Avi/ujkelet.live

A háború 474. napja: Izrael és Egyiptom megállapodott abban, hogy a Palesztin Hatóság az ENSZ felügyelete mellett irányítsa a gázai övezet déli részén a Rafah átkelő palesztin oldalát, jelentette ma reggel az Asharq Al-Awsat szaúdi-barát lap.

A gázai tűzszünet végrehajtását felügyelő „műveleti főhadiszállás” kairói forrása szerint az ügyről a Moszad kémszolgálat vezetője, David Barnea és a Sabak belbiztonsági szolgálat vezetője, Ronen Bar az egyiptomi hírszerzési főnökkel tartott kairói találkozón állapodtak meg. de még nincs kitűzve az átkelő újbóli üzembe helyezésének időpontja.

A forrás megjegyezte, hogy a találkozó során nézeteltérés alakult ki a Philadelphi-folyosó kapcsán, és egyértelművé tette, hogy ,,a viták technikai és logisztikai jellegűek, és meg fogják oldani őket”. A forrás hozzátette, hogy Izrael részleges kivonulást javasolt a Philadelphi-folyosóról, Egyiptom azonban elutasította az ötletet, és ragaszkodott a teljes kivonuláshoz és a háború előtti helyzethez való visszatéréshez.

A forrás hangsúlyozta, a találkozón felmerült az ötlet, hogy egy későbbi szakaszban módosítsák a megállapodást, és mindaz, amiben a tűzszünet végrehajtásával kapcsolatban megállapodtak, csak átmeneti, ami a jelenlegi szakaszt érinti.

A Miniszterelnöki Hivatal cáfolta a jelentést: ,,A jelentés nem igaz, annak ellenére, hogy a Palesztin Hatóság megpróbálja azt a hamis benyomást kelteni, mintha ellenőrizné az átkelőt. A megállapodás szerint az izraeli hadsereg erői körülveszik az átkelőt, és senki sem haladhat át rajta az Izraeli Védelmi Erők és a Sabak előzetes ellenőrzése, felügyelete és jóváhagyása nélkül.”

,,Az átkelőn belüli műszaki irányítást a Hamászhoz nem köthető gázaiak látják el, akiket a Sabak ellenőriz, és akik a háború kezdete óta irányítják az övezetben a közszolgáltatásokat, például az áramot, a vizet és a szennyvizet. Munkájukat az EUBAM nemzetközi haderő felügyeli. A Palesztin Hatóság egyetlen gyakorlati szerepe a Hatóság regisztrációs bélyegzése az útlevelekbe, amely a fennálló nemzetközi megállapodás szerint az egyetlen mód, amely lehetővé teszi a gázaiak számára, hogy elhagyják az övezetet más országokba való beutazás vagy befogadás céljából. Ez megfelel a keret A fázisának, és később megvizsgáljuk.”


A PIDZS belátja: ,,Senki sem fog segélyt nyújtani [Gázának], ha továbbra is a Hamásznál marad az irányítás” – mondta Mohammed al-Hindi, a Palesztin Iszlám Dzsihád terrorszervezet helyettes vezetője a szaúdi Al Hadath hírügynökségnek.

Al-Hindi szerint a gázai palesztin fegyveres csoportok hajlandóak lemondani az övezet feletti ellenőrzésről, hogy a humanitárius segélyek bejussanak a térségbe.

,,Fontos, hogy az övezetet a kiterjedt pusztítás után helyreállítsák, és nekünk nem áll érdekünkben sem az ellenőrzése, sem az irányítása” – tette hozzá.

,,Nem hagyhatjuk légüres térben a gázaiakat a háború utánra vonatkozó terv nélkül. Az emberek nem tudják kezelni a dolgokat, és nem tudnak gondoskodni a kórházak, iskolák rehabilitációjáról és a segélyszállító teherautók beléptetéséről” – folytatta.

Tisztázta azonban, hogy a Hamász uralma továbbra is marad a Gázai övezetben, amíg megállapodás születik arról, hogy ki kormányozza majd az övezetet.

A tűzszüneti megállapodásra utalva al-Hindi azt mondta, hogy a Palesztin Iszlám Dzsihád ,,rugalmasságot mutatott” a tárgyalások során, és hajlandó engedményeket tenni a palesztin nép érdekében.

Vasárnap óta több mint 2000 teherautó ment be humanitárius segélyekkel a Gázai övezetbe. A teherautók Jordániából, Egyiptomból és az Öbölből érkeztek. Az Asdod kikötőjében izraeli és külső tisztviselők ellenőrizték őket, és a Kerem Salom, Erez és Zikim átkelőn léptek be. A megállapodás első szakaszának részeként a 42 nap alatt naponta körülbelül 600 teherautót engednek be Gázába.


Katar: Mohammed bin Abdul Rahman Al-Thani katari miniszterelnök Davosban azt nyilatkozta a Walla hírportál riporterének, hogy a lehető leghamarabb – még a gázai tűzszünet 16. napja előtt – meg akarja kezdeni a tárgyalásokat a túszalku második szakaszáról.

  • A túszegyezmény szerint a tűzszünet 16. napján megkezdődnek a tárgyalások az alku második szakaszáról.
  • A feleknek körülbelül négy hetük lesz megállapodni azon 50 év alatti férfiak szabadon bocsátásáról, akiket még mindig fogva tartva a Hamász, cserébe az izraeli hadsereg teljes kivonulásáért Gázából és az állandó tűzszünetért.
  • Amíg a megállapodás második szakaszáról szóló tárgyalások folytatódnak – a gázai tűzszünet is folytatódik – a megállapodásban rögzített 42 napon túl is.

Az Egyesült Államok, Katar és Egyiptom a megállapodásban kötelezettséget vállalt arra, hogy azon munkálkodik, hogy a tárgyalások a megállapodás létrejöttéig folytatódjanak.

Magas rangú izraeli, amerikai és katari tisztviselők azonban úgy vélik, hogy a megállapodás második szakaszáról szóló tárgyalások várhatóan rendkívül nehézek és bonyolultak lesznek, és stratégiai döntéseket igényelnek mind Izrael, mind a Hamasz részéről.

A katari miniszterelnök azt mondta, hogy a Moszad igazgatójával, David Barneával még ezen a héten beszélni fog, hogy megkezdje a tárgyalásokat a megállapodás második szakaszának megvitatására. „Ezt szorgalmazzuk” – hangsúlyozta.

,,Nincs gondunk azzal, hogy a tűzszünet 16. napja előtt megkezdjük a tárgyalásokat a második szakaszról. Az első szakasz tárgyalásai hónapokig tartottak, és a második szakaszra vonatkozó megállapodás elérése is hosszú ideig tarthat” – nyilatkozta egy izraeli tisztviselő a Wallának.

A következő napokban várhatóan Steve Witkoff amerikai megbízott is megérkezik a régióba, hogy megkezdje a tárgyalásokat a felekkel.

Egy izraeli tisztviselő szerint a Moszad vezetője és a Sabak vezetője az egyiptomi hírszerzés vezetőjével, Hasszán Rasaddal hétfői kairói látogatásuk alkalmával tárgyalt az egyezség második szakaszáról, különös tekintettel a megállapodás háború után kérdésére.

Az izraeli tisztviselő azt mondta, hogy Izrael követelni fogja a megállapodás második szakaszáról folytatott tárgyalások során, hogy a Hamász ne maradjon uralmon, és hogy egy másik entitás kormányozza Gázát.

Egyiptom az elmúlt hetekben együttműködött a palesztin frakciókkal egy „polgári bizottság” létrehozásán, amely nem lesz a Hamász ellenőrzése alatt, és a nemzetközi közösséggel és a Palesztin Hatóság képviselőivel együtt irányítja majd a Gázai övezetet.

Az izraeli tisztviselő szerint Netanjahu miniszterelnök még mindig nem hívott össze értekezletet a megállapodás második szakaszáról. A tisztviselő hangsúlyozta, hogy Izrael folytatni kívánja a megállapodás következő szakaszát.

The post Netanjahu cáfol, Katar készen áll, a PIDZS beismer first appeared on Új Kelet Live.