Mezőcsáton járunk a Mezőcsáti Egressy Béni Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskolában, mégpedig egy igen különleges bűnmegelőzési programon. Ebben a tanintézményben – ahogy azt Vitéz Gábor Miklós igazgatótól megtudjuk – amúgy is sok minden különleges.
A Mezőcsáti Egressy Béni Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskolában a gyerekek zene-, képző- és iparművészet, valamint néptánc tagozaton tanulhatnak. Hogy még egyet csavarjunk az érdekességeken: a tanítás környezetpedagógiai módszerekkel történik, az iskolának van tan-, iskolakertje, gyümölcsöse, trópusi növényháza, számos terráriuma, benne állatokkal, de nevelnek papagájokat és – figyelem, egészen unikális információ következik – még hangyakolóniákat is. A jelszó: környezettudatosság és fenntarthatóság, ezek mellett fontos a digitális kompetenciák fejlesztése is okostanteremmel, robotikaszakkörrel. És ne felejtsük ki a sporttevékenységeket, a fotószakkört, valamint a múlt tiszteletét sem: a korabeli iskolai szemléltetőanyagokat, a településhez és a térséghez köthető képzőművészeti alkotásokat bemutató iskolai múzeumot! Ahogy Vitéz Gábor Miklós igazgató mondja: minél szélesebb ismereteket tudnak nyújtani a tanulóknak, ők annál biztosabban találják meg a helyüket az életben.
A diákok egy része ezen a napon az úgynevezett Tarisznya program keretében egyéb ismereteket is szerezhet. Ezúttal arról, hogyan kerülhetik el a kábítószerrel kapcsolatos veszélyeket. A programot eredetileg a gyermekvédelmi otthonokban élő és a halmozottan hátrányos helyzetű, részben a roma kisebbséghez tartozó gyerekek érzékenyítésére, edukációjára, bűnmegelőzési célból hozták létre, és a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztály munkatársai dolgozták ki.
– A Tarisznya program áprilisban indult, ez a negyedik állomása – mondja Polyák Ferenc főhadnagy, a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Rendőr-főkapitányság gyermek- és ifjúságvédelemmel foglalkozó munkatársa, az iskolai programok szakirányítója. – Járásonként, térségenként próbálunk reagálni a gyermek- és fiatalkorúak által elkövetett bűncselekmények megelőzésére. A korábbi helyszíneken az emberkereskedelem, a gyermekprostitúció, máshol a rablás, kifosztás bűncselekményét jártuk körül, errefelé a szerfogyasztás veszélyeire igyekszünk felhívni a felső tagozatosok figyelmet. A program a gyermekvédelemmel kialakított együttműködés keretében valósul meg. Állandó az információcsere, ennek alapján visszük a különböző helyszínekre. A gyermekvédelmi központtal, a gyámhatósággal és az önkormányzatokkal közösen végzett munka eredményeképpen jelentős lépéseket lehet tenni a bűnmegelőzés területén.
Nem firtatjuk, hogy Mezőcsáton miért a szerfogyasztás megelőzésének kérdése került a fókuszba, miként arról sem érdeklődünk, minek alapján válogatták ki a részt vevő iskolásokat. Az azonban tény, hogy élvezik az előadást, különösen a roma származású Horváth Richárd zászlós eleinte mókás, aztán mellbevágó drámapedagógiai foglalkozását, amelyben a nézőtérről színpadra hívott tanulókkal rögtönöz előadást arról, hogyan hálózzák be a fiatalokat a kábítószer-kereskedők. Körbejárunk az iskolában, hol egy kvízjátékba botlunk, hol rolleres csapatversenybe, hol különféle élménypedagógiai programokba. Úgy tűnik, ezen a délelőttön sok hasznos és továbbgondolásra alkalmas ismeret kerül a „tarisznyába”.
T. Z.
FOTÓ: NAGY ZOLTÁN
11 kép |