ujkeletlive
Trump legalább 10%-os vámot vetett ki szinte minden az Egyesült Államokba érkező árura, Izraelre 17%-os emelés vár
Donald Trump amerikai elnök bejelentette, hogy legalább 10%-os vámot vet ki szinte minden az Egyesült Államokba bejövő árura, valamint ennél is magasabb tarifákat azon több tucat ország esetében, melyeknek nagyobb kereskedelmi deficitjük van az Amerikai Egyesült Államokkal szemben – ennek megfelelően Izraelre 17%-os vámot fognak kivetni.
Ilymódon az Egyesült Államok 10% alapvámot vet ki kivétel nélkül minden országra és minden árura vonatkozóan, kivéve azokat, melyek betartják az Egyesült Államok, Mexikó és Kanada közötti USMCA szabadkereskedelmi megállapodást (azok az áruk, amelyek nem felelnek meg a feltételeknek, továbbra is 25%-os vámmal terheltek).
Az illetékes országok éjféltől [amerikai idő] kezdve kötelezettek a 10%-os vám befizetésére, míg a körülbelül 60 országot magában foglaló „legsúlyosabb jogsértőként” azonosított államokat kölcsönös – 50% mértékű vámok terhelik, melyek április 9-én, éjféltől lépnek életbe.
- Ilymódon Trump az Egyesült Királyságra 10%-os, míg az Európai Unióra 20%-os vámot jelentett be. Emellett a magasabb kölcsönös vámokkal sújtott országok közé tartozik Kína (34%), Vietnam (46%), Thaiföld (36%), Kambodzsa (49%) és Japán (24%). Továbbá, 25%-os vámot kell fizetni minden külföldön gyártott gépjárműre.
Trump büntető listáján azonban Oroszország nem szerepel. A Fehér Ház szóvivője (Axios) szerint azért, mert az amerikai szankciók már eleve „lehetetlenné tesznek minden jelentős kereskedelmet” Oroszországgal.
Az új gazdasági intézkedés eredetileg tegnapra tervezett bejelentését Trump végül elhalasztotta egy nappal, mert ki akarta kerülni az esetleges április elsejei, bolondok napjához kapcsolódó összehasonlításokat.
Az amerikai elnök új politikája valószínűleg globális vámháborút fog kiváltani, és annak ellenére, hogy úgy véli, miszerint stratégiájának célja az amerikai gyártás erejének visszaállítása, illetve kereskedelmi mérlegének helyreállítása, közgazdászok szerint az ellenkezőjét válthatja ki, és amellett, hogy a nemzetközi piacokon káoszt idéz elő, nagy mértékben növeli az amerikai fogyasztók költségeit.
Trump meggyőződése szerint azonban „az amerikai adófizetőket több mint 50 éve fosztják ki – de ez többé nem fog megtörténni.”
Az elnök beszédében hangsúlyozta, miszerint Amerikát ismét gazdaggá teszi, mondván – „ez a felszabadulás napja, amire régóta vártunk. „2025. április 2-át örökre úgy fogják emlegetni, mint a napot, amikor az amerikai ipar újjászületett, amikor Amerika megmenekült, és amikor elkezdtük ismét gazdaggá tenni Amerikát. Ismét gazdaggá fogjuk tenni – erőssé és gazdaggá. Évtizedeken át kirabolták, kifosztották, megalázták és újra kifosztották hazánkat közeli és távoli nemzetek – barátok és ellenségek egyaránt. Az amerikai acélmunkások, az autóipari dolgozók, a farmerek és a képzett kézművesek, akik közül sokan ma itt vannak velünk rengeteget szenvedtek. Fájdalommal nézték végig, ahogy külföldi vezetők ellopták a munkahelyeinket. Külföldi csalók kifosztották a gyárainkat, és idegen hiénák darabokra tépték az egykor gyönyörű amerikai álmot.”
Továbbá, az elnök megjegyezte, hogy az amerikai álomról legutóbbi elnöksége óta nem lehetett hallani, miközben az amerikai adófizetőket több mint 50 éve kifosztják, majd azt ígéri, hogy ez többé nem fog megtörténni, mert az általa aláírt elnöki rendelet az ország történetének legfontosabb napja, nyilatkozat a gazdaság függetlenségről. Az új rendelet Trump szerint milliárdokkal fogja csökkenteni az adókat, általa kifizetik az államadósságot, és mindez nagyon gyorsan fog megtörténni. A vámok kivetése révén az elnök azt ígéri, hogy munkahelyek és gyárak fognak dübörögve visszatérni, melynek jelei már most megmutatkoztak, és amellett, hogy hatékonyan megnyitják a külföldi piacokat, lebontják a kereskedelmi akadályokat, végül a nagyobb hazai termelés alacsonyabb fogyasztói árakhoz vezet, ami kétségtelenül az amerikai visszatérés aranykora lesz.
Összességében, a Fehér Ház azzal indokolta a vámokat, hogy a hazai termelés ösztönzése, a külföldi ellátási láncoktól való függőség csökkentése mellet, a vámbevételek fedezni fogják az adókedvezmények meghosszabbítását is.
Trump tisztviselői arra számítanak, hogy az ilymódon megemelt tarifák évi mintegy 600 milliárd dolláros bevételt hozhatnak, de a közgazdászok nem kifejezetten osztják ezeket a nézeteket, arra figyelmeztetve, hogy az intézkedés bumerángként fog cisdzahatni, és pontosan a megélhetési költségeket fogja megemelni.
Végezetül, az amerikai kormányzat gazdasági tisztviselői már jelezték, hogy a döntés az Egyesült Államok összes kereskedelmi partnerére vonatkozik, és egyedi kivételek biztosítása más országok részéről bírálatot válthat ki, így Becalel Szmotrich tegnap aláírt – megelőző rendelete nem sokat nyomott a latban Washingtonban.
Binjámin Netanjahu miniszterelnök és koalíciója által kezdeményezett rendelet, ami eltörli az Egyesült Államokból származó mezőgazdasági importvámokat, amúgy is szimbolikus, és inkább politikai célokat szolgált, mivel az említett tarifák több mint 98 százaléka eleve eddig is vámmentes volt. A rendelet mindamellett jelenleg még nem hatályos, ugyanis az intézkedés jóváhagyásához a Kneszet jóváhagyása szükséges. A törvényhozás azonban tavaszi ünnepek miatt szünetel.
Ettől függetlenül Szmotrich célja az volt a bejelentéssel, hogy az amerikai elnök nyilvánvalóan Izraelt kedvezményezettként fogja bemutatni, hangsúlyozva a Netanjahu-kormány érdemét.
Az említett, főleg mezőgazdasági importvámok eltörlésének hatása ugyan nem számottevő, az izraeli önellátó gazdáknak viszont károkat okozhat. A mezőgazdasági szövetségek vezetői bejelentették, hogy ellenzik a vámok eltörlését – „ez a lépés katasztrofális hatással lesz a helyi mezőgazdaságra és Izrael állampolgárainak élelmiszerbiztonságára. Éppen most, október 7. után, meg kell értenünk a mezőgazdaság minden egyes barázdájának fontosságát, és meg kell erősítenünk a határ mentén élő gazdákat,” áll az Izraeli Mezőgazdasági Szövetség elnöke, és a Mosáv Mozgalom főtitkára – Amit Jifra, valamint Uri Dorman, az Izraeli Mezőgazdasági Szövetség főtitkára közös nyilatkozatában.
Hasonlóan vélekedik a Tejtermelők Szövetségének vezetője, Dagan Jarel, mondván -„az elmúlt időszak eseményei bebizonyították, hogy a nemzeti és élelmezési biztonság elválaszthatatlan a mezőgazdaságtól és a települések fenntartásától. Miközben az izraeli tejtermelők már másfél éve hősiesen teljesítik küldetésüket: biztosítják a folyamatos tejellátást a családok számára, és fenntartják a határ menti, elhagyott településeket, az amerikai tejtermékek vámjának eltörlése a hazai tejtermelő gazdaságok bezárásához és az izraeli tejipar tönkretételéhez vezethet. Egyetlen döntéssel Izrael eldobhatja az újjáépítés és a jövő reményének utolsó cseppjét – éppen most, amikor az izraeli tejtermelők csodával határos módon talpra álltak a pusztításból, és teljes kapacitással működnek a helyreállítás és növekedés érdekében. Most van itt az idő, hogy felelős nemzeti döntést hozzunk, és biztosítsuk az izraeli tejtermelés és ellátás folytatását, amely ma minden eddiginél inkább nemzeti értéket képvisel.”
The post Vámháború – Trump az átlagot meghaladó 17%-al megemelte az Izraelnek fizetendő tarifákat first appeared on Új Kelet Live.