Egy rossz éjszaka, egy teliholdas éjjel és másnap olyan mintha ledaráltak volna. Az alvás milyensége, meghatározza az életük minőségét. Ha nem pihenjük ki magunkat tutira bal lábbal kelünk fel. Ha gyakran virrasztunk, ha az álmatlanság és a kimerültség párban jár azonnal forduljunk szakorvoshoz. A cikk végén az is megtalálható, hol találunk megoldást gyógyírt az ilyen nyavalyára.
Nem jól alszik a világ, egyre többet próbálunk ébren maradni az alvás rovására, és ennek súlyos következményei lehetnek a mindennapi munkavégzésre és az életminőségre is. Ezt a nemzetközi alvásorvosi megállapítást megerősítették a magyarországi szakemberek is azon az alváskonferencián, amelyet a World Sleep Day alkalmából rendeztek Budapesten.
Az Alvásorvosok Világszövetsége által kezdeményezett nemzetközi eseményen több mint ötven ország között Magyarországon kutatók, gyakorló szomnológusok és alvás szakemberek hívták fel a figyelmet arra, hogy az éjszaki pihentető alvás hiánya jelentős életminőség romláshoz vezet, számos betegség kiváltója, ugyanakkor a következménye is. A legtöbb alvászavar megelőzhető és kezelhető, mégis az érintettek kevesebb mint egyharmada tudja és ismeri be, hogy alvászavara van, és nem is fordulnak szakemberhez. Az alvásproblémák globális méreteket öltenek, a világ népességének a 45 %-ra kiterjedően veszélyeztetik az emberek mindennapjait és rövidítik meg az életüket. A nappali éberség lanyhulása csökkenti a figyelmet, a koncentráló képességet, és megnöveli a balesetek kockázatát az autóvezetés közben is. A WHO 2017-től tervezi az alvás önálló diszciplinává nyilvánítását, amely nemcsak a tudományos, hanem gyakorlati téren is előtérbe fogja állítani ennek az alapvető életfunkciónak a jelentőségét. Magyarországon is több intézkedés várható, ennek része a már bevezetett háziorvosi alvásminősítés a jogosítvány meghosszabbításakor, de kívánatos lenne, hogy – mindenekelőtt a hivatásos járművezetők körében – sor kerüljön a foglakozás egészségügyi vizsgálatok kötelező részévé tenni az alvásminőség méréseket. Erre már felkészültek a hazai szakemberek, a Budapesti Alvásközpont alvásminősítési rendszerét több mint ezer mintán próbálták ki, és elismerést váltott ki a nemzetközi szakemberek körében is.
A nemzetközi alváskultúra program részeként került sor a 2016. évi Sleepfriendly/Alvásbarát Hotel díj átadására. Az elismerés azokat a szállodai szolgáltatókat különbözteti meg, amelyek kiemelt figyelmet fordítanak és megfelelő minőségi feltételeket hoznak létre a pihentető alvás érdekében. Idén Magyarországon a PRESTIGE HOTEL BUDAPEST kapta a rangos díjat.
Az Alvás Világnapja nemzetközi esemény, amelynek célja, hogy felhívja a figyelmet az alvás fontosságára, az életminőség szempontjából. Ezen a napon a világ számos országában orvosok, kutatók, gyógyítók és civil szervezetek fognak össze, hogy bemutassák: az álmosság és az alvatlanság egyre inkább népbetegség; megelőzésére, kezelésére sokkal több figyelmet kell fordítanunk. A World Sleep Day nemzetközi szervezetével a World Association of Sleep Medicine-vel meglevő kapcsolat alapján Budapesten hetedik alkalommal kerül sor az Alvás Világnapja eseményére.
Kiadja: World Sleep Day 2016. Hungary Központ, Budapesti Alvásközpont/Benyovszky Orvosi Központ, információ: G. Németh György elnök, t.: 00 36 30/9 30 41 24 ; e-mail: gngy@gngy.eu