ujkeletlive
Bár nem teljesen egybehangzóan, de az izraeli és amerikai politikai illetve titkosszolgálati nyilatkozatok szerint Donald Trump elnök váratlan tűzszüneti bejelentése, amely véget vetett a 12 napos Izrael által elindított háborúnak, az iráni nukleáris létesítmények és a dúsított urán megsemmisítése, illetve súlyos megrongálásának záró akkordjaként történt.
A hivatalos győzelmi nyilatkozatokat beárnyékolva, többek között a CNN, és legutóbb a Reuters is ugyan még nem véglegesített, de a Pentagon harci kárfelmérését részletező jelentésről számolt be, mely források nyilatkozataira támaszkodva állítja, hogy Irán az izraeli és amerikai erőteljes támadások miatt elszenvedett súlyos károk ellenére hamarabb visszatérhet nukleáris programjához, mint azt korábban remélték.
Az európai NATO-csúcsra érkező elnök álhírnek és szabotázs cselekménynek nevezte a médiában közzétett elemzést, miközben kampányt indított az amerikai védelmi minisztérium kezdeti jelentésének hiteltelenítésére, azt pontatlannak és elavultnak minősítve, majd ismételten hangsúlyozta, hogy az amerikai B-2 bunkerrombolók által végrehajtott légicsapások megsemmisítették Irán nukleáris programját.
Eközben, a NATO-csúcstalálkozó végén tartott szerdai sajtótájékoztatón az elnök bejelentette, hogy az Egyesült Államok és Irán a jövő héten tárgyalni fognak egy lehetséges atomalku megvitatása végett. Teherán nyilvánosan eddig nem erősítette meg a tervezett amerikai találkozót, az elnök pedig jelentéktelennek minősítve a várható eseményeket, kijelentette az Egyesült Államok és Irán „aláírhat egy dokumentumot,” de „nem érzi magát túl határozottnak ezzel kapcsolatban,” arra utalva arra, hogy az iráni nukleáris program tulajdonképpen megsemmisült. Marco Rubio külügyminiszterrel (és nemzetbiztonsági tanácsadó) az oldalán Trump úgy vélte, hogy a szóban forgó megállapodásra nincs szükség, mert szerinte Irán valószínűleg a háború utáni helyreállítási erőfeszítésekre fog összpontosítani.
„Nem látom, hogy újra belekeverednének a nukleáris üzletbe. Szerintem elegük van belőle,” – tette hozzá.
A mindent elsöprő győzelem, vagy győzelem kampánya
Trump minden lehetséges kommunikációs eszközt megragadva mozgósított a kicsúszott Pentagon jelentés háttérbe helyezésére. Ilymódon bejelentette, hogy Pete Hegseth védelmi miniszter, és a Pentagon vezető tisztviselői csütörtökön mindenre kiterjedő sajtótájékoztatót tartanak, hogy megvédjék a „nagyszerű amerikai pilótákat, akik tökéletes küldetést” hajtottak végre.
Trump kormányzata hazafiatlan viselkedéssel vádolta a médiát, amiért kétértelműen tudósítottak az iráni csapásról. Annak ellenére, hogy a Védelmi Hírszerző Ügynökség kezdeti értékelését a Fehér Ház tulajdonképpen nem tagadta, a médiában megjelenő közzétételét azonban hazafiatlan viselkedésnek minősítette. Eközben az FBI vizsgálatot indított az incidens kivizsgálására, az elnök pedig korlátozni akarja a minősített információk megosztását a Kongresszussal.
Az említett média közzétételek után az elmúlt órákban Trump kormányának védelmi és biztonsági vezetői egymás után ítélték el az előzetes jelentést, hiteltelennek nevezve azt.
A hollandiai NATO-csúcson tartózkodó Hegseth és Rubio a jelentés kiszivárogtatóinak kísérleteit a hírszerzési információk „elferdítésének” nevezték, majd Tulsi Gabbard, a nemzeti hírszerzés igazgatója közölte, – „az új hírszerzési adatok megerősítik” Irán nukleáris létesítményeinek „megsemmisítését, melyek újjáépítse évekbe fog telni.„
Eközben, a Fehér Ház az Izraeli Atomenergia Bizottságnak [DIA] tulajdonított közleményt hozott nyilvánosságra, mely szerint a fordói megerősített nukleáris létesítményre mért amerikai csapás „megsemmisítette a helyszín kritikus infrastruktúráját, és működésképtelenné tette a dúsító bázist.”
A médiának kiszivárogtatott Pentagon jelentés kevésbé volt szokatlan, mint az, hogy a Fehér Ház egy izraeli biztonsági ügynökség nevében ad ki nyilatkozatot, amit végül az izraeli Miniszterelnök Hivatal megerősítésként kénytelen volt hasonlóképpen közzétenni.
A DIA szerint az amerikai és izraeli csapások „sok évvel visszavetették Irán képességét a nukleáris fegyverek fejlesztésére,” hozzátéve, hogy Irán jelenlegi helyzete „határozatlan ideig” vagy legalább mindaddig fennállhat, amíg nem jut hozzá a lebombázott nukleáris létesítmények romjai alatt eltemetett nukleáris anyagokhoz.
Binjámin Netanjahu miniszterelnök hivatala által közzétett szakmai jelentés alátámasztja, de nem igazolja egyértelműen Trump állításait, az elnök azonban Truth közösségi oldalán azt írta – „Izrael épp most jelentette ki, hogy a nukleáris létesítményeket MEGSEMMISÍTETTÉK!”
Újabb megerősítésként Ejál Zamir vezérkari főnök is nyilatkozott, és annak ellenére, hogy szintén nem jelentette ki egyértelműen, hogy az iráni atomprogramot „megsemmisítették,” azt viszont hangsúlyozta, hogy a rendszer súlyos csapást szenvedett.
„Lecsaptunk a fő létesítményekre, gyárakra, iparágakra és tudásközpontokra. A kumulatív eredmény lehetővé teszi annak megállapítását, hogy az iráni nukleáris projekt súlyos, kiterjedt és mély károkat szenvedett, és évekkel visszavetette azt,” – nyilatkozta Zamir a hadsereg hírszerzési igazgatóságának magas rangú tisztviselőire, és izraeli nukleáris szakértőkre hivatkozva.
Trump minden téren vitathatatlan irányító szerepe többször is szóba került a hollandiai NATO-csúcson, többek között a főtitkár Mark Rutte és az elnök közös sajtótájékoztatóján. A NATO-főtitkár felhozta az amerikai elnök Iránnal és Izraellel kapcsolatos nyilatkozatát, utalva a konfliktus során betöltött „daddy” szerepére.
„Pokolian harcoltak, aztán azt mondták, álljunk meg. Nem fognak egymással harcolni. Már átélték. Mint két gyerek az iskolaudvaron. Tudod, hogy pokolian harcolnak, és nem tudod megállítani őket. Hagyd őket harcolni körülbelül két-három percig, és utána könnyebb megállítani őket, – mesélte Trump, majd Rutte közbe szólt, mondván „aztán Daddy-nek néha kemény szavakat kell használnia, hogy rávegye őket – hagyják abba,” – utalva a nehezen kibontakozó tűzszünet miatt néhány órával korábban dühösen az újságíróknak nyilatkozó Trump kijelentésére, miszerint: „alapvetően két országunk van, amelyek olyan régóta és olyan keményen harcolnak, hogy nem tudják, mit a f..t csinálnak. Érted ezt?”
A NATO főtitkár meglepő megjegyzései után nem sokkal, az elnök újabb váratlan bejelentést tett közösségi oldalán. Az Egyesült Államok elnökétől szokatlan módon felszólalt Netanjahu korrupciós perét illetően, mondván – megdöbbenve hallja, hogy Izrael „folytatja a nevetséges boszorkányüldözést kiváló miniszterelnöke ellen háborús időben! Azonnal törölni kell [a pert] vagy Netanjahut kegyelemben kell részesíteni.„
Amerikai elnök ilyen természetű beavatkozása egy szövetséges ország belügyeibe, és jogi eljárásaiba precedens nélküli, és egyelőre nem világos, hogy miért tette, hiszen korábban kerülte a miniszterelnök korrupciós ügyeinek akár említését is.
Minden esetre megjegyzései azt követően történtek, hogy alig néhány órával korábban csalódottságának adott hangot Netanjahu döntéseivel szemben az Iránnal kötött tűzszünet veszélyeztetése miatt, tegnap este azonban irányt váltva kijelentette, – „az Egyesült Államok megmenti Bibit,” majd hosszan dicsérte Izrael legnagyobb miniszterelnökét, a legnagyobb harcost, aki SZERETETÉBEN hihetetlen a Szent Föld iránt, az egyetlent, akivel az iráni háború sikerét el tudta érni. Hangsúlyozta továbbá, miszerint a háború idején Netanjahuval együtt dolgoztak, és „az eredmény olyasmi volt, amiről senki sem gondolta, hogy lehetséges – a világ egyik legnagyobb és legerősebb nukleáris fenyegetésének teljes felszámolása,” – ismételten hangsúlyozva, hogy az iráni nukleáris létesítmények megtámadása megsemmisítő volt.
The post Trump szerint Amerika megmentette Izraelt, és most megmenti Netanjahut a bíróságtól first appeared on Új Kelet Live.