

A tűzszünet a „terrorizmus teljes győzelmét” jelenti – jelentette ki Ben-Gvir a Binjámin Netanjahu miniszterelnöknek címzett levélben, hozzátéve, hogy „nem az Ön által vezetett kormány megbuktatásán kívánunk dolgozni, de ideológiai kérdésekben nézeteink és lelkiismeretünk szerint fogunk szavazni”.

„Nem térünk vissza a kormányasztalhoz a Hamász elleni teljes győzelem és a háborús célok teljes megvalósítása nélkül” – tette hozzá.

Ben-Gvir még múlt héten kijelentette, hogy pártjával együtt kilép a kormányból, ha jóváhagyják a tűzszünetet.

Mindeközben a szélsőjobboldali Vallásos Cionizmus elnöke, Becalel Smotrich pénzügyminiszter felszólította Izraelt, hogy foglalja el a Gázai övezetet és állítson fel katonai kormányt, és azzal fenyegetőzött, hogy ha nem így lesz, megbuktatja a kormányt.

A katonai rádiónak nyilatkozva Szmotrich azt mondta, hogy Izraelnek „el kell foglalnia Gázát, és ideiglenes katonai kormányt kell létrehoznia, mert nincs más mód a Hamasz legyőzésére.”

„Meg fogom buktatni a kormányt, ha nem térünk vissza a harchoz oly módon, ami az egész Gázai övezet átvételéhez és kormányásához vezet” – folytatta, kritizálva Halevi vezérkari főnököt, mondván „stratégiában gyenge”.

„Ha én lennék a miniszterelnök, azt mondanám a vezérkari főnöknek: ‘Ez az én politikám; ha nem hajtod végre, menj haza’” – mondta Szmotrich.

A miniszter ragaszkodik ahhoz, hogy Izrael vegye át a humanitárius segélynyújtást az övezetben, holott a biztonsági szervezetek szerint elfogadhatatlan a katonák életének veszélyeztetése „rizs és liszt osztással”, mely a terroristák könnyű célpontjává teszi őket.

Netanjahu korábbi nyilatkozataiban hangsúlyozta, hogy Izrael nem tervezi a Gázai övezet meghódítását vagy végleges megszállását.

https://anchor.fm/s/51fceecc/podcast/rss

The post Tűzszünet és Ben-Gvirék kiléptek a kormányból first appeared on Új Kelet Live.