ujkelet.live

Az Edan Alexander szabadon bocsátásához vezető titkos tárgyalások egy Hamász-tisztviselő üzenetével kezdődtek Bishara Bahbahnak, az „Arab Amerikaiak Trumpért” korábbi vezetőjének – hivatkozott Barak Ravid a Walla és az Axios riportere két izraeli, egy palesztin és egy amerikai tisztviselőre.

 A Hamász terrorszervezet megpróbálta meggyőzni Donald Trump elnököt, hogy gyakoroljon nagyobb nyomást Izraelre, Trump csapatának pedig eltökélt szándéka volt kiszabadítani az utolsó Gázában fogva tartott amerikait. Bahbah, egy palesztin-amerikai üzletember, aki segített Trumpnak 2024-ben az arab szavazatok megszerzésében, és váratlanul szerepet kapott a mostani alku megkötésében.

A Hamász egyik külhoni tisztviselője április végén felvette a kapcsolatot Bahbahhal abban a reményben, hogy párbeszédet kezdeményezhet Steve Witkoff-fal, Trump megbízottjával.

  • Időbe telt, mire ez a háttércsatorna megvalósult, de a múlt héten felgyorsultak az események, mondta Ravidnak egy magas rangú izraeli tisztviselő.
  • Az elmúlt két hétben körülbelül 20 üzenetet küldtek a felek telefonhívások és szöveges üzenetek útján Bahbahnak. Egy forrás szerint Bahbah beszélt a Hamász főtárgyalójával, Khalil al-Hajjával is.
  • Witkoff katari tisztviselők és Bahbah segítségével végül meggyőzte a terrorszervezetet, hogy Alexander feltétel nélküli szabadon bocsátása nagy súllyal bírna Trump szemében.

Vasárnap este 10 óra körül, dohai idő szerint, a Hamász hivatalosan beleegyezett Alexander elengedésébe.

  • Witkoff ezután felhívta Alexander szüleit, hogy elmondja nekik a hírt, amire 583 napja vártak. „Nagyon megható hívás volt mindkét fél számára” – nyilatkozta Edan édesapja, Adi Ravidnak.

Izrael nem a Fehér Háztól, hanem saját hírszerző szolgálataitól értesült az Alexanderről, az izraeli hadsereg katonájáról folytatott titkos tárgyalásokról, mondta két izraeli tisztviselő Ravidnak.

  • Amikor Binjámin Netanjahu miniszterelnök jobbkeze, Ron Dermer stratégiaügyi miniszter múlt csütörtökön Washingtonban járt, amerikai kollégái nem említették neki a hátsó csatornát. Dermernek magának kellett felvetnie a kérdést Witkoffnak, egy izraeli tisztviselő szerint.
  • Witkoff megerősítette Dermernek, hogy tárgyalások folynak, de világossá tette, hogy Izraelnek nem kell semmit adnia Alexander szabadon bocsátásáért cserébe, és hogy a Hamász még nem mondott igent.

Április 22-én Katar miniszterelnöke, Mohammed bin Abdul Rahman al-Thani ellátogatott a Fehér Házba, és találkozott Witkoff-fal és Trumppal.

  • Felvetett egy, a Hamász által támogatott javaslatot egy átfogó megállapodásra, amely tartalmazza az összes túsz szabadon bocsátását és véget vet a háborúnak, de az Egyesült Államok üzenete az volt, hogy egy rövidebb távú, részleges megállapodás az egyetlen lehetséges út.
  • Amikor visszatért Dohába, al-Thani elmondta ezt a Hamásznak, és arra biztatta őket, hogy tegyenek egy olyan gesztust Trump felé, amely megváltoztathatja az álláspontját – közölték a tisztviselők.
  • Napokkal később a Hamász tisztviselője felvette a kapcsolatot Bahbahhal.

Vasárnap, miközben Witkoff Maszkatban tárgyalt Irán külügyminiszterével egy lehetséges nukleáris megállapodásról, telefonon beszélt Katar miniszterelnökével, hogy nyomást gyakoroljon a Hamászra a megállapodás megkötése érdekében.

  • Egy palesztin tisztviselő szerint a Trump-kormány azt mondta a Hamásznak, hogy ha Alexandert szabadon engedik, az Egyesült Államok 70-90 napos tűzszünetet fog szorgalmazni – hosszabbat, mint a korábbi ajánlatok – 10 túsz szabadon bocsátásáért cserébe.
  • A végleges megállapodásról szóló tárgyalások a tűzszünet alatt kezdődnének, és az Egyesült Államok, Katar és Egyiptom garantálná, hogy a háború nem folytatódik, amíg tárgyalnak – mondta a tisztviselő az ajánlatról. Az amerikai fél nem erősítette meg ezeket a részleteket.
  • Amikor a Hamász beleegyezett Alexander szabadon bocsátásába, Witkoff felhívta Netanjahut és Dermert is, Alexander családja mellett.

Egy magas rangú amerikai tisztviselő azt nyilatkozta Ravidnak, hogy a katari miniszterelnök „meggyőzte a Hamászt a megállapodás lezárásáról”, miközben Netanjahu is „jelentős mértékben részt vett” benne, katonai kampánya pedig „létfontosságú” volt.

  • A magas rangú amerikai tisztviselő lekicsinyelte Bahbah szerepét, mondván, hogy „csak minimálisan vett részt az ügyben”.

Amikor Trump hétfőn beszélt Netanjahuval, nem sürgette őt a háború befejezése vagy a gázai nagyszabású szárazföldi hadművelet lemondására, amelyet Izrael Trump útja után tervez elindítani – közölte két izraeli tisztviselő. Egy amerikai tisztviselő, aki ismeri a hívás tartalmának részleteit, nem kívánt nyilatkozni az ügyben.

  • „A Hamász semmilyen ígéretet nem kapott Trumptól. Remélték, hogy jobban a maguk oldalára állítják, de úgy tűnik, ez nem működött” – mondta egy izraeli tisztviselő.
  • Egy másik izraeli tisztviselő azt mondta, hogy a Hamász kalkulált kockázatot vállalt: „Tudták, hogy csak az amerikai szimpátia és Trump egyértelmű nyilatkozata között kapnak valamit. De megérte nekik kockáztatni.”
  • Trump, akit időnként frusztrál Netanjahu hajthatatlansága, hamarosan úgy dönthet, hogy nagyobb nyomást gyakorol.

Witkoff és az izraeli tárgyalók kedden Dohába utaznak, hogy folytassák a tárgyalásokat a túszalkuról.

  • Izraeli tisztviselők szerint csekély az esély az áttörésre, mivel mindkét fél ragaszkodik álláspontjához.
  • „Mondtuk Witkoffnak, hogy négy napja van a megállapodás megkötésére. Utána előrelépünk” – mondta egy izraeli tisztviselő.

Witkoff ma délben találkozott a túszok családjaival Izraelben, ahol azt mondta, hogy „az elnök az összes túsz szabadon bocsátásánál kevesebbel nem éri be”, és „hajthatatlanul küzd ezért”.

Witkoff és Trump túszügyi megbízottja, Adam Boehler közel kétórás megbeszélést tartottak a túszok rokonaival.

  • Witkoff hangsúlyozta, hogy mindenki diplomáciai megoldást szeretne látni, és megjegyezte, hogy a fogságot túlélők többsége diplomáciai úton szabadult.
  • Biztosította a családokat, hogy ha ő és Boehler nem hinnének abban, hogy valódi esély van az előrelépésre a tárgyalásokon, akkor nem utaznának Dohába.
  • Miután távozott a találkozóról, arról kérdezték Witkoffot, hogy dolgozik-e egy újabb megállapodáson a megmaradt túszok kiszabadítására, amire azt válaszolta: „Igen.”

A Hamász terrorszervezet kedden közleményt adott ki, amelyben azt írta, hogy „Edan Alexander szabadon bocsátása az amerikai kormánnyal folytatott komoly kapcsolatfelvétel és a közvetítők erőfeszítéseinek, nem pedig agresszió vagy a katonai nyomás illúziójának eredménye”.

  • A közlemény szerint Netanjahu „megtéveszti a népét”, és nem sikerült neki a túszokat agresszióval kiszabadítania.
  • „Edan Alexander visszatérése megerősíti, hogy komoly tárgyalások és egy túszalku révén lehet visszakapni a foglyokat és leállítani a háborút”.

Egy tegnapi interjúban az Asharq Al-Awsat szaúdi csatornának Samuel Warberg, az amerikai külügyminisztérium regionális szóvivője a következőket mondta: ,,Az Egyesült Államok elkötelezett amellett, hogy regionális partnereivel együttműködve fenntartható politikai és diplomáciai megoldásokat találjon a válságokra, támogassa a gázai nyugalom helyreállítására és az állandó tűzszünet elérésére irányuló erőfeszítéseket.”

The post A Hamász vette fel a kapcsolatot Trumpékkal a titkos tárgyalásokhoz first appeared on Új Kelet Live.