ujkeletlive

Szmotrich feltételei szerinti háborút akar Gázában, Trump békét és szaúdi normalizációt

Donald Trump megválasztott elnök és Joe Biden elnök, illetve Al Thani katari miniszterelnök hivatalos megerősítése ellenére, Binjámin Netanjahu miniszterelnök nem állt ki személyesen, hogy bejelentse a gázai túsz és tűzszüneti megállapodás megkötését.

Hivatala szerint a miniszterelnök csak a megállapodás végső részleteinek befejezése után, melyeken ezidőtájt is dolgoznak, ad ki hivatalos nyilatkozatot a túszalkut illetően.

Az alku ratifikálására a kabinet holnap délelőtt, elvileg 11 órakor ül össze, és  várhatóan Becalel Szmotrich pénzügyminiszter Vallásos Cionizmus, illetve Itamar Ben-Gvir nemzetbiztonsági miniszter Ocma Jehudit frakcióinak támogatása nélkül, de minden bizonnyal meggyőző többséggel fogják megszavazni a megállapodást.

A tárgyalások forrpontján az igazságügyi reform átalakítását ismét égő fáklyaként a politikába és a köztudatba bedobó Gideon Sza’ar külügyminiszter a hét elején hirtelen külföldre utazott. A holnap délelőtti kabinet ülésre a miniszterelnök azonban hazarendelte, így kénytelen volt budapesti útját lemondani.

Az általa elfogadott egyezményre vonatkozóan, Netanjahu súlyos hallgatása mögött két radikális minisztere által a túszalku elutasítására, illetve a háború haladéktalan tovább folytatására bejelentett ultimátuma áll, amit a miniszterelnök állítólag így vagy úgy meg is ígért.

Az eleinte az alku megszavazásától, de nem a kormánytól való távolmaradását ígérő Szmotrich választói, és nagyrészt Ben-Gvir által feltüzelve tegnap este azonban már határozottan elítélte az Izrael és a Hamász terrorszervezet között létrejött megállapodást, azt állítva, hogy árthat Izrael nemzetbiztonságának.

Az alku, amely a kabinetek elé kerül rossz és veszélyes Izrael állam nemzetbiztonságára nézve. Az egyes túszok visszatérése miatti öröm és izgalom mellett az alku visszavesz a háború során elért sok eredményt, melyért a nemzet hősei életüket áldozták, és sok vérbe fog kerülni nekünk, I-n őrizz. Határozottan ellenezzük,” – közölte, majd kijelentette, miszerint pártja csak abban az esetben marad a kormányban, ha Izrael a megállapodás megkötése után teljes mértékben visszatér a harcokhoz. 

Továbbá, Szmotrich hozzátette, hogy intenzív megbeszéléseket folytat a témában a miniszterelnökkel, mivel teljes bizonyosságot akar kapni a háborúba való nagy erőkkel történő visszatérésről, új konfigurációban, egészen a teljes győzelemig. Elmondása szerint Netanjahu tudatában van pártjának követeléseit illetően, így a labda az ő térfelén van.

A Kan közszolgálati csatorna tegnap esti híreiben arról számolt be, miszerint Szmotrich a miniszterelnökkel szemben támasztott követelései között szerepel a háború folytatását biztosító garanciák bemutatása, a humanitárius segítségnyújtás izraeli ellenőrzése, valamint a hadviselés módszerének megváltoztatása.

A Vallásos Cionizmus párt vezetőjeként a pénzügyminiszter erős nyomás alatt áll, ugyanis Ben-Gvir frakciójának tagjait tegnap este a kormányból való kilépésről győzködte, amennyiben a megállapodást jóváhagyják. Testvére, Tuvia pedig már tegnap előtt a kormány elhagyására szólította fel, amennyiben Izrael ratifikálja a megállapodást.

Az alku bejelentését elsőként üdvözlő Trump szavai azonban kifejezetten arra engednek következtetni, hogy az újraválasztott elnök jövő keddi hivatalba lépése után tartós Közel-keleti békére számít, ami az általa hangsúlyozott Ábrahám Egyezmény tovább bővítését, következésképpen a szaúdi normalizáció alapját és feltételét képezi.

Ezzel a megállapodással a nemzetbiztonsági csapatom, a közel-keleti különmegbízott, Steve Witkoff erőfeszítésein keresztül, továbbra is szorosan együtt fog működni Izraellel és szövetségeseinkkel annak érdekében, hogy Gáza SOHA ne váljon újra a terroristák menedékhelyévé,” – írta Trump a Truth Social platformján, majd leszögezte, miszerint – „továbbra is támogatni fogjuk a BÉKÉT AZ ERŐSSÉGEN KERESZTÜL az egész régióban, ahogyan a tűzszünet lendületére építve tovább bővítjük a történelmi Ábrahám-megállapodásokat.”

A megválasztott elnök EPIKUS-nak nevezte a tűzszüneti megállapodást, amely elmondása szerint kizárólag novemberi történelmi győzelme eredményeként jöhetett létre, utalva többszöri kijelentéseire, miszerint jövendőbeli kormánya békére törekszik és tárgyalásokat folytat minden amerikai és szövetséges biztonsága érdekében.

Örülök, hogy az amerikai és izraeli túszok hazatérhetnek, hogy újra együtt lehessenek családjukkal és szeretteikkel,” – közölte végezetül Trump.

  • Az Egyesült Államok és Izrael főbb szövetségesei üdvözölték a tegnap este bejelentett megállapodást. Keir Starmer brit miniszterelnök közleményében hangsúlyozta „a régóta esedékes hírt, amelyre az izraeli és a palesztin nép kétségbeesetten várt. Ők viselték ennek a konfliktusnak a terhét – amelyet a Hamász brutális terroristái váltottak ki,” – majd a szaúdi követelésekre utalva hozzátette, hogy a figyelemnek most arra kell irányulnia, hogyan biztosítható egy „tartósan jobb, és a kétállami megoldáson alapuló jövő.”
  • Annalena Baerbock német külügyminiszter a felek előtt álló lehetőségre hívta fel a figyelmet, mondván, – „ezekben az órákban van remény arra, hogy végre kiszabadulnak a túszok, és véget vetnek a gázai haláleseteknek. Mindazoknak, akik felelős pozícióban vannak, most biztosítaniuk kell, hogy ezt a lehetőséget megragadják,” – írta Baerbock a közösségi médiában.

A miniszterelnök ugyan nem lépett a nyilvánosság elé, de tegnap este telefonon beszélt Trumppal és megköszönte neki, hogy szorgalmazta a megállapodást, és hogy segített Izraelnek véget vetni több tucat túsz és családjaik szenvedésének.  Hivatala közleménye szerint Netanjahu hangsúlyozta – „elkötelezett vagyok az összes elrabolt személy kiszabadítása mellett,” – továbbá a közlemény megerősítette, hogy a két vezető hamarosan találkozni fog Washingtonban, ahol más fontos kérdéseket is megvitatnak.”

Netanjahu hivatala, szűkszavúan végül azt is megemlítette, hogy a leköszönő Bidennel is beszélt, és megköszönte a túszalku előmozdításában nyújtott segítségét.

Az alku

Mohammed bin Abdulrahman Al Thani katari miniszterelnök szerint az Egyesült Államok, Katar és Egyiptom képviselőiből álló, kairói székhelyű „nyomon követési mechanizmus” révén fogják ellenőrizni a túszszabadítási és tűzszüneti megállapodás végrehajtását. A mechanizmus remélhetőleg vasárnapra, a tűzszünet kezdetére már működni fog, – közölte Al Thani a megállapodást bejelentő sajtótájékoztatón.

A katari miniszterelnök az újságírók kérdésére azt válaszolta, hogy míg a tavaly novemberi túszalku tranzakciós [ideiglenes] jellegű volt, és napi szinten működött, az új megállapodás viszont egy részletesebb, háromlépcsős egyezmény.

Az előző megállapodás célja az volt, hogy „megteremtse a lendületet egy hosszabb távú megállapodáshoz vezető úton, ami jelenleg megvan,” – nyilatkozta, majd hozzátéve, hogy a megállapodás részleteit a következő napokban fogják közzétenni, amint a részletek véglegesítésre kerülnek.

A katari miniszterelnök szerint a hivatalba lépő és a leköszönő amerikai kormányzat közötti együttműködés „létfontosságú szerepet” játszott a megállapodás létrejöttében, és külön köszönetet mondott mind Joe Biden amerikai elnök megbízottja – Brett McGurknak, mind Donald Trump megválasztott elnök megbízottja – Steve Witkoffnak az elmúlt héten Dohában tett erőfeszítéseikért.

A túszalku vasárnap 12:15-kor lép hatályba, ennek megfelelően a politikai-biztonsági kabinet ma délelőtt 11 órakor ül össze, hogy jóváhagyja a megállapodást, amelyet azonnal kormányülés követ. Az izraeli börtönökből várhatóan szabadon engedendő terroristák nevét egy külön erre a célra létrehozott weboldalon teszik közzé, hogy legyen idő a petíciókra.

A Reuters által idézett, a részleteket ismerő forrás szerint, a terv tartalmaz egy kezdeti hathetes szakaszt, mely során fokozatosan kivonják az izraeli erőket Gáza középső részéből, és a lakóhelyüket elhagyni kényszerült palesztinok visszatérnek az övezet északi részébe.

Emellett, megállapodás született a túszügylet részleteiről, amely várhatóan már a következő napokban megvalósulhat – az Al Thani által is említett technikai részletek még tárgyalás alatt állnak, ezért a David Barnea kémfőnök által vezetett izraeli tárgyalóküldöttség még ma is Dohában marad, hogy befejezze a megállapodás végrehajtásáról szóló egyeztetéseket.

Tárgyalás alatt áll, többek között a szabadon engedendő foglyok listájának véglegesítése, köztük a gyilkos terroristáké is. Izrael a holnapi kormányülést követően hozza nyilvánosságra ez utóbbi neveket tartalmazó listát, miután tíz óra áll rendelkezésre a Legfelsőbb Bírósághoz benyújtható fellebbezésre.

A tervek szerint, a tűzszünet és a túszok szabadon engedése már a jövő hét elején megkezdődhet.

A héber médiában megjelenő hírek szerint a Biden-kormány egyik magas rangú tisztviselője megerősítette, hogy amerikai-izraeli Keith Siegel, és Sagui Dekel-Chen is azon 33 túsz között lesz, akiket a ma bejelentett alku első szakaszában szabadon engednek. Edan Akexander – lévén katona, a megállapodás második fázisában szabadulhat, míg a Gázában fogva tartott négy másik amerikai holttestét az utolsó fázisban küldik haza.

A megállapodás részletei szerint először két körben engednek szabadon nőket: az első napon három nőt, a hetedik napon négyet. Izrael megállapodott a Hamásszal, hogy először az élő túszokat engedik szabadon, és csak ezt követően az elhunytakat, abból a célból, hogy a lehető leggyorsabban kiszabadítsák az élőket.

A nők szabadon engedése után az 50 év feletti felnőttek következnek, majd a sebesült férfiak, köztük Járden Bibasz, – Kfir és Ariel édesapja, és csak ezt követően térnek vissza Izraelbe az elhunytak. Az idősebb túszokért cserébe 1:3 arányban engedik szabadon a palesztin foglyokat, vagyis egy túszért három életfogytiglanra ítélt foglyot, továbbá további 27 foglyot, akiket különböző időtartamú büntetésekre ítéltek. Emellett naponta 50 sebesült Hamász-tag léphet át a Rafah átkelőn keresztül Egyiptomba kísérőkkel, mindegyikükhöz szükséges Izrael és Egyiptom jóváhagyása. Emellett, sebesült civileknek is engedélyezik a távozást, kezelésre.

A tűzszünet hatodik hetében a Hamásznak szabadon kell engednie Hisám al-Szajidot és Avera Mengisztut, akik korábban kerültek fogságba, és akiket a betegek és sebesültek kategóriájába sorolnak. Izrael cserébe 47 olyan foglyot enged szabadon, akiket a Salit-ügylet keretében tartóztattak le.

Összesen az öt civil női túszért és a Bibasz család két gyermekéért 210 palesztin kiskorút és nőt engednek szabadon. Az öt női katona túszért 150 életfogytiglanra ítéltet, és további 100 fogoly szabadul. A kilenc beteg és sebesült túszért 110 életfogytiglanra ítélt foglyot, a tíz idős túszért 30 életfogytiglanra ítéltet, illetve további 270 foglyot engednek szabadon.

Emellett szabadon engednek 1000 olyan palesztint, akiket október 8. óta tartóztattak le, de nem vettek részt a mészárlásban.

  • Összegezve – 290 életfogytiglanra ítélt és további 1687 foglyot és letartóztatottat engednek szabadon, de a pontos végső szám attól függ, hány túsz tér vissza élve. Izrael kezdetben ellenezte, hogy foglyokat engedjenek szabadon elhunyt túszokért, de végül egy korlátozott számban megállapodtak. A gyilkos terroristákat nem engedik vissza Júdeába és Szamáriába, hanem egy általuk választott harmadik országba száműzik őket, például Katarba, Törökországba, Algériába vagy más államba. Azok a foglyok, akiknek „nincs vér a kezükön,” visszatérhetnek otthonaikba Júdeába és Szamáriába. Ezen kívül Izrael felkészül arra is, hogy palesztin terroristák holttesteit visszaszolgáltassa Gázába.

Biztonsági övezet, és a védelmi erők kivonása

A tűzszünet első 42 napja alatt Izrael 700 méter széles biztonsági övezetet tart fenn a Gázai övezet területén belül, ellenőrzést gyakorolva a Philadelphi-folyosó és a Necarim sáv felett, miközben fokozatosan visszavonja az izraeli hadsereget más területekről. Az egyezmény értelmében a civil lakosok visszatérhetnek az övezet északi részére, fegyvertelenül és nem hozhatnak magukkal hadieszközöket.

A megállapodás biztonsági intézkedéseket is tartalmaz a Necerim-folyosón történő ellenőrzésekre, beleértve a járművek és teherszállító kocsik átvizsgálását. Az ellenőrzést egy amerikai cég fogja végrehajtani, és a tűzszünet hetedik napjától kezdődően engedélyezik az északi területre való visszatérést a kitelepítettek számára. Ezenkívül egy magáncég fogja átvizsgálni az északra tartó járműveket.

Az egyezmény értelmében jelentősen – körülbelül 600 teherautóra növelik a Gázába irányuló humanitárius segélyek mennyiségét. Végezetül Izrael beleegyezett abba, hogy a túszok szabadon bocsátásának napjain leállítja a hírszerzési adatgyűjtést Gázában.

A második szakaszról szóló tárgyalások az első szakasz 16. napjáig meg kell kezdődjenek, és amely során várhatóan minden élő túsz, köztük a katonák is kiszabadulnak és életbe lép az állandó tűzszünet, illetve az izraeli erők teljes visszavonulása. A harmadik szakaszban minden elhunyt túszt hazaküldenek, és az egyezmény szerint megkezdődik az övezet helyreállítása és újjáépítése Egyiptom, Katar és az ENSZ felügyelete alatt.

Valószínűleg Szmotrich és Ben-Gvir ultimátuma nyomására az est folyamán számos ellentmondásos hír került ki a héber médiába. Azt követően, hogy  bejelentették a megállapodás létrejöttét a miniszterelnök hivatala kiadott egy  közleményt miszerint – „Netanjahu határozott álláspontjának köszönhetően a Hamász az utolsó pillanatban meghátrált a haderők átcsoportosítására vonatkozó követelésétől a Philadelphi-folyosón. Ennek ellenére a megállapodás néhány pontja továbbra is nyitott, és reméljük, hogy az éjszaka folyamán sikerül lezárni a részleteket.”

Ezt követően, a miniszterelnök szóvivője, Omer Dosztri hazugságnak nevezte „a ’Philadelphi-folyosóról való kivonulásról’ szóló híreket, a miniszterelnök azonban nem nyilatkozott, és nem is fog csak elvileg a megállapodás utolsó részleteinek a véglesítése után.

Megjegyzendő – az izraeli hadsereg arra készül, hogy véget vessen a harcoknak a Gázai övezetben. A megállapodás hatályba lépése után, a hadsereg azonnal leállítja a harci tevékenységet az övezetben – beleértve az infrastruktúra és a terroristák elleni légi támadásokat, és az övezet északi részén folytatott szárazföldi művelet véget ér. A katonaság kivonását szakaszosan – hat hétre elosztva hajtják végre, azzal annak biztosítása céljával, hogy a Hamász teljesítse a megállapodás rá eső részét, és hogy a hadsereg tovább harcolhasson, ha az alku esetleg összeomlik.

Az első szakaszban az izraeli hadsereg harcosok ezreit vonja ki a Gázai övezetből, beleértve – Dzsabalia, Bet Lahija és Bet Hanoun, a Necarim-folyosó, délen pedig Rafah területéről. Ugyanakkor az izraeli hadsereg megkezdi a Necarim-útvonalon az elmúlt hónapokban épített bázisok és infrastruktúra lebontását. Biztonsági források szerint [Kan] a bontás várhatóan körülbelül egy hétig tart.

A Gáza és Egyiptom közötti rafahi átkelőhelyet, amely nyolc hónapja izraeli ellenőrzés alatt áll, a megállapodás aláírása után evakuálják. Az átkelőhelyen az elmúlt napokban izraeli, egyiptomi és amerikai képviselők koordinálták a biztonsági folyamatokat, és várhatóan hamarosan megkezdődik az egyiptomi és a palesztin képviselet Izrael által elfogadott aprólékos biztonsági intézkedései alapján.

Izrael fokozatosan csökkenti erőit a Philadelphi-folyosón az alku első szakaszában, és a teljes kivonulást legkésőbb az 50. napig befejezi.

The post Túszalku – Szmotrich a kormányban maradáshoz a harcok feltételei szerinti folytatását követeli, a miniszterelnök nem nyilatkozik first appeared on Új Kelet Live.