Avi/ujkelet.live
A háború 388. napja: Az Egyesült Államok becslése szerint Irán ugyanolyan erővel tudna válaszolni a hétvégi izraeli megtorló támadásra, mint amilyennel október 1-jén tette, jelentette tegnap este a KAN közszolgálati műsorszolgáltató. Az amerikai kormány becslése szerint Irán több száz ballisztikus rakétát tudni kilőni Izraelre, válaszul a rakétagyártási képességeire mért csapásokra.
Az azonban nem világos, hogy az irániak reagálnak-e egyáltalán, és a részleteket ismerő források szerint az iráni kormány megbeszéléseket folytat a kérdésről. Egy másik amerikai forrás úgy vélte, hogy az irániaknak ,,több lehetőségük van”, hogy reagáljanak Izrael ellen. A védelmi szervezet is úgy gondolja, hogy lesz válasz Irán részéről, de nem azonnali válasz, ezért a hadsereg felső vezetése helyzetértékelést tartott a kérdésben.
Mindeközben az iráni Forradalmi Gárda parancsnoka, Hosszein Szalami arra figyelmeztetett, hogy Izraelnek „keserű következményekkel” kell szembenéznie az iráni katonai helyszínek elleni támadást követően, jelentette a Tasnim iráni hírügynökség.
Szalami szerint Izrael „nem érte el ominózus céljait” a szombati légitámadásokkal, ezt „melléfogásnak és a tehetetlenség” jelének nevezte, és arra figyelmeztetett, hogy „keserű következményei elképzelhetetlenek lesznek” Izrael számára, miközben a zsidó állam a Teherán által támogatott terrorcsoportokkal harcol Gázában és Libanonban.
Ali Hamenei ajatollah iráni legfelsőbb vezető vasárnap azt mondta hallgatóságának, hogy az izraeli támadást „nem szabad eltúlozni vagy lekicsinyelni”, ugyanakkor nem beszélt az azonnali megtorló csapás lehetőségéről.
A támadás: Az Izraeli Védelmi Erők szombaton közölte, hogy katonai célpontokat támadott Iránban, köztük rakétagyártó létesítményeket, amelyek fenyegetést jelentettek Izraelre, valamint egy sor föld-levegő rakétát, amelyeket a légierő cselekvési szabadságának korlátozására szántak.
A Walla hírportál három izraeli forrást idézve este arról számolt be, hogy az egyik legfontosabb célpont, amelyet Izrael megtámadott 12 speciális „mixer” volt, amelyek Irán ballisztikus rakétaprogramjának kritikus elemei. Ezeket a keverőket nagy hatótávolságú ballisztikus rakéták szilárd tüzelőanyagának előállítására használják, és megsemmisítésük súlyosan károsítja Irán képességét rakétakészletének megújítására. A keverők rendkívül kifinomult berendezések, amelyeket Irán nem tud önállóan legyártani, és Kínától kell megvásárolnia. A keverők újragyártása legalább egy évig eltarthat.
Az izraeli források szerint négy olyan SZ-300-as légvédelmi üteget is megtámadtak, amelyek stratégiai helyen voltak, és Teheránt, valamint az iráni nukleáris és energetikai létesítményeket védték.
Izrael egy drónokat gyártó gyárat is megtámadt, és szimbolikus csapást mért Parchin városában egy olyan létesítményre, amelyet a múltban nukleáris fegyverek kutatására és fejlesztésére használtak.
Változás: „Biztonsági aggályok” miatt Binjamin Netanjahu miniszterelnök kabinetje nem a Miniszterelnöki Hivatalban vagy az Izraeli Védelmi Erők tel-avivi főhadiszállásán fog ülésezni, jelentette a helyi média reggel.
A KAN szerint az új protokoll már érvényben van.
Az ülésen nem lehetnek jelen a minisztériumi tanácsadók, továbbá a helyszínre nem léphetnek be fegyverrel.
A Ynet híroldal szerint találkozókat a Hezbollah terrorszervezet Netanjahu kesszáriai villájára küldött drónja, valamint a politikusok és szimbolikus kormányzati helyszínek elleni támadási kísérletek miatt helyezik át, és a továbbiakban nem fix helyen fogják tartani.
The post Lesz-e válasz Irán részéről és biztonsági aggályok first appeared on Új Kelet Live.