Avi/ujkelet.live
A háború 422. napja, déli front: A több mint egy éve tartó gázai háború miatt a Hamász terrorszervezet stabil vezetés, valamint polgári vagy katonai ellenőrzés nélkül maradt az övezet túlnyomó része felett.
A KAN közszolgálati műsorszolgáltató hétvégi riportja bemutatta a Hamász helyzetét a terepen. A térképen pirossal jelölt területeken elvesztette az irányítást, a zölddel jelölteken pedig még ellenőrzést gyakorol. A helyszínek fentről lefelé avagy északról délre haladva: Beit Lahija és Dzsabalia, Gázaváros, az úgynevezett Központi Táborok és Deir al-Balach, Khan Junesz és végül Rafah.
A Hamász elveszítette a polgári ellenőrzést az északi Beit Lahija és Dzsabalia városok felett – amelyek a terrorszervezet fellegvárai voltak, és amelyek nagy része teljesen megsemmisült a harcokban.
Gázavárosban a Hamász képes önkormányzati rendszert működtetni, beleértve a sürgősségi bizottságokat is. A terrorszervezet a legerősebb ellenőrzést a központi táborokban és Deir al-Balachban tartja, ahol érezhető embereinek jelenléte. Ugyanakkor ezeken a területeken szembesül a Hamász a legnagyobb kihívásokkal az odatolt 1,9 milliós lakosság miatt.
Khan Junesz városában – ahol nagyon kevés a lakos és csak lassan térnek vissza – a Hamász igyekszik rehabilitálni magát. A város területén rendszeresen végeznek önkormányzati intézkedéseket, amelyek magukban foglalják az útjavításokat, takarításokat stb. Rafah városában a terrorszervezetnek egyáltalán nincs polgári ellenőrzése.
A Hezbollah képből való kilépése és az „Arénák Egyesítése” program összeomlása után a Hamász utolsó ütőkártyája a fogságában lévő 101 túsz.
Ugyanakkor a terrorszervezet stabil vezetés nélkül maradt, és a Gázát Katarból azaz távolról irányító tanácson, valamint a Gázai övezetben Jechíje Szinwar testvére, Muhammad Szinwar vezette katonai tanács maradványain keresztül irányítják.
A túszok: A közvetítők jelenleg nyomást gyakorolnak Izraelre és a Hamászra, hogy kezdjék meg a tárgyalásokat a humanitárius segélynyújtásról mindkét oldalon.
A becslések szerint az Idan Alexanderről életjelét tartalmazó Hamász-videó tegnapi nyilvánosságra hozatala egy nagyszabású megállapodásra való nyomásgyakorlás volt.
״אנחנו רוצים לחזור שלמים הביתה״: ארגון הטרור החמאס מפרסם לפני זמן קצר סרטון אות חיים עדכני של החטוף עידן אלכסנדר שמדבר על ההצעה של הממשלה ״5 מליון דולר לכל חטוף״. ״שמענו את ראש הממשלה מדבר בחדשות החוטפים שלנו קיבלו הוראות חדשות אם ינסו להתקרב אלינו אנחנו נמות״. טירוף שהם עדיין… pic.twitter.com/s4dOWGcl8H
— daniel amram – דניאל עמרם (@danielamram3) 2024. november 30.
Elsősorban ez egy olyan megállapodás lenne, amely katonákat szabadulását is magában foglalja.
Az izraeli médiának nyilatkozó forrás szerint mindkét oldaltól – Izraeltől és a Hamásztól is – rugalmasságra van szükség ahhoz, hogy ez megtörténjen. Egyiptom dolgozik az ügyön, és Katar is belefolyt a színfalak mögött.
- A 12-es csatorna péntek este bemutatott közvélemény-kutatása szerint az izraeliek 71%-a támogatja a gázai háború befejezését a túszok szabadon bocsátásáért cserébe. A Netanjahu jobboldali blokkjára szavazók 56%-a támogatja a háború befejezését a túszok szabadon bocsátásáért cserébe.
Donald Trump megválasztott elnök fegyverszünetet és túszalkut akar elérni Gázában, mielőtt január 20-án elfoglalja hivatalát – mondta Lindsey Graham republikánus szenátor az Axiosnak adott interjújában.
,,Trump minden eddiginél elszántabb a túszok szabadulása iránt, és támogatja a tűzszünetet, amely magában foglal egy túszalkut is. Szeretné, hogy ez most megtörténjen” – mondta Graham.
,,Azt akarom, hogy Izrael és a régió népei tudják, hogy Trump a túszkérdésre összpontosít. Azt akarja, hogy vége legyen a gyilkolásnak, és véget érjen a harc.”
,,Remélem, Trump elnök és a Biden-kormány együtt fog működni az átmeneti időszakban a túszok kiszabadításában és a tűzszünet megkötésében.”
- Graham – aki gyakran beszél Trumppal, és tanácsokat ad neki külpolitikai ügyekben, különösen a Közel-Keletet illeteően – azt állította, hogy Trumpnak megállapodásra van szüksége Gázában, mielőtt a régióban kulcsfontosságú külpolitikai céljaira összpontosíthatna, mint például az izraeli-szaúdi normalizáció és egy regionális szövetség Irán ellen.
A riport megjelenése után egy magas rangú izraeli forrás azt nyilatkozta a Wallának, hogy ,,a Hamász hajlandó rugalmasabb lenni több vitás pontban, beleértve Izrael kivonulásának ütemtervét a Philadelphi-folyosóról”, utalva az egyiptomi-gázai határ mentén futó útra.
A botrányt kavaró kijelentés: Moshe Ja’alon volt védelmi miniszter és az Izraeli Védelmi Erők volt vezérkari főnöke (2002-2005) szombaton azt mondta, hogy Izrael vezetése, amelyet a gázai telepek visszaállítását sürgető szélsőjobboldali elemek vezérelnek, az országot az etnikai tisztogatás útjára tereli a Gázai övezetben. Kifejtette továbbá, hogy az izraeli hadsereg már megtisztítja Gáza egyes részeit az araboktól, és figyelmeztetett, hogy Binjámin Netanjahu miniszterelnök kormánya „pusztulásba” vezeti a nemzetet.
„Az az út, amelyre húznak bennünket, a megszállás, az annektálás és az etnikai tisztogatás útja a Gázai övezetben” – nyilatkozta a Demokrata TV-nek.
„Transzfer, nevezd aminek akarod, és zsidó telepek” – mondta, utalva a szélsőjobboldal által a lakosság áthelyezésére és a palesztinok Gázából való „önkéntes migrációjára”, valamint a zsidó telepek visszaállítására irányuló ideájára.
„Mi történik ott? Mi történik ott? Nincs Beit Lahija, nincs Beit Hanun, [a katonaság] jelenleg Dzsabaliában tevékenykedik, és lényegében megtisztítja a területet az araboktól.”
Netanjahu többször is kijelentette, hogy az ilyen akciók nem részei a háború céljainak, és nem is szerepelnek a napirenden.
Ja’alon, aki Netanjahu miniszterelnök védelmi minisztere volt 2013 és 2016 között, kritikák össztüzét kapta szavaiért.
Roi Saron, a KAN hadi szakértője X-en a következőt reagálta: ,,Amit az Izraeli Védelmi Erők a Gázai övezetben művel, az nem etnikai tisztogatás, hanem katonai nyomásgyakorlás, amely többek között a lakosság evakuálását is magában foglalja olyan területekre, ahol nincs harc. Ezt a nemzetközi jog megengedi, és ez zajlik ott a manőver kezdete óta.”
Ja’alon reggel a KAN közrádióban kitartott kijelentései mellett.
,,Kiállok e megfogalmazás mögött,” mondta Ja’alon. „Az izraeli hadsereg katonáinak életét veszélyeztetik, és pernek teszik ki őket a büntetőbíróság előtt.” Hozzátette továbbá, hogy amíg a kormány nem vállal felelősséget, és nem hoz létre egy állami vizsgálóbizottságot, Izrael állam többé nem demokrácia.
Ja’alon azt állította, hogy „tükröt mutatott” a gázai lakosság ritkítására és a Gázai övezetben a zsidó telepek visszaállítására irányuló felszólításokra – a szélsőjobboldali Becalel Szmotrich pénzügyminiszter szavaira hivatkozva: „Figyelmeztetni kell arra, ami ott történik. Háborús bűnöket követnek el itt. Egyetlen demokrácia sem jutott el a hágai büntetőbíróságig.”
Igen, de: A szélsőjobboldali Otzma Jehudit vezetője, Itamar Ben-Gvir nemzetbiztonsági miniszter reggel a katonai rádiónak adott interjújában ultimátumot fogalmazott meg a túszok szabadulását lehetővé tevő gázai túszszüneti megállapodásra irányuló erőfeszítésekkel kapcsolatban: „A jelenleg tárgyalt feltételek számomra lényegtelenek – a miniszterelnök pedig nagyon nem akarja, hogy az Otzma Jehudit kilépjen a kormányból”.
Azt állította továbbá, hogy Netanjahu miniszterelnök ,,kezd bizonyos nyitottságot mutatni” a palesztinok Gázai övezetből való migrációjának ösztönzésére.
,,Az olyan ötletek, mint a Gázai övezetben való letelepedés, örvendetesek. Emlékeznünk kell arra, hogy végül ez a legnagyobb büntetés azért, amit október 7-én tettek velünk. Csak akkor győztük le ellenségeinket, amikor területet vettünk el tőlük. A Gázai övezet megszállása minden bizonnyal egy ötlet, de be kell vallanom, hogy nem elégít ki. Szeretném ösztönözni a kivándorlást is, és úgy gondolom, hogy lehetővé kell tenni számukra, hogy önkéntesen bevándoroljanak országaikba.”
,,Éppen tegnap láttam az egyik csatornán egy gázai férfit, aki könyörög, hogy engedjék ki onnan. Szerintem sok ilyen van. Keményen dolgozom a miniszterelnökkel, hogy ez megtörténjen, és kezdek felfedezni benne egy bizonyos nyitottságot az ügy iránt, remélem, a miniszterelnök végül megérti, így lehet ösztönözni a migrációt.”
Ugyanakkor egy magas rangú politikai forrás ma reggel a Ynet-nek utalt az ultraortodox Jahadut Hatora vezetője, Jichák Goldknopf építés- és lakásügyi miniszter csütörtöki gázai határnál tett látogatására, valamint a gázai zsidók telepekre vonatkozó felhívására, mondván: ,,Nincs napirenden”.
https://anchor.fm/s/51fceecc/podcast/rss
The post Mi a helyzet Gázában, és mit mondanak róla Izraelben? first appeared on Új Kelet Live.