ujkeletlive

Oman, Muszkat – Witkoff és Aragcsi személyesen is beszéltek

Azt követően, hogy Donald Trump múlt héten hétfőn Binjámin Netanjahu miniszterelnökkel az oldalán a Fehér Házban bejelentette, hogy közvetlen tárgyalásokat kezdeményez Teheránnal az iráni nukleáris képességek mérséklését célzó megállapodás érdekében, az elnök által közölt szombati első fordulón a megbeszélések Omán közvetítésével elkezdődtek.

Az Egyesült Államokat Donald Trump megbízottja, Steve Witkoff, míg Iránt Abbasz Arakcsi külügyminiszter képviseli.

Az iráni ISNA hírügynökség megerősítette, miszerint az Egyesült Államok és Irán közötti nukleáris tárgyalások tegnap este megkezdődtek az ománi fővárosban, Muszkatban. A mintegy két és fél órán át tartó megbeszélésen Arakcsi szerint a felek megállapodtak abban, hogy jövő szombaton [április 19] a tárgyalások folytatódnak, miközben az iráni külügyminiszter a teheráni állami televíziónak azt nyilatkozta – „mindkét fél rövid távon megállapodást szeretne, nem pedig tárgyalásokat a tárgyalás kedvéért.”

Hasonlóképpen, a Fehér Ház tegnap esti közleményében megerősítette, miszerint a tárgyalások „pozitívak és építő jellegűek” voltak, illetve, hogy Witkoff világossá tette Arakcsi számára – „Trump elnöktől kapott felhatalmazást arra, hogy a két ország közötti nézeteltérést párbeszéd és diplomácia útján oldja meg, amennyiben ez lehetséges.”

Trump elnök korábban azt állította ugyan, hogy a tárgyalások közvetlen módon fognak történni, diplomáciai források több csatornán is visszaigazolták, hogy az iráni és amerikai delegációk képviselői nem tartózkodtak közös tárgyalóteremben, és az egyeztetések továbbra is közvetett módon zajlanak. Ugyanakkor, az iráni külügyminisztérium a tárgyalásokat „építő jellegűnek és kölcsönös tiszteleten alapulónak” nevezve megjegyezte, hogy Arakcsi és Witkoff röviden beszéltek egymással, miután kiléptek a muszkáti tárgyalásról.

„Amerikai és iráni tisztviselők találkoztak és rövid megbeszélést folytattak a nukleáris tárgyalások első fordulójában szombaton, Ománban,” – közölte az iráni külügyminisztérium.

Witkoff péntek este érkezett Oroszországból Ománba, Vlagyimir Putyin elnökkel történt találkozóját követően. Az elnök megbízottja annak a washingtoni üzenetnek a hátterében próbál diplomáciai megoldásra törekedni, hogy Trump szerint Iránnak gyorsan el kell fogadnia egy olyan megállapodást, amely biztosítja, hogy nem juthat nukleáris fegyverhez, máskülönben katonai csapások lehetőségét kockáztatja, ami az egész régióra kiterjedő háborúhoz vezethet.

Ezen kérdések nagyon bonyolultak, és Witkoff mai közvetlen kommunikációja előrelépést jelentett a kölcsönösen előnyös eredmény elérése felé,” – áll a Fehér Ház közleményében, utalva arra, hogy Trump kész kompromisszumot kötni a megegyezés érdekében.

  • A nyitó tárgyalást követően Witkoff a Wall Street Journalnak kijelentette, hogy az Egyesült Államok számára vörös vonalnak számít, hogy Iránnak ne legyen lehetősége nukleáris fegyver kifejlesztésére, ugyanakkor elismerte annak lehetőségét, hogy kompromisszumokra lesz szükség a megállapodás eléréséhez.
  • Az izraeli Kan közszolgálati csatornának nyilatkozó szaúdi királyi családhoz tartozó forrás szintén vázolta, hogy milyen elvárásaik vannak az Egyesült Államok és Irán közötti tárgyalásokkal kapcsolatban – „ha Irán valóban megnyitja nukleáris létesítményeit és lehetővé teszi azok teljes körű ellenőrzését, valamint felhagy térségbeli proxy-hálózatával, és így elkerüljük a háborút – akkor ez jó eredmény lenne.”

Eközben a másik oldalon is hasonló nyilatkozatok hangzottak el, Aragcsi a szombati tárgyalások előtt azt mondta, miszerint Irán a nukleáris megállapodásról szóló tárgyalások menetrendjéről szeretne döntést elérni, hozzátéve – „célunk, hogy igazságos és tiszteletteljes megállapodást érjünk el, egyenlő alapon. Ha a másik oldal is hasonló megközelítéssel érkezik, akkor ez egy lehetőség lesz a kezdeti megértésre, amely a tárgyalások felé vezet,” – idézi az Axios az iráni külügyminisztert.

Trump azt követően tudta elérni, hogy Teherán – azaz Irán legfelsőbb vezetője, Ali Hamenei ajatollah hozzájáruljon a tárgyalásokhoz, hogy felső vezetői nyomást gyakoroltak rá, félve a rezsim stabilitásától. A The New York Times tegnapi riportja szerint Hamenei beleegyezett a nukleáris kérdés megvitatásába, de elutasította az ország rakétáiról szóló tárgyalásokat, azt követően, hogy iráni tisztviselők – élükön Maszud Pezeszkian elnök, többször is figyelmeztették, miszerint
országa nem lesz képes megbirkózni egy amerikai-izraeli háborúval, miközben gazdasági válsággal, valamint áram-, víz- és gázhiánnyal küzd, világossá téve azt is, hogy az egész régiót berobbantásához vezető lehetséges háború első számú célpontjaként, minden bizonnyal az iráni nukleáris létesítmények támadása lenne.

The post Fehér Ház: az Iránnal folytatott tárgyalások pozitívak és építő jellegűek, folytatás következik first appeared on Új Kelet Live.