Avi/ujkelet.live

A háború 469. napja: Az izraeli kabinet pénteken összeült, hogy jóváhagyja a túszok szabadulását lehetővé tevő gázai tűzszüneti megállapodást, amelyet a kisebbik biztonsági kabinet korábban már megszavazott.

A Miniszterelnöki Hivatal közölte, hogy a tűzszünet és a túszok szabadulásának folyamata várhatóan vasárnap, helyi idő szerint 16 órakor kezdődik.

  • Az izraeli törvények értelmében a palesztin foglyokat nem lehet kiengedni a börtönből kormányszavazás és 24 órás bírósági fellebbezési idő nélkül. Ezért nem léphet a szavazás után azonnal életbe a megállapodás, amely több száz Izraelben fogva tartott palesztin fogoly szabadon bocsátását jelenti a túszokért cserébe.

Még a kormányülés előtt, a sábát bejövetele előtt, az ultraortodox miniszterek cetlikre írva jelezték, hogy támogatják a megállapodást:

Binjámin Netanjahu miniszterelnök a média szerint a biztonsági kabinet ülésén elmondta, hogy mind a Biden-kormánytól, mind a hivatalba lépő Trump-kormánytól garanciákat kapott arra vonatkozóan, hogy ha a tűzszünet és a túszalku második szakaszáról szóló tárgyalások kudarcot vallanak, és Izrael biztonsági követelései nem teljesülnek, akkor Izrael újraindíthatja a háborút Gázában, az Egyesült Államok támogatásával.

Netanjahu ezt azt követően mondta, hogy Becalel Szmotrich ultranacionalista pénzügyminiszter kijelentette, hogy ő és pártja tagjai a megállapodás ellen szavaznak, de nem lépnek ki Netanjahu koalíciójából.

  • Szmotrich pártjából származó források azt állították, a miniszter biztosítékot kapott Netanjahutól arra vonatkozóan, hogy a háború a kezdeti 42 napos tűzszünet után folytatódni fog, és a Gázának szánt humanitárius segélyszállítmányozási rendszert megváltoztatják, hogy megakadályozzák, hogy a Hamász irányítsa a segélyeket.
  • Közben Netanjahu ultranacionalista nemzetbiztonsági minisztere, Itamar Ben-Gvir csütörtökön és ma is bejelentette, hogy a megállapodás jóváhagyása esetén lemond, pártja pedig kilép a koalícióból. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy kész újra csatlakozni a koalícióhoz, ha Izrael a megállapodás első szakaszában a 42 napos tűzszünet után folytatja a harcot Gázában.
  • Szmotrich és Ben-Gvir is a megállapodás ellen szavazott a biztonsági kabinet ülésén, de így is könnyen átment.

A másik oldal: Basszem Naim, a Hamász magas rangú tisztviselője az Al Arabiának azt nyilatkozta, hogy a tűzszüneti megállapodás nem jöhetett volna létre Donald Trump megválasztott amerikai elnök közelgő beiktatása és Steve Witkoff közel-keleti különleges megbízott közvetítői erőfeszítései nélkül.

,,Nem hinném, hogy ez lehetséges lenne a Trump elnök vezette új kormány nyomása nélkül, a régióbeli megbízottja, Witkoff úr miatt, aki az elmúlt néhány napban itt volt” – mondta, hozzátéve, hogy Witkoff ,,figyelembe vette az összes részletet és minden akadályt, és nyomást gyakorolt, különösen az izraeli kormányra.”

Naim továbbá a Biden-kormányt vádolta az elmúlt hónapok késéseinek nagy részéért, különösen „az izraeli kormánynak nyújtott korlátlan, meginghatatlan támogatásra, a palesztinok elleni háborúra, a háborúba való folyamatos katonai, diplomáciai és politikai befolyásra” – hivatkozva.


Szabaduljon ki mindenki: Mindeközben a túszok rokonainak tucatjai szólították fel Netanjahu miniszterelnököt, hogy nyilvánosan hagyja jóvá a tűzszünetet, és kötelezze el magát, hogy ,,a megállapodás minden szakaszát végrehajtják az utolsó túsz visszatértéig”.

A miniszterelnöknek küldött levelükben azt mondták, ezt kell tennie a nemzeten belüli megosztottság elkerülése érdekében. A levelet főként a Hamász által fogva tartott fiatal férfiak rokonai írták alá, akiket a megállapodás első szakaszában nem engednek szabadon.

Ezek a családok tudják, hogy az elkövetkező időszak heves küzdelem lesz, még inkább, mint az eddigiek.

,,Nem garantált, hogy a fiam és a többi fiatal férfi hazatér. Harcunk teljes erővel folytatódik, és sietni fogjuk” – mondta Einav Zangauker, akinek 25 éves fiát, Matant az október 7-i mészárlás során elrabolták. A kérdés továbbra is az, hogy a szélesebb nyilvánosság meghallgatja-e könyörgéseiket, és csatlakozik-e.


A szabadulók listája: Az alábbiakban felsoroljuk a 33 túszt, akiket a tűzszüneti megállapodás első szakaszában szabadon engednek.

A lista nem a szabadulás sorrendje szerinti. A túszok státuszáról nincs információ, de Izrael úgy véli, hogy a többségük életben van. A Hamász várhatóan csak a szabadulásuk napján hozza nyilvánosságra a szabaduló túszok nevét, a Miniszterelnöki Hivatal közleménye szerint azonban a neveket csak azután hozzák nyilvánosságra, miután a túszokat átadták az izraeli hadseregnek, és családjukat értesítették.

  1. Liri Albag
  2. Iccik Elgarat
  3. Karina Ariev
  4. Ohad Ben Ami
  5. Ariel Bibasz
  6. Jarden Bibasz
  7. Kfir Bibasz – holnap tölti be a második életévét!
  8. Siri Silberman-Bibasz
  9. Agam Berger
  10. Romi Gonen
  11. Daniella Gilboa
  12. Emily Damari
  13. Szagui Dekel-Chen
  14. Jair Horn
  15. Omer Wenkert
  16. Alekszandr Trufanov
  17. Arbel Jehud
  18. Ohad Jahalomi
  19. Elija Cohen
  20. Or Levy
  21. Naama Levy
  22. Oded Lifshitz
  23. Gadi Mose Mozesz
  24. Avera Avraham Mengisztu
  25. Slomo Manszúr
  26. Keith Siegel
  27. Tsachi Idan
  28. Ofer Calderon
  29. Soham Tal
  30. Doron Steinbrecher
  31. Omer Sem-Tov
  32. Hisam al-Szajed
  33. Eli Sarabi

A terroristák: Az igazságügyi minisztérium este közzétett egy részleges listát a megállapodás első szakaszában szabadon bocsátásra kijelölt 95 terroristáról, amely izraeli állampolgárokat is tartalmaz. A közlemény szerint a foglyok szabadon bocsátására vasárnap 16:00 előtt nem kerül sor.

A Haaretz szerint a listán szerepel Khalida Dzsarrar palesztin parlamenti képviselő is, akit a háború elején tartóztattak le, és azóta tárgyalás nélkül őrizetben tartják. Noel Abed Fattaha, egy kelet-jeruzsálemi izraeli állampolgár, aki 2020-ban késsel kísérelt meg meggyilkolni egy izraelit az Armon Hanatziv sétányon. Egy 13 éves terrorista, aki alig két éve tüzet nyitott, és súlyosan illetve közepesen súlyosan megsebesített egy izraeli katonatisztet és annak apját Dávid városa közelében Jeruzsálemben: az ügyészség 18 év börtönt kért rá, de az ítéletet még nem hirdették ki, így hamarosan szabadul.

A katonai rádió szerint a Sabak belbiztonsági szolgálat vezetője, Ronen Bar a biztonsági kabinet minisztereinek azt mondta, hogy a Salit-megállapodás során szabadultak 82%-a visszatért a terrorhoz valamilyen formában, például terrorra szánt készpénz kezelésével. A Salit-ügyletben szabadon bocsátottak 15%-a maga követett el terrortámadást a szabadulás után, vagy tervezett terrortámadásokat.

Gilád Salitot a katonai szolgálata közben 2006. június 25-én egy határokon átnyúló rajtaütés során rabolták el a Hamász terroristái. 

A Hamász 2011. október 18-án 1027 izraeli börtönben ülő terroristáért cserébe végül hajlandó volt szabadon engedni Salitot. Izraelben a fogolycsere megállapodás mind a mai napig viták tárgyát képezi.

https://anchor.fm/s/51fceecc/podcast/rss

The post A kabinet előtt a tűzszüneti megállapodás és részleges lista a szabaduló terroristákról first appeared on Új Kelet Live.