Avi/ujkelet.live
Donald Trump amerikai elnök szerdán kijelentette, hogy Irán továbbra is tárgyalni akar az Egyesült Államokkal, sőt, küldöttség küldését is javasolta a Fehér Házba, de a tárgyalásokhoz már „nagyon késő”, jelentette az Axios.
Trump komolyan fontolgatja, hogy az Egyesült Államok csapásokat mér Irán földalatti nukleáris létesítményeire, ami megtorló intézkedéseket indítana el az amerikai bázisok és más célpontok ellen a régióban, és potenciálisan elhúzódó konfliktusba sodorná az Egyesült Államokat Iránnal. Megjegyzései azonban arra utalnak, hogy nem zárta be teljesen a diplomácia kapuját.
- Egy magas rangú amerikai tisztviselő megerősítette, hogy Irán tárgyalásokat javasolt a Fehér Házban, de azt mondta, hogy „nincsenek konkrét tervek” egy ilyen látogatásra, amely az 1979-es iráni forradalom óta az első ilyen találkozó lenne. Irán ENSZ-missziója azonban gyorsan tagadta, hogy ilyen javaslatot tettek volna.
- „Egyetlen iráni tisztviselő sem kérte még soha, hogy a Fehér Ház kapujában megalázkodhasson. A hazugságainál csak egy aljasabb dolog van, az a gyáva fenyegetése, hogy ’kiiktatja’ Irán legfelsőbb vezetőjét. Irán NEM tárgyal kényszer alatt, NEM fogad el kényszer alatti békét, és biztosan NEM egy korábbi háborús uszítóval,” – áll a közleményben.
Trump a Fehér Ház előtt újságíróknak nyilatkozva megismételte Teherán „feltétel nélküli megadására” irányuló követelését. Amikor arról kérdezték, hogy ad-e ultimátumot Iránnak, Trump azt mondta: „Mondhatjuk. Talán nevezhetjük végső ultimátumnak.”
- Ali Hamenei legfelsőbb vezető szerdán egy televíziós beszédben reagált Trump „megadásra” irányuló követelésére, kijelentve, hogy az Iszlám Köztársaság „nem fogja megadni magát”, és ha az Egyesült Államok katonai akcióba kezd, „az kétségtelenül helyrehozhatatlan következményekkel jár majd számukra”.
„Tárgyalni akarnak. Azt kérdezem: miért nem tárgyaltak két héttel ezelőtt, hiszen jól járhattak volna. Nagyon szomorú ezt látni. Azt mondtam nekik, hogy tárgyaljanak, de az utolsó pillanatban nemet mondtak, és csapást mértek rájuk” – mondta Trump.
- Hangsúlyozta, hogy a diplomácia terén „semmi sem késő”, de hozzátette, hogy amikor az irániak az elmúlt napokban megkeresték, azt válaszolta, hogy „nagyon késő a beszélgetéshez”, és hogy „nagy különbség van a mostani és az egy héttel ezelőtti állapotok között”.
- „Még azt is felvetették, hogy eljönnek a Fehér Házba. Ez bátor dolog, és nem könnyű nekik” – tette hozzá.
Irán egészen Izrael műveletének megkezdéséig tárgyalt az Egyesült Államokkal, a megbeszélések következő fordulója múlt vasárnap volt esedékes Ománban. Trump azt állította, hogy nem léptek elég gyorsan.
Trump nem volt hajlandó elárulni, hogy döntött-e a háborúhoz való csatlakozásról, de világossá tette, hogy fontolgatja. „Lehet, hogy megteszem, lehet, hogy nem teszem meg… semmi sincs befejezve, amíg be nem fejeződik” – mondta. „Nem egy hosszú távú háborúra gondolunk. Csak azt akarom, hogy ne jussanak atomfegyverhez.”
- Trump szerint nem közölte Binjámin Netanjahu miniszterelnökkel, hogy az Egyesült Államok jobban belefolyik-e a háborúba. „Azt mondtam Netanjahunak, hogy folytassa. Minden nap beszélek vele. Eddig jó munkát végez” – mondta Trump.
- Az elnök hangsúlyozta, hogy Irán „védtelen”, és hozzátette, nem tudja, meddig folytathatják a harcot a jelenlegi körülmények között.
Trump azt is közölte, hogy a következő hét „nagyon fontos lesz. Talán kevesebb, mint egy hét”.
Mindeközben: Egy iráni kormányrepülő hagyta el az országot és landolt Ománban. Később két másik is landolt.
Omán nagyon aktív a Washington és Teherán közötti közvetítésben.
A régió és a világ számos országa is közvetíteni próbál Irán, az Egyesült Államok és Izrael között a harcok leállítása érdekében. A KAN közrádió tegnap reggel egy érdekes és kevésbé emlegetett kommunikációs csatornát is említett: a svájcit. Az 1979-es iszlám forradalom óta a teheráni svájci nagykövetség az Egyesült Államok és Irán közötti üzenetek közvetítésének hagyományos csatornájává vált.
Izrael Irán elleni támadásának első napján Teherán behívatta a svájci nagykövetet, hogy tiltakozó üzenetet adjon át az Egyesült Államoknak az izraeli hadművelet miatt. Egy, az ügy részleteit ismerő forrás a KAN-nak azt nyilatkozta, hogy Svájc közvetítőként szolgál Washington és Teherán között naponta számos üzenetváltás formájában, a felek közötti diplomácia előmozdítása érdekében.
Figyelmeztetések: Szergej Rjabkov orosz külügyminiszter-helyettes szerdán figyelmeztetett, hogy az Izraelnek nyújtott közvetlen amerikai katonai segítség radikálisan destabilizálhatja a közel-keleti helyzetet.
Az Interfax orosz hírügynökség jelentése szerint Rjabkov óva intette az Egyesült Államokat attól, hogy közvetlen katonai segítséget nyújtson Izraelnek, vagy akár csak fontolóra vegyen ilyen „spekulatív lehetőségeket”.
„Ez olyan lépés lenne, amely radikálisan destabilizálná az egész helyzetet” – idézte a sajtó.
Külön kommentárokban Szergej Nariskin, az SZVR külföldi hírszerző szolgálat vezetője azt nyilatkozta, hogy Irán és Izrael között a helyzet kritikussá vált.
Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője szerdán azt nyilatkozta, hogy a világ ,,milliméterekre van a katasztrófától” az iráni nukleáris infrastruktúrára mért napi izraeli csapások miatt – jelentette az orosz RIA állami hírügynökség.
Vlagyimir Putyin orosz elnök, aki januárban stratégiai partnerségi szerződést írt alá Iránnal, a két fél közötti ellenségeskedés beszüntetésére szólított fel.
The post Trump: Irán találkozót javasolt, de a tárgyalásokhoz már „nagyon késő” first appeared on Új Kelet Live.