Avi/ujkelet.live

A háborús 447. napja, likvidálások Gázában: Az izraeli hadsereg tegnap légicsapással likvidált egy Hamász terrorsejtet Gázavárosban, akik robbanó drónt terveztek küldeni az izraeli csapatokra. A likvidálást egy helikopterrel hajtották végre, a hírszerző szolgálatok irányításával.

A terroristák polgári területről működtek, hogy terrorcselekményeket tervezzenek és hajtsanak végre. A légicsapás előtt a hadsereg számos intézkedést tett hogy csökkentse a civilek bántódásának kockázatát. A palesztin média három halottról számolt be.

A hadsereg az éjszaka drónnal célzott csapást hajtott végre Nuszeirat térségében egy jármű ellen, melyben a Palesztin Iszlám Dzsihád terrorsejtje ült.

A támadás előtt a hadsereg számos intézkedést tett, hogy csökkentse a civilek bántódásának kockázatát, beleértve a precíziós lőszerek használatát és a légi megfigyelést.

A hadsereg reggel közölte, hogy a közelmúltban likvidálta a Hamász Gázaváros-dandár mérnöki egységének vezető tagját, Muhammad Gamil Szalman Baszuszt valamint a Zeitun-zászlóalj elit Nukba egységének századparancsnokát, Muhammad Kamel Muhammad al-Hadzsot.

Muhammad Baszusz a terroristák robbanóanyagokkal való ellátásával foglalkozott, és robbanóanyagokat tárolt otthonában.

Muhammad al-Hadzs a Hamász nevében terrorcselekményeket mozdított elő az izraeli erők ellen.

A légicsapásban meghalt Baszusz testvére, Mahmúd Gamil Szalman Baszusz terrorista is, aki a Hamász terrorszervezet Szedzsaijja zászlóaljánál szakaszparancsnokként szolgált.


Riport: A szaúdi-barát Asharq Al-Awsat újság csütörtökön arról számolt be, hogy Izrael megölte a Hamász politikai és katonai szárnyának magas rangú tisztviselőinek több fiát Gázában. Az újság szerint Izrael a közelmúltban fokozta ezeket a likvidálásokat.


Szíria: Egy szíriai drúz tisztviselő a napokban Damaszkuszban találkozott az ország új katonai vezetésének fejével, Ahmed al-Saraával, és elrettentő üzenetet közvetített, jelentette reggel a KAN közszolgálati műsorszolgáltató. A tisztviselő szerint, ha megtámadják a Szweida térségében a drúz hegyet, lesz, aki megvédje.

A drúz üzenet célja, hogy azt sugallja, hogy fennáll az izraeli beavatkozás lehetősége olyan helyzetben, ha a drúzoknak ártanának. Ugyanezen szíriai forrás szerint Saraa világossá tette számára, hogy a lázadóknak nem érdekük konfrontációba kerülni Izraellel, és harcuk az Aszad-rezsim, Irán és a Hezbollah elleni – és ennek már vége.

A tisztviselő továbbá felvetette a követelést, hogy a drúz körzetet a damaszkuszi kormánnyal koordinálva és együttműködve de facto helyiek irányítsák majd. Saraa kifejezte egyetértését ezzel.

A drúz közösség fél az új kormány szándékaitól és annak egy részének vágyától, hogy az ország minden polgárára alkalmazza az iszlám törvényeket vagy annak egyes részeit, ami sértheti a drúzok és más kisebbségek vallásgyakorlási szabadságát.


Terrorelhárítás: Az izraeli biztonsági erők reggelre lezárták kétnapos terrorelhárító műveletüket Tulkaremben, mely a Palesztin Hatóság területéhez tartozik.

A művelet során drónnal csapást mértek fegyveres terrorsejtekre. Az erők likvidáltak további két terroristát közelharcban, több tucat utak alá rejtett robbanóeszközt semmisítettek meg (lenti videó), letartóztattak számos gyanúsítottat és fegyvereket foglaltak le.


Mindeközben: A hadsereg több mint 400 000 fánkot osztott ki, köztük 15 000 darab vegánt és 8300 darab gluténmenteset, a terepen lévő harcosoknak hanuka alkalmából.


Templom-hegy: A szélsőjobboldali Itamar Ben-Gvir nemzetbiztonsági miniszter csütörtök reggel látogatás tett a Templom-hegyen, és elmondott egy imát „katonáink biztonságáért, a túszok – az élők és az elesettek – visszatéréséért és a háború abszolút győzeleméért” – állítja az irodája. A Miniszterelnöki Hivatal gyorsan tisztázni kényszerült, hogy ,,nincs változás a status quo-ban”.

Ben-Gvir hivatali ideje alatt többször azt állította, hogy neki köszönhetően a Templom-hegyre érvényes status quoban változás tapasztalható, azaz engedélyezett a zsidó ima a szent helyen. A Miniszterelnöki Hivatal ezt rendszeresen cáfolta.

  • A Templom-hegy a zsidó vallás legszentebb helye, az első és a második templom helyszíne.
  • Az 1967 után létrejött status quo értelmében a Templom-hegyet a Waqf irányítja Jordánia védnöksége és Izrael ellenőrzése alatt. A zsidók bár látogathatják, de nem imádkozhatnak a helyszínen.
  • Az ultraortodox zsidók, köztük a főrabbinátus, úgy vélik, hogy a zsidóknak nem szabad felmenniük a Templom-hegyre, mert a hely szent, a mai zsidók pedig tisztátalanok.
  • Az al-Aksza mecset az iszlám harmadik legszentebb helye, a Templom-hegy déli oldalán található, nem messze az aranykupolás Sziklamecsettől.

A Miniszterelnöki Hivatal tagadása ellenére a valóság az, hogy az utóbbi időben egyre több zsidó ima zajlik és néhány zsidó hívő a földre is hasal a Templom-hegyen.

A biztonsági szervezet rendszeresen figyelmezteti a politikai kört, hogy ez a viselkedés Jeruzsálem és Júdea és Szamária lángra lobbantásához vezethet. Nagyon kemény kritika hangzott el a biztonsági szervezetben azzal kapcsolatban, hogy a rendőrség nem lép fel a zsidók magatartása ellen, és ezzel állandósítja tetteiket, és lehetővé teszi a Templom-hegyi status quo de facto megváltoztatását.

Más arénákkal ellentétben Júdea és Szamária egy olyan aréna, ahol felelősségteljesen lehet intézkedni, és megpróbálni csökkenteni a lángok magasságát, és lépéseket tenni a terület stabilizálására. A biztonsági szervezet arra figyelmeztet, hogy ez a magatartás a Templom-hegyen azt eredményezheti, hogy Izrael egy másik arénába sodródik, és ahelyett, hogy a legtöbb erőfeszítést más arénákba fektetné, Júdea és Szamáriára kell fordítania.

The post Helyzet a frontokon és Ben-Gvir látogatása a Templom-hegyen first appeared on Új Kelet Live.