Avi/ujkelet.live
A háború 562. napja, Libanon: Az Izraeli Védelmi Erők vasárnap drónnal célba vette Dél-Libanon térségében a Hezbollah terrorszervezet 4400-as egységének helyettes vezetőjét, Husszein Ali Naszrt.
תקיפה ישראלית לעבר רכב באזור כות’רייה א-סיאד בדרום לבנון pic.twitter.com/5XfM20jj9B
— roi kais • روعي كايس • רועי קייס (@kaisos1987) April 20, 2025
A hadsereg szerint a csapás a 4400-as egység elleni erőfeszítései része volt, mivel az egyég a felelős a fegyverek Libanonba csempészéséért Szírián és Irakon keresztül.
Feladatának részeként Naszr fegyvereket és pénzeszközöket csempészett Libanonba a Hezbollah katonai képességeinek helyreállítása érdekében. A fegyverek és a készpénz egy részét a bejrúti repülőtéren keresztül csempészték be.
,,Naszr kapcsolatban állt a repülőtér dolgozóival, akik titokban a Hezbollah javára tevékenykedtek, és segítettek a csempészési műveletekben. Ezen kívül fegyverbeszerzési ügyleteket mozdított elő és vezetett le csempészekkel a szíriai-libanoni határ mentén. Sőt, szerepe részeként felügyelte a szervezet haderő felépítésének folyamatát” – olvasható az izraeli hadsereg nyilatkozatában.
A Vaskardok háború közepette a 4400-as egység elleni támadások magukban foglalták az egység vezetőjének, Muhammad Dzsafar Kasszirnak a likvidálását 2024 októberének elején Bejrútban, valamint utódját Ali Hasszán Gharibot is likvidálták, néhány héttel később Damaszkuszban, más vezető parancsnokokkal együtt.
Szíria: Az Izraeli Védelmi Erők vezérkari főnöke, Ejal Zamir altábornagy vasárnap látogatást Dél-Szíriában, ahol a hadsereg kilenc poszton állomásoztat katonákat.
,,Kulcsfontosságú helyeket tartunk, és a határon vagyunk, hogy a legjobban védhessük meg magunkat” – mondta Zamir egy helyzetértékelés során az Északi Parancsnokság vezetőjével, Ori Gordin vezérőrnaggyal és a 210. Basan Regionális Hadosztály parancsnokával, Jair Peli dandártábornokkal.
Szamária: Az izraeli hadsereg este arról számolt be, hogy egy palesztin terrorista tüzet nyitott a csapatokra egy ellenőrzőpontnál, Homes előőrs közelében.
A csapatok viszonozták a tüzet, ártalmatlanítva a terroristát.
Az izraeli erők körében sérülés nem történt.
Gázai határ: Az izraeli hadsereg este közölte, hogy számos izraeli civil behatolt az izraeli területet a Gázai övezettől elválasztó ütközőzónaba, de nem léptek be Gázába.
A helyszínre vezényelt katonák őrizetbe vették és visszavitték a civileket, majd átadták őket a rendőrségnek.
,,Hangsúlyozzuk, hogy a civilek nem léptek be a Gázai övezetbe. Az ütközőzóna megközelítése veszélyes és zavarja a biztonsági erők tevékenységét a területen” – közölte a hadsereg.
Vizsgálat: Az Izraeli Védelmi Erők elbocsátotta a Golani-dandár felderítő egységének parancsnok-helyettesét a március 23-i incidens miatt, amelyben erői tüzet nyitottak a dél-gázai Rafahban mentőautókból és segélyautókból álló konvojra, megölve 15 mentőst.
A parancsnok elbocsátásához hozzájárult az incidensről szóló ,,részleges és pontatlan” jelentése is.
Ezenkívül a 14. tartalékos páncélosdandár parancsnokát – a mentősök meggyilkolásakor a hadműveletet vezető egység Rafahban – hivatalosan elmarasztalták „az incidensért való teljes felelőssége” miatt, beleértve a helyszín későbbi irányítását is.
A Déli Parancsnokság vezetője, Janiv Aszor vezérőrnagy által hozott döntések, melyeket a vezérkari főnök jóváhagyott, az incidens kivizsgálását követően születtek. A vizsgálatot Joav Har-Even tartalékos vezérőrnagy, a Vezérkar Tényfeltáró Mechanizmusának vezetője irányította. A testület egy független katonai szerv, amely a háború alatti szokatlan események kivizsgálásáért felelős.
Har-Even vizsgálata megállapította, hogy az incidens során nem sértették meg az izraeli hadsereg etikai kódexét, de több szakmai hiba is előfordult valamint intézkedések, melyek megsértették a katonai protokollt, amellett, hogy az incidens teljes körű bejelentését elmulasztották.
Az események időrendje:
Március 23-án éjjel a Gáza Hadosztály hadműveletbe kezdett Rafah Tel Szultan negyedének bekerítésére. A Golani-dandár 14. páncélosdandár alatt bevetett felderítő egységének csapatai hajnali 2:30-kor felkészültek a rajtaütésekre a Tel Szultanból kivezető úton.
3:57-kor a katonák észleltek egy járművet – később megerősítették, hogy mentőautó –, és tévedésből a Hamász rendőrjárműként azonosították. A katonák tüzet nyitottak a járműre, amitől az az út szélén megállt. A katonák két embert találtak holtan a járműben, a harmadik még élt, elvitték kihallgatásra.
A gyanúsítottat az első kihallgatáson mint Hamász operatív azonosították. Reggel azonban kiengedték az őrizetből, miután a hadsereg további ellenőrzéseket végzett, és arra a következtetésre jutott, hogy nem a Hamász terroristája.
Mivel a katonák kezdetben azt hitték, hogy Hamász terroristákkal találkoztak, a vizsgálat szerint a csapatok készen álltak további ellenséges erők lehetőségére.
Nem sokkal az eset után több jármű, köztük egy mentőautó és egy tűzoltóautó is elhaladt ugyanazon az úton, és a vizsgálat szerint a lesben váró csapatok nem nyitottak rájuk tüzet. Továbbá 4:47-kor egy apát és fiát látták az úton sétálni, és a csapatok szintén nem nyitottak tüzet. Ehelyett a párost őrizetbe vették, és reggel elengedték.
5:06-kor a Golani katonákat drónkezelők riasztották, hogy gyanús járművekből álló konvoj közeledik feléjük. A drónkezelők nem tudták megállapítani, hogy a járművek mentőautók voltak-e.
במשך כמה ימים בצה”ל מנסים לטייח את התקרית החמורה בדרום הרצועה בה נהרגו אנשי הסהר האדום הפלסטיני מירי של חיילים. אחת הטענות של הצבא היתה שהאמבולנסים ורכב הכיבוי הגיעו ללא אורות מהבהבים ולכן לא זיהו אותם. עכשיו יוצא סרטון שמראה שזו טענה שקרית pic.twitter.com/j20B8zfiPF
— Barak Ravid (@BarakRavid) April 5, 2025
A járművek, a mentők és a tűzoltóautó a lesben várakozó katonák egy részétől mintegy 20 méterre álltak meg, és több gyanúsított – később bebizonyosodott, hogy mentősök és mentő munkások – kirohant, nyilván ellátni az első jármű utasait, akikre a hadsereg korábban tüzet nyitott.
Az erők parancsnoka úgy helyezkedett el, hogy a mentőket nem látta, csak a tűzoltóautót, amelyet tévesen normál teherautónak minősített, állapította meg a vizsgálat. A tűzoltóautó lámpáit sem látta teljesen. A parancsnok nyitott először tüzet, arra gondolva, hogy a lesben váró katonák lelepleződtek, és a Hamász terroristái arra készülnek, hogy megtámadják őket.
A katonák a járművek felé rohantak, és körülbelül három percig tüzeltek a gyanúsítottakra. A katonák abbahagyták a lövöldözést, amikor elérték az utat, ahol a mentők megálltak, és a járművekhez érve rájöttek, hogy nem fegyveres terroristákra nyitottak tüzet.
A csapatok körülbelül négy percet töltöttek a helyszínen, mielőtt visszatértek leshelyükre. A nyomozás megállapította, hogy nincs bizonyíték arra, hogy a katonák megbilincselték volna valamelyik mentőmunkást a megölésük előtt vagy után, vagy kivégezték volna bármelyiküket.
Az egyik mentős túlélte az esetet, reggel a csapatok felfedezték és kihallgatásra vitték. Még mindig fogva tartja a hadsereg.
A nyomozás szerint az a tény, hogy az éjszaka folyamán több mentőautó is eseménytelenül haladt át az úton, és több civilt is őrizetbe vettek, azt mutatja, hogy a katonák nem válogatás nélkül nyitottak tüzet a mentőkre, sokkal inkább azért, mert a katonák az első, tévesen Hamász rendőrautóként azonosított jármű nyomán fenyegetésre számítottak.
5:18-kor egy jól látható ENSZ-feliratú teherautó érkezett a területre. A csapatok azonosították, hogy ENSZ-járműről van szó, és a protokoll ellenére tüzet nyitottak rá. A vizsgálat szerint a katonák megpróbálták rávenni a járművet, hogy hagyja el a területet, de közben közvetlenül rálőttek, és megölték az ENSZ palesztin menekülteket segélyező szervezete (UNRWA) egyik alkalmazottját.
Erről az esetről a csapatok az első vizsgálat során csak részben számoltak be.
Összesen 15 palesztin vesztette életét az incidensben, bár hatot később az izraeli hadsereg Hamász terroristaként azonosított.
Reggel a csapatok úgy döntöttek, hogy a holttesteket egy helyre gyűjtik, és homokkal borítják be, hogy a vadkutyák és állatok ne egyék meg. A katonák a temetkezési helyet is megjelölték, és értesítették az ENSZ-t, hogy menjen el a holttestekért.
Ezenkívül egy páncélozott D9-es buldózer letaszította a mentőautókat és más járműveket az útról, hogy megnyissák a forgalmat, és a folyamat közben összezúzták őket.
A vizsgálat megállapította, hogy a holttestek homokkal borítása és a temetési hely megjelölése elfogadott gyakorlat, de a mentőautók összezúzása hiba volt, és nem lett volna szabad megtenni.
A hadsereg szerint nem próbálták eltitkolni az incidenst, és rövid időn belül megbeszélték az ENSZ-szel, hogy összehangolják a holttestek begyűjtését.
A vizsgálat megállapította, hogy az első két lövöldözés azért történt, mert a csapatok veszélyben érezték magukat. A harmadik, az ENSZ járművével kapcsolatos incidens szembe ment a protokollal.
A hadsereg kijelentette, hogy „sajnálatát fejezi ki amiatt, hogy nem érintetteknek [civileket] ártottak”, és a nyomozás célja az volt, hogy megakadályozza az ilyen incidensek megismétlődését.
„A mentőalakulatokkal és az egészségügyi dolgozókkal szemben még az intenzív harci területeken is megkövetelt különös óvatosságra vonatkozó jelenlegi irányelveket kiélezték és pontosították” – hangsúlyozta a katonaság.
https://anchor.fm/s/51fceecc/podcast/rss
The post Likvidálás Libanonban, látogatás Szíriában és a gázai mentősök megölésének vizsgálata first appeared on Új Kelet Live.