ujkeletlive
Túszalku – újabb próbálkozások
A gázai tűzszüneti és túszalku megállapodás közvetítői új javaslatot nyújtottak be a háború befejezésére, és az összes fogvatartott egyszerre történő kiszabadítására, jelentette a BBC tegnap esti riportjában.
A csatornának nyilatkozó magas rangú palesztin tisztviselő szerint a Katar és Egyiptom részéről megfogalmazott vázlat 5–7 évig tartó tűzszünetet, az összes túsz szabadon engedését cserébe palesztin foglyokért, valamint a háború hivatalos befejezését javasolja, magában foglalva az izraeli hadsereg kivonulását az övezetből.
A vázlat megvitatására a Hamász terrorszervezet magas rangú küldöttsége várhatóan Kairóban folytat konzultációkat, miközben a BBC forrása közölte, miszerint a terrorszervezet jelezte, hajlandó átadni az övezet feletti hatalmat egy megállapodás keretében „bármely olyan palesztin entitásnak, melyet illetően regionális szinten megállapodnak,” ami lehet a Palesztin Hatóság, vagy akár „egy újonnan létrehozandó adminisztratív testület.”
A magas rangú tisztviselő szerint az új javaslat elfogadása érdekében jelenleg komoly közvetítési erőfeszítések zajlanak, bár azt korai lenne még kijelenteni, hogy valódi áttörést hoznak-e a megrekedt tárgyalások hátterében, ugyanakkor megjegyezve azt is, hogy azt követően, hogy néhány nappal ezelőtt még elutasította az izraeli javaslatot, ezúttal „példátlan rugalmasságot mutatott.”
- a Hamász legutóbbi elutasítása számos háttér nyilatkozat révén eleve borítékolható volt, annak ellenére, hogy a Witkoff-javaslathoz igazodó izraeli vázlat – és minél több az övezetben fogvatartott túsz elengedése, a terrorszervezet számára elfogadható kritériumnak tűnt. Ilymódon, a Hamász tisztviselői még az elutasító válasz előtt többször is kijelentették, hogy az akadályt nem a megemelt számú fogvatartott elengedése jelenti, hanem a feltételek izraeli végrehajtását illetően felvetett aggályok, ezért a terrorszervezet garanciákat követelt. A terrorszervezet közleményében hangsúlyozta, hogy nem fogadnak el egy olyan részleges megállapodást, melyet Binjámin Netanjahu miniszterelnök és kormánya politikai agendájának fedezésére használ fel a háború folytatásához.
- az izraeli ajánlat korlátozott idejű tűzszünetért cserébe a fogvatartott, és még életben lévő (22-24) túszok felét követelte, és halvány utalást tett a háború végére vonatkozó tárgyalások megkezdésére vonatkozóan. Eközben Netanjahu, és tanácsadói párhuzamosan olyan nyilatkozatokat tettek, hogy az összes életben lévő túsz kiszabadítása nem lehetséges, mert a terrorszervezet cserébe a háború leállítását kéri.
A BBC riportban elhangzott komoly közvetítői erőfeszítéseket megerősítve, Donald Trump elnök is beszélni fog a miniszterelnökkel a gázai tűzszünetre, a túszalkura, valamint az Iránnal folytatott nukleáris tárgyalásokra vonatkozóan. Az elnök elkötelezettségét, a hónap elején Netanjahuval az oldalán az Ovális Irodában is bejelentette, mondván a túszok kiszabadítását és gázai háború befejezését a közeli jövőben szeretné látni. Hasonló céllal érkezett Washingtonba Mohammed bin Abdul Rahman al-Thani katari miniszterelnök, és várhatóan kedden tárgyalásokat fog folytatni Marco Rubio külügyminiszterrel, illetve Trump közel-keleti megbízottjával, Steve Witkoff-fal.
A januári túszalku végén, egy hónappal ezelőtt a miniszterelnök Itamar Ben-Gvir [Ocma Jehudit] kormányba való visszatérése érdekében, illetve Becalel Szmotrich [Vallásos Cionizmus] pénzügyminiszternek tett korábbi hasonló ígéretei hátterében, úgy döntött, hogy nem kezdi el a tűzszüneti megállapodásban előírt második szakaszt illető tárgyalásokat, hanem a háború újraindítását, és a gázai övezet elfoglalását tűzte ki alapvető célként.
Szmotrich az erőteljes katonai offenzívát úgy tűnik mégsem találja elegendőnek, és a kormány megbuktatására vonatkozó további fenyegetéseket tett közzé, egyúttal hanyagolva a Szimchát Tóra-i támadások során elhurcoltak kiszabadítását.
A pénzügyminiszter tegnap egy rádiós nyilatkozata során azt állította, hogy bár fontos, de a túszok kimentése „nem a legfontosabb dolog,” egyúttal azzal vádolva kritikusait, hogy „megpróbálnak elhallgattatni egy olyan véleményt, amely a legjogosabb és leghelyesebb.”
A nap folyamán később, a 14-es csatornának nyilatkozva pedig a gázai háború jelenlegi folytatását kritizálta, mondván, amennyiben a harcok nem fokozódnak, a jelenlegi kormánynak „nincs létjogosultsága.” Szmotrich elmondása szerint, amikor januárban aláírták a tűzszünetet, „egyértelműen kijelentettem, hogy teljesen más módon térünk vissza a harcokhoz: célunk a Hamász legyőzése, megsemmisítése, a Gázai övezet meghódítása és katonai adminisztráció bevezetése, területfoglalás, illetve kívülre és belülre annak az üzenetnek a küldése, miszerint, aki velünk packázik, azt leromboljuk.”
„De sajnos nem ez történik. Szerintem itt az ideje, hogy Gázát támadásba lendítsük. Ha ez nem történik meg, akkor ennek a kormánynak nincs létjogosultsága,” – tette hozzá Szmotrich.
A katonai rádióban elhangzott nyilatkozata, miszerint „ki kell mondanunk az igazat, nem a túszok kiszabadítása a legfontosabb,” felháborodást keltett saját koalícióján belül is.
A fogvatartottak hozzátartozóit képviselő Túszok és Eltűnt Családok Fóruma közleményben tiltakozott Szmotrich nyilatkozatára, kijelentve, – „ma reggel nincs más szavuk, csak a szégyen. A miniszter legalább a nyilvánosság elé tárja a kemény igazságot, ez a kormány szándékosan döntött úgy, hogy lemond a túszokról. Szmotrich – a történelem emlékezni fog arra, hogyan zárta be szívét a fogságban lévő testvérei előtt, és hogyan döntött úgy, hogy nem menti meg őket,” – áll a közleményben, megjegyezve, „hogyan lehetséges, hogy a miniszterelnök újra és újra azt mondja, szemében ez a legfőbb cél, miközben miniszterei és partnerei mást mondanak? Követeljük, hogy a kormány miniszterei és koalíciós tagjai adjanak ki egyértelmű nyilatkozatot, és bizonyítsák be, miszerint továbbra is elkötelezettek a foglyok kiváltásának, és testvéreink megmentésének zsidó, és izraeli alapértékei mellett.”
A koalíció Jahadut HaTora frakciójának tagja Mose Gafni eközben kijelentette, hogy a túszok kiszabadítását „a legfontosabb kérdésnek” tartja, majd Szmotrichot a Második Szentély korabeli szikáriusokhoz hasonlította, akik számára „a nemzeti kérdés fontosabb volt, mint az emberi élet.”
Gafni nyilatkozata után, a pénzügyminiszter újabb támadást indított, mondván, hogy csak az képes a jelenlegi valóságot a Második Szentély pusztulásának időszakához hasonlítani, aki a diaszpóra gondolkodása szerint nem hisz Izrael Állam jogos visszatérését illetően Sionba.
„Hála Istennek, Gafni egy olyan kisebbséget képvisel, amely egyre kisebb az ultraortodox társadalomban,” arra utalva, hogy „a Hamász felett aratott győzelem az emberi életek megőrzését szolgálja,” ami szerinte az egyetlen megoldás a későbbi vérontások megelőzésére, ugyanakkor járulékos veszteségként kezelve az ügy érdekében hozott áldozatokat.
Végezetül kijelenti, hogy Gafninak „el kellene kezdenie tiszteletben tartani a vallásos cionizmus nagy tóratudósait,” utalva a háredi sorkatonai szolgálat körüli vitákra.
Az ellenzék hasonlóan elítélte Szmotrich nyilatkozatát, közöttük a jobboldali Jiszráel Bejtenu vezetője, Avigdor Liberman emlékezetetett arra, hogy október 7.-ig Szmotrich „azt állította, miszerint a Hamász előny,” [mert ilymódon meg lehet szüntetni a Palesztin Hatóságot], majd hozzátéve „annak, aki akkor tévedett, most jobb lenne hallgatnia. Az összes túsz visszatérése nem vita tárgya – erkölcsi és nemzeti kötelesség,” hangsúlyozta Liberman.
Ronen Bar eskü hazudott, állítja Netanjahu hivatala
Binjamin Netanjahu miniszterelnök hivatalának közleményben tagadta a Sábák vezetője – Ronen Bar által tegnap eskü alatt benyújtott vallomásában szereplő bizonyos részeit. Az egyelőre nem világos, hogy a csütörtöki határidőig a miniszterelnök a Legfelsőbb Bírósághoz benyújtott saját nyilatkozatban fogja alátámasztani hivatala állításait, mindaddig azonban Sábák-főnök vallomása ellenében nincs semmilyen konkrét bizonyítékokkal megerősített cáfolat.
Hivatalának közvéleményében, a miniszterelnök többek között azt állítja Bar vallomásával szemben, miszerint „riasztotta az egész rendszert,” valójában a miniszterelnököt nem ébresztette fel, sem akkori védelmi miniszterét, Joáv Galantot. Netanjahu szerint, amennyiben Bar ezt megtette volna, „a mészárlás elkerülhető lett volna.”
- Bar és a miniszterelnök elmondása szerinti különbség, miszerint a Sábák vezetője vallomásában azt írja „október 7-én éjjel a Sábák volt az, aki felébresztette az egész rendszert. A munkaszinten a korai szakaszban és az éjszaka folyamán a felsőbb szinteket. 03:03-kor a Sábák riasztást adott ki az összes ügynökségnek, jelezve a szokatlan értékeléseket és a Hamász támadó szándékának lehetőségét. 05:15-kor a különféle utasítások mellett arra utasítottam, hogy tájékoztassák a miniszterelnök katonai titkárát,” – amit Netanjahu tagad, szerinte a hívás csak „06:13-kor történt, néhány perccel a Hamász-támadás kezdete előtt, miközben az ezzel kapcsolatos információk Ronen Bar birtokában már több mint 3 órája megvoltak.”
A hivatal közleményében azt állítja, hogy Bar eltitkolta, hogy mindössze két nappal a mészárlás előtt, október 5-én azt mondta – „előretekintve, az Izrael és a Hamász közötti megállapodások felújítása a nyugalomért cserébe könnyítések elve alapján potenciált mutat a stabilitás fenntartására a Gázai övezetben,” – majd mindezek alapján Netanjahu hangsúlyozza: „Ronen Bar a kudarcok atyja – mennie kell.” Továbbá, megjegyezi, hogy „akaratlanul is, Ronen Bar nyilatkozatában megerősíti a kormány és a miniszterelnök állítását, miszerint már 2024 novemberében nyilvánosságra került a szándék, miszerint menesztik,” – mely állítás ellentmond Gali Baharav-Miara főügyész korábbi jelentésével, miszerint Bar februári kirúgása a Katar-gate vizsgálat megindításának hátterében történt, Netanjahu szerint azonban – „az elbocsátás célja nem a vizsgálat megakadályozása volt – éppen ellenkezőleg: a vizsgálat célja az elbocsátás megakadályozása volt.” A hivatal közleményével ellentétben, Joáv Gallant volt védelmi miniszter 2024 novemberében történt kirúgását követően, Netanjahu azonban kijelentette nem tervez további menesztéseket.
A miniszterelnök ellen folyamatban lévő korrupciós ügyeket illetően, hivatala szerint – „ellentétben Bar hazug nyilatkozatával, a miniszterelnök soha nem kérte a per elhalasztását. Épp ellenkezőleg – ragaszkodott ahhoz, hogy a tárgyalás halasztás nélkül folytatódjon.”
Továbbá, Netanjahu hivatala szerint – „a Sábák vezetője csúfos kudarcot vallott a politikai vezetés elleni uszítás kezelésében, beleértve a miniszterelnök elleni gyilkossági felhívásokat, és a miniszterek elleni uszítást. Bar kudarcot vallott abban, hogy megakadályozza az erőszakos tüntetők által a miniszterelnök kesszáriai otthonára kilőtt világítórakétákat, melyek majdnem halálra égették a biztonsági személyzetet és felgyújtották a házat.”
Összegezve, a hivatal közleménye azt állítja – „a miniszterelnök és a kormány miniszterei kormányüléseken, és a kabinetben újra és újra azt állították, hogy semmilyen végrehajtási intézkedést nem tesznek az ellenük és családtagjaik ellen irányuló vad és erőszakos uszítással szemben. Sem ők, sem a miniszterelnök soha nem kértek törvénytelen intézkedést a tüntetők ellen, hanem egyenlő végrehajtást követeltek, amely még nem valósult meg. E megkeresések nyomán a Sábák vezetője tájékoztatta a miniszterelnököt a szolgálat e témával kapcsolatos tevékenységéről.”
A Legfelsőbb Bíróság hozzájárult ahhoz, hogy Bar eskü alatt nyilatkozatot nyújtson be, és részletezzen további kérdéseket, mint például a Katar-gate nyomozásra vonatkozó információk. Bar egyébként azt is megírta, hogy hamarosan bejelenti visszavonulásának időpontját.
A miniszterelnök csütörtökig nyújthat be eskü alatti nyilatkozatot.
Az elmúlt napokban Netanjahu hivatala nyomást gyakorolt Barra annak érdekében, hogy ne nyújtsa be vallomását a Legfelsőbb Bírósághoz. A Bar felé közvetített üzenet lényege, hogy kizárva a Legfelsőbb Bíróságot ne nyújtson be vallomást, és közös megegyezéssel mondjon le, emellett azt is felajánlották, hogy részt vehet utódja kiválasztásában.
The post Túszalku, és Netanjahu hivatala szerint a Sábák vezetője eskü alatt hazudott first appeared on Új Kelet Live.