Avi/ujkelet.live

A háború 704. napja: Kedd délután nagy robbanásokról számoltak be Dohában, Katarban.

Röviddel később az Izraeli Védelmi Erők és a Sabak belbiztonsági szolgálat bejelentették, hogy a légierő a Tűz-csúcstalálkozó hadművelet keretében vadászgépek célzott csapást mértek a Hamász terrorszervezet vezetésére. Bár nem említik, hogy ez Dohában, 1700 kilométerre Izraeltől történt.

,,A megtámadott vezetők évekig vezették a terrorszervezet tevékenységét, és közvetlenül felelősek az október 7-i mészárlás végrehajtásáért és az Izrael Állam elleni háborúért.”

A támadás előtt a hadsereg lépéseket tett, hogy csökkentse a konfliktusban nem érintettek veszélyeztetését, beleértve a precíziós fegyverek és további hírszerzési információk bevetését.

Katar elítélte a támadást: „Ez egy gyáva izraeli akció, amely egy lakóövezetet vett célba és sérti a nemzetközi jogot.”

A média szerint Izrael értesítette az Egyesült Államokat a támadás előtt.

Egy magas rangú Hamász-tisztviselő az Al Dzsazírának a következőt nyilatkozta: A szervezet tárgyalócsoportját megtámadták egy, a Trump-tervvel foglalkozó megbeszélésen.

Ez egy nagyon jelentős fejlemény. Egyelőre még nem tudni, hogy sikeres volt-e, de Izrael optimista.

A katari Al-Araby forrásai szerint a megtámadott épület a tűzszüneti tárgyalásokat vezető Khalil Al-Hajja irodája. A szaúdi Al-Arabiya szerint Al-Hajját likvidálták. Egy magas rangú Hamász forrás azt nyilatkozta a libanoni Al-Mayadeennek, hogy a Hamász tagjai túlélték a katari merényletet, de hivatalos megerősítés erre nincs.

Egy izraeli forrás a médiának azt nyilatkozta, hogy célba vették a vezetést, köztük al-Hajját és Zaher Dzsabarint. Izraelben arra a pillanatra vártak, amikor az összes magas rangú tisztviselő visszatér Törökországból, és ülést tartsanak. Állítólag Khaled Masal, Musza Abu Marzuk, Mohamed Darwis, Huszam Badran, Nizar Awdallah és Taher al-Nunu is jelen voltak. Úgy tűnik, a teljes tárgyalócsoportot likvidálhatták, ha ez így van, Katar mint közvetítő már nem játszik szerepet, a túszalku a gázai vezetésre marad, már ami maradt belőle, és Egyiptomé a közvetítői szerep.

  • Katar jelentős közvetítő szerepet játszott Izrael és a Hamász közötti, a gázai háború lezárásáról szóló tárgyalásokon.
  • A katari földön végrehajtott közvetlen támadás veszélyezteti a kormányt és meghiúsítja a diplomáciai erőfeszítéseket, különösen azért, mert Katar politikai és gazdasági stabilitása azon múlik, hogy milyen hírnévnek örvend az üzleti és turisztikai szempontból biztonságos menedékként egy ingatag régióban, jegyezte meg a The New York Times.
  • Katar beleegyezett, hogy az Egyesült Államok kérésére irodát hozzon létre a Hamász számára, hangsúlyozták korábban katari tisztviselők.

A KAN közszolgálati műsorszolgáltató jelentése szerint Binjámin Netanjahu miniszterelnök ma hosszú szünetet tartott zárt ajtók mögötti a korrupciós pere meghallgatásán „kivételes biztonsági okok” miatt. Hosszasan beszélt katonai titkárával, Roman Gofman vezérőrnaggyal.

Izrael többször figyelmeztett, hogy a külföldön élő hamászosok is célpontok.

The post Bréking: Izrael csapást mért a Hamász vezetőire Dohában first appeared on Új Kelet Live.