Jelentősen javítható a prosztatadaganatos betegek várható túlélése  Magyar kutatók is keresik az új stratégiákat a terápiás eredmények javítása érdekében

image image Riasztó tendenciákat tártak fel tanulmányukban a Northwestern University kutatói a Nature című tudományos folyóirat egyik szakmai kiadványában. A nemrégiben közölt eredmények szerint az Egyesült Államokban tíz év alatt 72 százalékkal nőtt az áttétes prosztatarákos esetek száma, és a betegség egyre fiatalabb korban, egyre agresszívabb biológiai viselkedéssel jelentkezik. Ezért is fontos, hogy a tudomány új kezelési stratégiákat találjon. A HYD Rákkutató és Gyógyszerfejlesztő Kft. klinikai vizsgálatának eredményei alapján a csökkentett deutériumtartalmú víz (DDW) alkalmazásával csökkenthető a prosztatatumor halálozási aránya és meghosszabbítható ezen betegek várható túlélése. 2016-os tudományos közleményükben kanadai és amerikai klinikai kutatók is hivatkoznak Boros G. László (Kalifornia Egyetem) és Somlyai Gábor (HYD Kft.) magyar rákkutatók korábbi – deutériumcsökkentő mechanizmusokkal kapcsolatos – publikációira, megerősítését adva annak, hogy a deutériumcsökkentésre épülő terápiának jelentős szerepe lesz a jövő orvostudományában.

A Nature című folyóirat Prostate Cancer and Prostatic Diseases kiadványában a közelmúltban megjelent közleményben az USA nemzeti rák adatbázis információit elemezték a 2004-2013 közötti időszakban. Összesen 767 550 prosztatarákos esetet jegyeztek fel 1 089 amerikai egészségügyi intézményben: az adatok a betegség előfordulásának 72 százalékos emelkedését jelzik. Az új esetek száma ráadásul legnagyobb mértékben – 92%-kal – épp annál a korosztálynál nőtt (55-69), akik esetében a legtöbb figyelem irányul a szűrővizsgálatokra és a betegség korai felismerésére. Az is aggodalomra ad okot a kutatók szerint, hogy a betegséget egyre későbbi stádiumban fedezik fel. Míg 2013-ban az áttétes prosztatarákkal diagnosztizáltak esetében a PSA (prosztata specifikus antigén, melynek szintje a betegség súlyosságával is arányos) átlagos szintje 49 volt, 2004-ben ez az érték még csak a fele (25) volt. Emellett a betegség egyre fiatalabb korban és egyre agresszívabb biológiai viselkedéssel jelentkezik.

 

Dr. Somlyai Gábor és a HYD Rákkutató és Gyógyszerfejlesztő Kft. közel 25 éve kutatja a természetben megtalálható deutérium biológiai, élettani szerepét. A csökkentett deutériumtartalmú víz daganatellenes hatásának igazolására a HYD négy hónapos klinikai vizsgálatot indított prosztatadaganatos betegek bevonásával. Ennek eredményei, melyeket a Journal of Cancer Therapy című folyóiratban közöltek, az eljárás daganatellenes hatását mutatták: a vizsgálatba bevont betegeknél a csökkentett deutériumtartalmú vizet fogyasztó betegek csoportjában a prosztatatérfogat-csökkenés háromszorosa volt a kontroll csoport betegeinél tapasztalt értékekhez képest. A betegek vizelési problémái javultak, csökkent a PSA-érték. A vizsgálat kezdetétől számított egy éven belül a DDW-t fogyasztó csoportban négyszer kevesebben haltak meg, mint a kontroll csoportban. A klinikai vizsgálat értékelésébe bevont 44 beteg adatain túl további 91, a konvencionális kezelés mellett csökkentett deutériumtartalmú vizet is fogyasztó, prosztatatumoros beteg adatait értékelték. A 91 betegből 20 betegnél csontban lokalizált távoli áttét volt jelen a DDW-kezelés kezdetekor. A medián túlélési idő (MST) ennél a betegcsoportnál 5,4 év volt, míg a várható túlélés a történeti kontroll szerint 1,2-1,6 év.

Az eredmények alapján a DDW csökkentheti a prosztatatumor halálozási arányát és meghosszabbíthatja a prosztatatumoros betegek várható túlélését. A deutériummegvonás fontos szerepet kaphat a PSA-vizsgálattal kiszűrt, korai stádiumban felismert prosztatatumoros betegek ellátásában is; az eljárás alkalmazásával a betegség előrehaladása lassítható, esetenként visszafordítható, csökkenthető a prosztatadaganatok halálozási aránya, meghosszabbítható a betegek várható élettartama.

 

A HYD Pharma Zrt. hamarosan megkezdi Szlovákiában a krónikus limfoid leukémiás (CLL) betegek beválogatását a csökkentett deutériumtartalmú készítmény humán fázis II. klinikai vizsgálatába, amelyhez rövidesen további külföldi centrumok, klinikák csatlakoznak. Ezzel a magyar rákkutató cég jelentős lépést tett egy új, nagy hatékonyságú és mellékhatás-mentes daganatellenes humán gyógyszer törzskönyvezése felé. Idén már két jelentős publikáció is megjelent, amely tisztázza a hidrogén nehézizotópjának, a deutériumnak onkoizotóp szerepét a rák kialakulásában, ezzel várhatóan a deutériumcsökkentés Somlyai Gábor által indított kutatása jelentős szerepet tölthet be a jövő orvostudományában.

 

Társaságunk korábbi hírei, közleményei a www.hyd.hu/aktualis oldalon olvashatók.

 

###

A HYD Rákkutató és Gyógyszerfejlesztő Kft. 1993 óta folytat a deutériummegvonással kapcsolatos kutatásokat és gyógyszerfejlesztést. Dr. Somlyai Gábor vezető kutató 27 évvel ezelőtt világelsőként ismerte fel a természetben található deutérium biológiai szerepét, élettani jelentőségét, és kezdte vizsgálni az Országos Onkológiai Intézetben. Kutatási eredményei igazolták a deutériummegvonás daganatellenes hatását. A napjainkra nemzetközivé szélesedett kutatások eredményeit 2015 májusában a III. Nemzetközi Deutériumdepléció Konferencián osztották meg a világ számos rangos kutatóhelyéről, többek között az amerikai Johns Hopkins Egyetemről, a Kalifornia Egyetemről, a Dél-Floridai Egyetemről, a svéd Karolinska Intézetből vagy a Lomonoszov Egyetemről Budapestre érkező külföldi és hazai tudósok. A vízben és szerves molekulákban megtalálható deutérium hidrogénre történő stratégiai cseréje új lehetőséget nyit meg elsődlegesen a daganatos és metabolikus betegségek megelőzésében és gyógyításában.

A HYD Kft. anyacége, a HYD Pharma Zrt., a tavalyi évben jelentős lépést tett a csökkentett deutériumtartalmú víz (DDW) daganatellenes gyógyszerként való törzskönyvezése felé. Világviszonylatban is egyedülálló gyógyszeripari beruházása megkapta a gyártási engedélyt – a GMP (Helyes Gyógyszergyártási Gyakorlat) minősítést, a DDW-t aktív hatóanyagként szintén regisztrálták az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) rendszerében. A HYD Pharma Zrt. 2016 elején megkapta a szlovák etikai bizottságok támogatása mellett a szlovák gyógyszerhatóság engedélyét, melynek birtokában megkezdődhet a krónikus limfoid leukémiás (CLL) betegek beválogatása a csökkentett deutériumtartalmú készítmény humán fázis II. klinikai vizsgálatába. Ezzel jelentős lépést tettek egy új, nagy hatékonyságú és mellékhatás-mentes daganatellenes humán gyógyszer törzskönyvezése felé.

 

További információ:

HYD Rákkutató és Gyógyszerfejlesztő Kft. (www.hyd.hu):

Dr. Somlyai Gábor, ügyvezető és vezető kutató, +36-1/381-0765; info@hyd.hu

 

B&D ComMedia Kommunikációs Iroda (www.commedia.hu):

Béres Anikó ügyvezető igazgató, +36-1/201-2512, +36-20/943-4143; aniko.beres@commedia.hu