ujkeletlive
Lövöldözés a washingtoni Zsidó Múzeum előtt
Kristi Noem amerikai belügyi államtitkár megerősítette, hogy a washingtoni Zsidó Múzeum előtti lövöldözés során meggyilkolt mindkét áldozat az izraeli nagykövetség munkatársa volt.
„Aktívan nyomozunk, és azon dolgozunk, hogy több információt tudjunk megosztani. Kérem, imádkozzanak az áldozatok családjaiért. Bíróság elé fogjuk állítani ezt az elvetemült elkövetőt,” – közölte X-en.
Izrael ENSZ nagykövete Danny Danon elítélte a lövöldözést, mint „az antiszemita terrorizmus romlott cselekményét.”
„A diplomaták és a zsidó közösség károsítása átlépi a vörös vonalat. Bízunk benne, hogy az amerikai hatóságok határozottan fellépnek a bűncselekmény felelősei ellen. Izrael továbbra is határozottan fog fellépni, hogy megvédje polgárait és képviselőit – a világ minden pontján,” – tette hozzá.
Tovább folytatódnak a jemeni hútik támadásai
Hajnalig három órakor megszólaltak a rakétára figyelmeztető szirénák Tel Aviv nagyvárosi területén, és Sfela régióban egészen Netanjáig.
Néhány perccel három óra előtt a hadsereg figyelmeztetést küldött, miszerint Jemenből indított rakétát azonosítottak, majd nem sokkal ezután megszólaltak a riasztások az ország központi területein, beleértve Tel Avivot is. Miközben számos robbanás hangját lehetett hallani, a védelmi erők közölte: „a rakétát a Nyíl 3 rakétavédelmi rendszer elfogta.”
A riasztások miatt rövid időre leállt a Ben Gurion nemzetközi repülőtér forgalma, következtében több leszállás előtti járat egy ideig a levegőben várakozott, köztük egy berlini és amszterdami El Al, illetve egy portói járat.
A Magen David Adom mentőszolgálat közleménye szerint becsapódás miatti sérülésről nem érkezett jelentés, legfeljebb az óvóhelyre való sietség, illetve pánikroham miatt érkeztek ki a helyszínre.
A szombat esti utáni második éjszakai támadás azt követően érkezett, hogy az Izraeli Védelmi Erők péntek este a Vörös naplementék hadművelet részeként immár kilencedik alkalommal indított támadást jemeni célpontok ellen. A Hodeidah és Szalif kikötőket érintő légicsapást megelőzően a hadsereg a hét folyamán többször is evakuálására szólított fel. Egy biztonsági forrás a katonai rádiónak azt nyilatkozta, hogy Izrael megvárta Donald Trump amerikai elnök közel-keleti látogatásának végét, mielőtt elindította a jemeni légicsapást.
Netanjahu sajtótájékoztató
Binjámin Netanjahu miniszterelnök jeruzsálemi hivatalában tegnap este sajtótájékoztatót tartott – december óta az elsőt.
A miniszterelnök azt állította, hogy a gázai övezetbe bejutott 100 humanitárius segélyszállító teherautó rakományának 10%-át a Hamász lefoglalta, és amíg a beígért elosztópontok nem működnek az ellenőrzés korlátozott. Továbbá, az övezet megszállására irányuló harcokról kijelentette – „sok mindent elértünk, de a munka még nem fejeződött be. Valószínűleg likvidáltuk Muhammad Szinwárt,” – majd hozzátette – „ha lehetőség nyílik ideiglenes tűzszünetre, készen állunk rá,” – külön hangsúlyozva, miszerint a harcok szüneteltetése kizárólag ideiglenesen lehetséges.
Ugyanakkor, a miniszterelnök szerint Izrael a teljes Gázai övezetet megszállja és biztonsági ellenőrzés alatt [katonai adminisztráció] fogja tartani.
Ellentétben, korábbi állításaival a háború befejezését kétmillió gázai kitelepítésének feltételéhez kötötte, – amellett, hogy a „Hamász megadja magát, vezetését száműzik, az övezetet demilitarizálják, és végrehajtják a Trump-tervet,” – majd kijelentette, miszerint – „aki a háború leállítására szólít fel, mielőtt ezek a célok teljesülnek, az valójában amellett érvel, hogy a Hamász hatalmon maradjon.”
A jemeni hútik támadásait illetően, az válaszolta az újságíróknak, miszerint „még nem mondtuk ki az utolsó szót.”
Donald Trump elnök és tárgyalói iráni nukleáris alakúra irányuló erőfeszítéseit illetően azt mondta – „Teherán továbbra is nagyon komoly fenyegetést jelent Izraelre nézve. Teljes egyeztetésben vagyunk az Egyesült Államokkal, folyamatosan egyeztetünk velük. Ha ez az egyezség megakadályozza az urándúsítást, és sikerül megkötni – üdvözölni fogjuk. De fenntartjuk a jogot arra, hogy megvédjük magunkat egy olyan rezsimmel szemben, amely a megsemmisítésünkkel fenyeget.”
- Valójában azonban, Izrael sürgős csapást akar mérni Iránra, ha Trump atomtárgyalásai kudarcot vallanak, – jelentette az Axios Netanjahuhoz közeli forrásokra utalva.
- A miniszterelnök úgy hiszi, hogy az amerikai-iráni tárgyalások kudarcot vallanak, és az Axiosnak nyilatkozó izraeli forrás a hadsereget idézve azt állítja, a támadást gyorsan végre kell hajtani, bár azt nem részletezte, miért olyan fontos az azonnali támadás, ha az alku lehetősége úgyis kudarcba fulladt.
- Emellett, mindkét forrás megerősítette a CNN jelentését, miszerint az Izraeli Védelmi Erők gyakorlatokat és egyéb előkészületeket végeznek egy esetleges iráni csapásra, mondván -„Bibi arra vár, hogy a nukleáris tárgyalások összeomoljanak, és pillanatnyilag Trump csalódott lesz a kudarc miatt, és nyitott lesz arra, hogy zöld utat adjon neki.”
- Washingtonban viszont úgy vélik, hogy Netanjahu akár Trump elnök hozzájárulása nélkül is elindíthatja a támadást.
- Az amerikai-iráni nukleáris tárgyalások ötödik fordulóját pénteken tartják Rómában.
A sajtótájékoztatón a miniszterelnök cáfolta kapcsolatának romlását az amerikai elnökkel és hivatalával, mondván, hogy Trump Közel-keleti arab államokkal való kapcsolatainak felmelegedése nem fogja háttérbe szorítani Izraelt. Elmondása szerint Trump lépései Izrael javát szolgálhatják azáltal, hogy megkönnyítik az Ábrahám Egyezmény szerinti további normalizációs megállapodásokat.
Továbbá, a gázai háború befejezését követelő európai országok, illetve Kanada kemény retorikája és büntetőintézkedései, köztük a szankciók, Netanjahu elmondása szerint „nem fogják befolyásolni” Izraelt abban, hogy megváltoztassa nemzetbiztonsági politikáját.
Az újságírók kérdéseire válaszolva
- A Legfelsőbb Bíróság döntésére utalva, miszerint a Sábák belbiztonsági szolgálat főnökének kirúgása törvényellenes volt összeférhetetlenség miatt, és a miniszterelnök nem nevezheti ki Ronen Bar utódját, azt válaszolta -„én lennék összeférhetetlen? Ő az – olyan, mint a teve, amelyik nem látja a saját púpját. Neki kettő is van. Kiderült, hogy a főügyész, aki vádat emelt, nagyon-nagyon közel áll hozzá.”
- A miniszterelnök hozzátette, nem áll szándékában a bíróság döntését elfogadni, ezért kormánya nevezi ki az új Sábák főnököt.
- a Katar-gate ügy kapcsán kijelentette – „nem tudtam semmiről. De azt tudom mondani, hogy nem is történt semmi. Én támadtam Katart, ők pedig engem. A Sábák és más szervezetek dicsérték Katart, én viszont támadtam. Jonatan Urich bátorított, hogy támadjam Katart,” – ezt követően azt állította, hogy a Hamásznak átengedett pénzt a Sábák és a Moszad ajánlására történt.
A miniszterelnök továbbá azt állította, hogy a katari pénz csak kis részét tette ki annak, amit a Hamász kapott. Érkezett pénz Iránból, és az Európai Unióból is. És az a pénz, amit ő engedett át az csatornarendszerre, áramellátásra ment.
Egyébként, Netanjahu megjegyezte, hogy október 7-én „a Hamász terroristái papucsban, Kalasnyikovval és teherautókkal támadtak meg minket. Ez fillérekbe kerül.”
A katonaság vizsgálata után kiadott jelentés szerint a terroristák RPG-kkel, fejlett fegyverekkel és robbanóanyagokkal is behatoltak Izrael területére, a tengeren és a levegőn keresztül is.
A mészárlást követően több mint tízezer különféle, a Hamászhoz tartozó fegyvert találtak, amelyeket az október 7-i támadás napján egyáltalán nem használtak fel. Ezek között voltak páncéltörő rakéták (köztük 5–8 km hatótávolságú Kornet rakéták), különféle robbanószerkezetek, szabványos töltetek, repeszaknák, géppuskák, kommandókésék, megtöltött tárak, Kalasnyikovhoz való 7,62 mm-es lőszert tartalmazó lőszeresládák, robbanóanyaggal felszerelt drónok, LAW rakéták, nagy erejű harckocsiaknák, robbanószerkezetekhez csatlakoztatott jelződrótok és egyebek.
Emellett, a miniszterelnök a sajtótájékoztatón azt állította – „volt egy utasítás, hogy ne tartózkodjunk a kerítés közelében… Ein HaSlosa nem kapta meg az utasítást, és ott semmi sem történt.”
Ezzel szemben a tények: az izraeli hadsereg márciusban nyilvánosságra hozta az október 7-i harc és mészárlás vizsgálati jelentését az Ein HaSlosa kibucban, miszerint mint 20 terroristának sikerült három hullámban behatolnia a kibucba, három helyi lakost meggyilkoltak, valamint a kibuc biztonsági felelősét, a tartalékos őrnagy Ram Negbit is, aki megpróbált kapcsolatba lépni a támadókkal, és harc közben életét vesztette. A jelentés megállapította, hogy a hadsereg kudarcot vallott a kibuc és annak lakóinak védelmében – akárcsak a többi, a Gázai övezet környéki településeken történt mészárlások esetében.
Netanjahu tegnapi nyilatkozatát követően Ein HaSlosa kibuc lakói közleményben tiltakoztak „megdöbbentett és felháborított minket a miniszterelnök kirívó pontatlansága, miszerint „semmi sem történt Ein HaSlosában. Ez egy felháborító és súlyos kijelentés, amely sérti az áldozatok emlékét és az egész közösséget. Az ország történetének legnehezebb reggelén a készenléti osztályok tagjai és a lakosok bátran álltak szemben a kibuc területére behatoló terroristák tucatjaival, és még így is…”
Az elutasító nyilatkozatokat követően, Netanjahu hivatala pontosított, mondván – „a miniszterelnök sajnálja, hogy kijelentését félreértették. Azt akarta mondani, hogy a biztonsági rendszer rendelkezésének elutasítása – miszerint nem szabad cselekedni – vezette arra a kibuc tagjait, hogy mégis fellépjenek. Nem állt szándékában azt sugallni, hogy nem gyilkoltak meg lakosokat,” – majd közleményben részvétét fejezte ki a négy családnak, valamint mindazoknak, akik elvesztették szeretteiket a mészárlás során.
A Gázában fogvatartott túszokkal kapcsolatban a miniszterelnök a sajtótájékoztatón röviden azt nyilatkozta, hogy 20-an életben vannak, és ki fogják szabadítani őket.
A fogvatartottak családjait képviselő fórum közleménye szerint – „az egyszerű igazság – Netanjahunak nincs valódi terve. A kormány Izraelt a ‘század elszalasztott lehetősége’ hadműveletbe taszítja, és hamis győzelmi illúziókat kelt. Az árat az izraeli nép, a túszok, az evakuáltak, valamint a tízezernyi tartalékos katona és családjuk fogják megfizetni.”
Marco Rubio amerikai külügyminiszter, és Mike Waltz menesztése után a nemzetbiztonsági tanácsadói kinevezése várományosaként tegnap Kongresszusi meghallgatásán kijelentette, hogy némileg optimistán úgy gondolja, hogy hamarosan létrejön egy olyan megállapodás Izrael és a Hamász között, amely az összes túsz szabadon bocsátását, és a gázai háború befejezését eredményezi, igaz azt is hozzátette, hogy már korábban is így vélekedett.
„Van bennem némi optimizmus, hogy itt elég hamar áttörést érhetünk el, remélhetőleg ennek a helyzetnek a lezárása, és az összes túsz szabadon bocsátása tekintetében. Az elmúlt hónapokban legalább négyszer éreztem így, és az utolsó pillanatban valamilyen okból kifolyólag nem történt meg,” – tette hozzá Rubio.
The post Éjszakai húti rakétázás, és szörnyű terrortámadás a washingtoni Zsidó Múzeum előtt first appeared on Új Kelet Live.