Avi/ujkelet.live

A háború 456. napja, Gázai övezet: A 162. hadosztály parancsnoksága alatt a Kfír-dandár az elit Jahalom harcmérnöki egységgel együttműködésben a héten befejezték műveletüket a negyedben, melyet a Hamász terrorszervezet parancsnokai rejtőzködésre és terror főhadiszállásként használtak az övezet északi részén, az úgynevezett Tisztek Negyedében.

A Beit Hanun közelében lévő negyed magas épületekből állt, amelyek az izraeli Szderotra néztek, és központi terrorista komplexumként használták őket páncéltörő rakéta lőállásokkal, csapdákkal, alagútaknákkal, számos robbanóeszközzel és rakétaindító posztokkal, amelyek Izrael területére voltak becélozva.

A héten a térségben végzett tevékenység során a Jahalom egység harcosai és a dandár mérnöki erői megsemmisítették az egész komplexumot – a teljes negyedet – és a benne lévő terror-infrastruktúrát.


Libanon: Izrael várhatóan üzenetet küld az Egyesült Államoknak, hogy a tűzszüneti megállapodásban meghatározott 60 nap leteltével nem vonul ki Dél-Libanonból, jelentette tegnap este a KAN közszolgálati műsorszolgáltató. Ennek az az oka, hogy a libanoni hadsereg nem tartja be a megállapodásban foglaltakat, és a Hezbollah terrorszervezet próbál újraszerveződni a térségben.

  • A tűzszüneti megállapodás szerint a libanoni hadsereget ki kéne helyezzék a térségbe, de ez túl lassú ütemben történik.
  • Ráadásul a libanoni hadsereg nem támadja meg a Hezbollah célpontjait, amelyeket Izrael egy erre a célra létrehozott mechanizmuson keresztül eljuttatott neki.
  • Izrael várhatóan az Egyesült Államok felé azt az üzenetet fogja közvetíteni, hogy nem fogja engedni, hogy a határhoz közeli libanoni falvak lakói visszatérjenek otthonaikba.

A Hezbollahhoz kapcsolódó libanoni al-Akhbar lap szombat reggel egy ,,megbízható forrásra” hivatkozva arról számolt be, hogy a libanoni hadsereg tisztviselői ,,komoly jelzéseket” kaptak a tűzszünetet megfigyelő bizottság vezetőjétől, az amerikai Jasper Jeffers vezérőrnagytól, hogy Izrael 90 napra meg kívánja hosszabbítani a 60 napos időszakot.

A jelentés szerint áprilisig meghosszabbíthatják az izraeli jelenlétet Libanonban. ,,Az ügy Izrael azon céljainak megvalósításától függ, hogy biztosítják a Hezbollah proaktív támadás végrehajtására irányuló képességeinek kiiktatását” – mondta a forrás.

Ugyanezen forrás szerint a libanoni hadsereg parancsnoksága zsinórban harmadik napja küld levelet az amerikai tisztnek annak szükségességével kapcsolatban, hogy koordinálják a libanoni hadsereg Dél-Libanon nyugati szektorában lévő Naqurába való belépését. Jeffers a jelentés szerint azt mondta a libanoni félnek, hogy Izraelnek időbe telik a szárazföldi hadművelete céljainak megvalósítása a Hezbollah telephelyeinek és raktárainak lokalizálásával, annak árnyékában, hogy a libanoni hadsereg nem tudja megtisztítani a területet.

  • A KAN csütörtökön arról számolt be, hogy Izrael megsemmisített egy légvédelmi rakétarendszert (SZA-22) Dél-Libanonban.
  • A részleteket ismerő forrás szerint a völgyben végrehajtott támadás az izraeli politika része a két ország közötti tűzszünet keretein belül.

Szíria: Szíria új vezetője, Ahmed al-Saraa (al-Dzsolani) az Egyesült Államokhoz fordult azzal a követeléssel, hogy gyakoroljon nyomást Izraelre, hogy kivonuljon a szíriai ütközőzónából és a Hermon szíriai területéről. Még arra is kérte az amerikaiakat, hogy juttassanak be humanitárius segélyt az országba, jelentette a KAN.

A szíriai vezető Egyesült Államokhoz intézett fellebbezése ellenére Izrael világossá tette, hogy nem érkezett semmilyen követelés. Emellett egy biztonsági forrás közölte, hogy Izrael nem fog kompromisszumot kötni a biztonságát illetően.

Damaszkusz új kormányzója, Maher Marwan múlt hónap végén azt nyilatkozta az amerikai NPR közrádiónak, hogy a kormány szeretné elősegíteni a szívélyes kapcsolatokat Izrael és Szíria között.


Jemen: Magas rangú amerikai tisztviselők az elmúlt napokban tájékoztatták a magas rangú izraeli tisztviselőket, hogy a Biden-kormány hátralévő hivatali ideje alatt az Egyesült Államok fokozni kívánja támadásait Jemenben.

Ennek részeként az Egyesült Államok egyértelművé tette, hogy a rakéta képességeket fogja célzó, Jemen Izrael felé kilőtt rakétáinak fényében, melyek nagyon gyakorivá váltak.

Bidenék arra kérték Izraelt, hogy vizsgálja meg azokat a célpontokat, amelyeket Jemenben támadna a húti lázadók elleni hadjárata részeként, és győződjön meg arról, hogy azok katonai és nem polgári célpontok.

Pénteken hajnali fél 5-kor ballisztikus rakétát lőttek ki Jemenből Izraelre, aktiválva a szirénákat az ország középső részén Tel Avivtól Jeruzsálemig. A rakétát elfogták a légvédelmi rendszerek. Még aznap délelőtt a légierő elfogott egy Jemenből küldött drónt, mielőtt belépett volna az izraeli légtérbe.

https://anchor.fm/s/51fceecc/podcast/rss

The post Gáza, Libanon, Szíria és Jemen: izraeli hadműveletek és diplomácia first appeared on Új Kelet Live.