Avi/ujkelet.live
A háború 631. napja: Szombat reggel ballisztikus rakétát lőttek ki Jemenből Izrael felé, aktiválva a szirénákat a déli Beerseván és környékén. Az Izraeli Védelmi Erők közölte, a rakéta elfogása valószínűleg sikeres volt. Sérülésről nem érkezett jelentés.
Hatalmas tüntetések voltak tegnap a jemeni hútik fellegváraiban, hogy tisztelegjenek „Irán győzelme” előtt és hogy „kiálljanak Gáza mellett a győzelemig”.
Libanon: Az izraeli hadsereg tagadta, hogy tegnap halálos csapást mért volna a dél-libanoni Nabatiehben, azt állítva, hogy a Hezbollah terrorszervezet rakétája okozta az incidenst, amely a terrorszervezethez tartozó közeli létesítmény elleni támadások közepette lövellt ki.
A libanoni egészségügyi minisztérium egy halottról és 11 sebesültről számolt be egy robbanásban, amely egy lakásban történt a városban, miután az izraeli hadsereg bejelentette, hogy csapást mért a Hezbollah földalatti létesítményére a Beaufort-kastély közelében.
Az Izraeli Védelmi Erők tegnap este közzétett egy felvételt, amely megerősíti, hogy egy Hezbollah rakéta repült ki a célba vett terrorszervezethez tartozó létesítményből.
„A felülvizsgálat során a támadás következtében másodlagos robbanásokat, valamint a Hezbollah terrorszervezet egy, a helyszínen tárolt rakétájának kilövését azonosították, amely egy civil épületet talált el” – közölte a hadsereg.
Júdea és Szamária: Erőszakos és szokatlan összecsapásokra került sor tegnap este zsidó telepesek és az izraeli katonák között a Binjaminban található Kochav Hashachar térségében.
A katonai rádió egy biztonsági forrást idézett, mondván a telepesek erőszakkal támadtak az ottani erőkre – fojtogatták, ütötték a harcosokat és a tiszteket, valamint kilyukasztották a katonai járművek kerekeit.
Válaszul az izraeli erők tömegoszlató eszközöket vetettek be a telepesek ellen. Számos harcos könnyebben megsérült.
A helyszínre siető rendőri erők kilenc lázadót tartóztattak le.
Gáza: Tegnap este rakétát lőttek ki a Gázai övezet középső részéről az izraeli határközösségekre, melyet elfogott a légvédelem. A szirénák csak a határ közelében lévő nyílt területeken aktiválódtak. Sérülés nem történt.
Vizsgálat: A Haaretz hírportál tegnap azt állította, hogy az izraeli katonák azt a parancsot kapták, hogy fegyvertelen tömegekre lőjenek a gázai élelmiszer-elosztó helyek közelében, annak ellenére, hogy nem jelentettek rájuk fenyegetést.
A Gázában bevetett izraeli katonák a Haaretznek azt mondták, hogy a hadsereg az elmúlt hónapban szándékosan lőtt fegyvertelen palesztinokra a segélyelosztó pontok közelében.
A hadsereg a tömeges áldozatokkal járó incidenseket a hét elején tartott ülésen vitatták meg, amelyen a Katonai Főügyészség utasította a legfelsőbb szintű vezérkari tényfeltáró értékelő mechanizmust, hogy vizsgálja ki a feltételezett háborús bűncselekményeket, amelyek nagyrészt a Gázai Humanitárius Alapítvány elosztóhelyeinek közelében történtek, jelentette a Haaretz.
A mechanizmus egy független katonai szerv, amely a háború közepette bekövetkezett szokatlan események kivizsgálásáért felelős.
A találkozó során a Katonai Főügyészség tisztviselői aggodalmukat fejezték ki a segélyközpontokba tartó civilek meggyilkolása miatti növekvő globális felháborodás miatt – jelentette a Haaretz. A Déli Parancsnokság magas rangú tisztjei azzal vágtak vissza, hogy az incidensek elszigetelt esetek voltak, és a csapatok csak a fenyegetést jelentő palesztinokra lőttek.
A Katonai Főügyészség képviselői visszautasították ezt, ragaszkodva ahhoz, hogy a Déli Parancsnokság beszámolója nem egyezik a tényekkel, állította egy, a találkozón részt vevő forrás.
„Az az állítás, hogy ezek elszigetelt esetek, nem egyezik azokkal az incidensekkel, amikor gránátokat dobtak le a levegőből, és aknavetőket, valamint tüzérségi tüzet irányítottak civilekre” – mondta a Katonai Főügyészség egyik képviselője válaszul.
„Nem arról van szó, hogy néhány ember meghal – naponta több tucat áldozatról beszélünk” – tette hozzá a Katonai Főügyészség tisztviselője.
A segélyosztó helyszínek közelében szolgáló izraeli katonák sokkal borúsabb forgatókönyvekről számoltak be a Haaretznek adott, névtelen interjúkban.
„Ez egy gyilkos terep” – mondta az egyik katona. „Ahol én állomásoztam, naponta egy-öt ember között haltak meg. Ellenséges erőként bántak velük – nincsenek tömegoszlató intézkedések, nincs könnygáz – csak éles lőszer minden elképzelhető eszközzel: nehézgéppuskákkal, gránátvetőkkel, aknavetőkkel. Aztán, amint megnyílik a központ, a lövöldözés abbamarad, és tudják, hogy közeledhetnek. A mi kommunikációs formánk a lövöldözés.”
„Kora reggel tüzet nyitunk, ha valaki néhány száz méterről megpróbál beállni a sorba, néha pedig közelről támadunk rájuk. De ez nem jelent veszélyt a katonákra” – folytatta a katona. „Egyetlen olyan esetről sem tudok, amikor viszonozták volna a tüzet. Nincs ellenség, nincsenek fegyverek.”
Az incidenseket a gyerekek „Piros lámpa, zöld lámpa” játékának halálos formájaként írta le.
Az egyik amerikai biztonsági vállalkozó, aki a Gázai Humanitárius Alapítványnak (GHF) dolgozik a helyszínen, azt mondta, hogy a szervezet nagyon is tisztában van az éhes palesztinok elleni lövöldözésekről, akik humanitárius segélyt próbálnak átvenni, még akkor is, ha nem ismeri a Haaretz jelentésében feltárt pontos részleteket.
A GHF közleményben azt írta, hogy „egyik incidensről sincs tudomásuk”, de ki kell vizsgálni őket.
Binjámin Netanjahu miniszterelnök és Iszrael Katz védelmi miniszter azzal vádolta a Haaretzet, hogy „vérvádat” tett közzé, felháborodásuk ellenére az Izraeli Védelmi Erők megerősítette, hogy magas szintű vizsgálatot indított az ügyben.
Az Izraeli Védelmi Erők közleménye: „Határozottan elutasítjuk a cikkben felvetett vádat – az Izraeli Védelmi Erők nem utasította az erőket arra, hogy szándékosan lőjenek civilekre, beleértve azokat is, akik az elosztóközpontokhoz közelednek. A tisztázás kedvéért, az izraeli hadsereg irányelvei tiltják a civilek elleni szándékos támadásokat.”
,,Az elosztóközpontokhoz vezető útvonalakon folytatott operatív tevékenység részeként az Izraeli Védelmi Erők szisztematikus tanulási folyamatokat folytat, amelyek célja a térségben a műveleti reagálás javítása és a civil lakosság és az Izraeli Védelmi Erők közötti potenciális súrlódások minimalizálása. Ennek részeként az Izraeli Védelmi Erők a közelmúltban lépéseket tett a terület átszervezésére, beleértve új kerítések elhelyezését, jelzések kihelyezését, további útvonalak megnyitását és egyebeket.”
,,Tekintettel a közelmúltbeli jelentésekre, amelyek a civil lakosságot ért sérülésekről szóltak, az incidenseket az illetékes hatóságok vizsgálják. A törvénytől vagy az Izraeli Védelmi Erők irányelvektől való eltérésre vonatkozó bármilyen állítást alaposan kivizsgálnak, és szükség esetén további intézkedéseket tesznek. A cikkben bemutatott, civilek elleni szándékos tűzesetre vonatkozó állítások a terepen nem ismertek.”
ENSZ: António Guterres, az ENSZ főtitkára tegnap azt nyilatkozta, hogy az Egyesült Államok által támogatott Gázai Humanitárius Alapítvány „jellegénél fogva veszélyes”, és nyersen csak annyit mondott: „Embereket öl.”
Guterres azt is állította, hogy az ENSZ vezette humanitárius erőfeszítéseket „elfojtják”, maguk a segélymunkások is éheznek, és Izraelnek, „mint megszálló hatalomnak”, bele kell egyeznie a segélyszállítmányok beengedésébe az egész területre.
„Embereket ölnek meg pusztán mert élelmet próbálnak szerezni maguknak és családjuknak. Az élelemkeresés soha nem lehet halálos ítélet” – mondta Guterres az újságíróknak.
Mentősök: A Palesztin Vörös Félhold közölte, a háború kezdete óta a Palesztin Vörös Félhold 50. egészségügyis emberét ölték meg Gázában.
A szervezet közlése szerint csütörtökön megölték Haitham Bassam Abu Issát, a Gázai övezet középső részén, Deir al-Balachban lévő klinikájuk ápolónőjét, aki szolgálaton kívül volt.
A Hamász: Parancsnokok nélkül, alagúthálózatának nagy részétől megfosztva és szövetségese, Irán bizonytalan támogatása mellett, a Hamász a Gázai övezetben a lázadó helyi klánok és az izraeli katonai nyomás ellenére küzd a fennmaradásért.
A Reuters hírügynökség 16 forrással, köztük a Hamászhoz közel álló emberekkel, izraeli biztonsági forrásokkal és diplomatákkal beszélt, akik egy súlyosan meggyengült csoport képét festették le, amely a kudarcok ellenére is megőrizte bizonyos befolyását és működési kapacitását Gázában, de komoly kihívásokkal néz szembe.
A Hamász továbbra is képes csapásokat mérni: kedden hét izraeli katonát ölt meg egy dél-gázai támadásban. Három közel-keleti diplomata azonban azt mondta, hogy a hírszerzési értékelések azt mutatják, hogy elvesztette központosított parancsnokságát és ellenőrzését, és meglepetésszerű támadásokra korlátozódott.
A Hamász terroristái önállóan működnek azzal a paranccsal, hogy ameddig csak lehet, tartsanak ki, de az iszlamista csoport küzd azért, hogy megtartsa a befolyását, miközben Izrael nyíltan támogatja a vele szemben álló törzseket – közölte három, a Hamászhoz közel álló forrás.
Mivel a gázai humanitárius válság fokozza a tűzszünetre irányuló nemzetközi nyomást, a Hamásznak nagy szüksége van a harcok szünetére – mondta az egyik forrás.
A tűzszünet nemcsak felüdülést nyújtana a Hamászt egyre kritikusabban szemlő, megfáradt gázaiaknak, hanem lehetővé tenné az iszlamista csoport számára, hogy elnyomja a segélyeket lopó szélhámos elemeket, köztük néhány klánt és fosztogatót.
A közvetlen fenyegetés elhárítása érdekében a Hamász elküldött néhányat legjobb harcosai közül, hogy megöljék az egyik lázadó vezetőt, Jasszer Abu Shababot, de Shabab elérhetetlen számukra az izraeli csapatok által ellenőrzött Rafah térségében, közölte két Hamász-forrás és két másik, a helyzetet ismerő forrás.
A Hamászhoz közel álló egyik forrás a Reutersnek azt nyilatkozta, hogy üdvözölnének egy fegyverszünetet, akár csak néhány hónapra is, hogy szembeszállhassanak a befolyásukat növelő helyi klánokkal.
De azt mondta, hogy Binjámin Netanjahu miniszterelnök feltételei a háború befejezésére – beleértve a Hamász vezetőinek Gázából való távozását – a teljes vereséget jelentenék, és a Hamász soha nem fog megadni magát.
„Teljesítjük a kötelességünket, de a valóságban a helyzet nem fest jól” – mondta a forrás.
Donald Trump amerikai elnök tegnap kijelentette: ,,Azt hiszem, közel vagyunk a tűzszünethez Gázában. Úgy gondoljuk, hogy a következő héten elérhetjük.”
Irán és Gáza: Ejal Zamir vezérkar főnök szerint Izrael iráni fellépése a 12 napos háború alatt elősegítheti céljai elérését a Gázai övezetben.
„Iránt súlyos csapás érte. Fennáll annak a lehetősége, hogy az Iránt ért csapás előmozdítja céljainkat Gázában” – mondta Zamir, miközben tegnap magas rangú tisztekkel a Gázai övezetbe látogatott.
„A közeljövőben elérjük a Gideon szekerei keretében a jelenlegi fázisra meghatározott vonalakat” – mondta, utalva az izraeli erők jelenlegi, Hamász elleni offenzívájára, amelyben Izrael Gáza területének 75%-át igyekszik elfoglalni.
„Innen kidolgozásra kerülnek a műveleti lehetőségek, amelyeket a politikai kör elé terjesztenek” – mondta Zamir, hozzátéve, hogy az Izraeli Védelmi Erők „továbbra is elszántan fog fellépni a hadjárat két célkitűzésének, a túszok szabadon bocsátásának és a Hamász legyőzésének elérése érdekében”.
A túszok: A Yedioth Ahronoth hétvégi számában arról számoltak be, hogy Ronen Bar, a Sabak belbiztonsági szolgálat korábbi vezetője következetesen a gázai háború lezárását szorgalmazta egy átfogó túszmegállapodás révén a Hamásszal.
Bar álláspontja, amelyet világossá tett Netanjahu miniszterelnök és a politikai kör számára az volt, hogy Izrael keveset nyerne a háború folytatásával. A Hamász mindig Gázában lesz – állította –, amíg palesztinok lesznek ott.
Átfogó megállapodást szorgalmazott az összes túsz szabadon bocsátásáról, valamint a csapásmérés politikáját minden egyes alkalommal, amikor a Hamász megsérti a tűzszünet feltételeit.
Netanjahu és kabinetje a mai napig elutasítja ezt a megközelítést, és egy szakaszos megállapodásra törekszik, amely csak akkor vetne véget a háborúnak, ha a Hamászt lefegyverzik, vezetői pedig száműzetésbe vonulnak.
Bar mandátuma a hónap közepén ért véget, miután Netanjahu nyilvános kampányt folytatott a kirúgása érdekében.
Irán: Egy katonáknak küldött levelében az Izraeli Védelmi Erők Katonai Hírszerző Igazgatóságának vezetője, Slomi Binder vezérőrnagy azt mondta, hogy „az [iráni] hadművelet befejezésével Izrael egy jobb, de nem kevésbé összetett biztonsági valóság előtt áll”.
„A kudarc és a siker előfordult ugyanazon szervezeten belül; ez megköveteli az egész Hírszerző Igazgatóságtól, hogy valódi alázatot tanúsítson” – tette hozzá.
Iszrael Katz védelmi miniszter tegnap kijelentette, hogy utasította a hadsereget, hogy „készítsen egy Irán elleni végrehajtási tervet, amely magában foglalja Izrael légi fölényének fenntartását, a nukleáris fegyverek fejlesztésének és rakétagyártásának megakadályozását, valamint a válaszlépéseket Iránnak az Izrael elleni terrorcselekmények támogatása miatt”.
„Rendszeresen fellépünk majd az ilyen fenyegetések elhárítása érdekében” – írta X-en, összefoglalva az Izraeli Védelmi Erők tevékenységét az Irán elleni 12 napos háború során.
„Azt javaslom, a teheráni kígyó lecsupaszított fejének, hogy vegye figyelembe, és vigyázzon: a Felkelő Oroszlán hadművelet csak egy új izraeli politika előzetese volt, október 7 után az immunitás megszűnt” – tette hozzá Katz.
https://anchor.fm/s/51fceecc/podcast/rss
The post Rakéta Gázából és Jemenből, vizsgálatok a tűznyitás miatt és telepesek vertek katonákat first appeared on Új Kelet Live.