Nem szabad a laptopot ölben használni, mert tereméketlenséget és rákot is okozhat! Vagy ez csak mítosz?

A laptop ölben való használata nagyon kényelmesnek és megfelelőnek látszik. De a látszat csal. / Fotó: Getty Images

A laptop ölben való használata nagyon kényelmesnek és megfelelőnek tűnik, de a látszat csal / Fotó: Getty Images

Már régóta közszájon forog mindenféle állítás az elektronika egészségre gyakorolt negatív hatásairól. Ezek java része csak szimpla ostobaság, tényekkel meg nem támogatott mítosz. Például bebizonyosodott, hogy a mobiltelefonok által kibocsátott rádiófrekvenciás sugárzás nem okoz sem rákot, sem másféle elváltozást. A laptopok is gyakori célpontjai a pletykáknak: így többek között ott van az az állítás, miszerint azokat nem biztonságos az ölben tartva használni. Vajon ez is csak egy technológiai mítosz?

 

  • Erősen kétséges, hogy a laptopot kifejezetten arra hozták volna létre, amit az eszközkategória neve sejtet.
  • A laptop ölben történő használata hosszabb távon komoly egészségi problémákhoz vezethet.
  • Tartási, mozgásszervi, termékenységi és bőrproblémák jelentkezhetnek, vagy akár rák is kialakulhat.
  • Nem csak a felhasználó szervezetét, a gépet is megviseli az ölben való rendszeres használat.
  • Ajánlott a laptopot fix felületre helyezni a túlmelegedés és teljesítménycsökkenés elkerülése érdekében.

Nomen est omen, a laptop (szó szerint az öl teteje) olyan számítógép, amelyet az ölünkben tartva használunk. Vagy mégsem? Nos, a kategória névadása még az ősidőkben történt, amikor az asztali számítógépek (desktop – íróasztal teteje) után megjelentek azok a hordozható eszközök, amelyeket bárhol és bármikor használhatunk, például egy repülőgépen, egy padon a parkban, netán a kanapénk kényelmében. A laptopokat – kézenfekvő módon – az ölünkbe is tehetjük, ha nincs más alátámasztási lehetőség, de ez sem nem a legkényelmesebb, sem nem a legjobb módja a használatnak, akár az egészségünket, akár a gépét nézzük.

Rossz testtartás, károsodó bőr, veszélyeztetett termékenység

A Princeton Egyetem Egészségügyi Szolgálatának tanulmánya arról számolt be – írja áttekintésében a Slash Gear –, hogy az ölben lévő laptopon végzett munka rossz testtartást eredményez munka közben. Ez pedig izomhúzódást, hátfájást és fáradtságot eredményezhet. A laptop állandó ölben való használata aztán végül olyan ismétlődő megterheléses sérüléseket okoz, mint az ínhüvelygyulladás és a kéztőalagút-szindróma.

Így hűtsük le a laptopunkat a nagy hőségben
Így hűtsük le a laptopunkat a nagy hőségben

A hatalmas hőségben nemcsak a testünk hűtésére kell figyelnünk, hanem az elektronikus eszközökére is. Különösen igaz ez a laptopokra, ugyanis a bennük lévő hardver alapvetően nagy hőt termel, a meleg időjárásban pedig ez csak tovább fokozódik. Itt van néhány tipp, amivel könnyen kordában tarthatjuk a melegedést.

Egy másik tanulmányban – amelyről a MedicalNewToday számolt be – azt vizsgálták, hogyan befolyásolja a testtartás a herezacskó hőmérsékletét laptop használata közben. A kutatás során három különböző testhelyzetet teszteltek: zárt lábakkal laptop használata, zárt lábakkal laptop és hővédő párna használata, valamint 70°-os szögben széttárt lábakkal laptop és hővédő párna használata. Az eredmények azt mutatták, hogy a lábak széttárása jelentősen csökkentette a herezacskó hőmérsékletének emelkedését, míg a hővédő párna önmagában nem volt hatékony.

A bőr állapota sem mellékes. Az Ohiói Állami Egyetem egészségügyi szakértői szerint a laptopokhoz hasonló alacsony hőforrásoknak (46 °C alatt) való tartós közeli kitettség pirult bőr szindrómát válthat ki. Ilyenkor a bőr hálószerűen elszíneződik a hő hatására kitáguló erek miatt. A pirult bőr szindróma hatására égető, viszkető érzés alakulhat ki, ritka esetekben pedig bőrrák is. Bár az enyhe állapotok könnyen kezelhetőek, ha nem használja többé ölben a laptopját, de a pirult bőr szindróma maradandó lehet, ha a combját krónikusan kiteszi a laptop hőjének.

A laptop hatalmas előnye, hogy bárhol használható. De hosszan csak asztalra helyezve érdemes dolgozni vele, ha el akarjuk kerülni a kellemetlen következményeket. / Fotó: Getty Images

A laptop hatalmas előnye, hogy bárhol használható. De hosszan csak asztalra helyezve érdemes dolgozni vele, ha el akarjuk kerülni a kellemetlen következményeket / Fotó: Getty Images

Hogyan hat az ölben való használat a laptopra?

Ha közvetlenül az ölében használja a laptopját, az nemcsak az ön szervezetére van hatással, hanem magára a számítógépre is. Ennek oka, hogy az öl önmagában túl puha. Ha a gépet puha felületre helyezi, gyakorlatilag elzárja az alján és az oldalán lévő szellőzőnyílásokat. A megfelelő légáramlás hiányában pedig az eszköz túlmelegedhet és alulteljesíthet. Megjelenhet a lag (a parancsok késve, akadozva való végrehajtása), felpöröghetnek és hangossá válhatnak a ventilátorok, és akár váratlan újraindulások is bekövetkezhetnek. Ez pedig lassacskán kikészítheti a gépet.

A legjobb ezért, ha kerüli a laptop ölben történő használatát. Ha az öle helyett lapos asztalra teszi a gépet, az megóvja önt a testtartási problémáktól, a meddőségtől és a bőrbetegségektől, a laptopot pedig a fizikai károktól. Ha kényelmetlenül érzi magát ebben a helyzetben, próbáljon meg külső monitort, billentyűzetet és egeret csatlakoztatni, és a laptopot asztali számítógépként használni. Így nagyobb szabadságot kap abban, hogyan üljön és tartsa a csuklóját – jegyezte meg összefoglalásként a Slash Gear.