ujkeletlive

Súlyos terrortámadás – két sérült, kritikus állapotban a kismama

A tegnap esti szamáriai lövöldözéses terrortámadás következtében egy arra haladó autó két utasa közül a szülés előtt álló kismama súlyos, férje közepesen súlyos sérüléseket szenvedett. A helyszínre érkező Magen David mentőszolgálat mentősei útban a kórházba újraélesztették az előrehaladott terhes nőt, az orvosok később világra segítették a magzatot, az édesanya állapota egyelőre nem ismert.

A biztonsági erők úgy vélik, hogy a lövéseket autóból valószínűleg egyetlen terrorista adta le, aki ezt követően a közeli falvak egyikébe menekülhetett. 

A hadsereg körülzárta a szamáriai Pedu’él és Brukhin környékét, és hajtóvadászatot indított a 446-os úton elhaladó több autóra is tüzet nyitó terrorista elfogásáért, melynek érdekében különleges egységek – közöttük a hírszerzés riasztása mellett a légierő is bevetésre került.

A sokkoló támadás után Binjámin Netanjahu miniszterelnök mély megdöbbenésének adott hangot a szörnyű szamáriai támadás miatt, amely egy előrehaladott terhes nő és férje ellen irányult, miközben a szülőszobába tartottak, majd hangsúlyozta – „ez a gyalázatos esemény pontosan tükrözi a köztünk lévő különbséget – akik az életet akarjuk, és adjuk, és azok a hitvány terroristák között, akiknek életcélja, hogy megöljenek minket, és kioltsák az életet. Bízom a biztonsági erőkben, hogy ebben az esetben is gyorsan elérik a gyilkosokat, elszámoltatják őket és mindazokat, akik segítettek nekik.”

Átfogó túszalku és Ábrahám Egyezmény – amerikai nyomás

Az Al-Shorouk egyiptomi média arról számolt be, hogy Donald Trump elnök különmegbízottjai Steve Witkoff és Adam Boehler tegnap este Dohában találkoztak a Hamász terrorszervezet vezetőivel. A találkozóra a foglyul ejtett izraeli túszok szabadon bocsátása, illetve a gázai háború befejezése érdekében közvetítő katari tárgyalók jelenlétében került sor.

A hírt állítólag az egyik magas rangú palesztin forrás szivárogtatta ki, hangsúlyozva azt is, hogy a dohai megbeszélések „döntő jelentőségűek lesznek” egy új tárgyalási forduló megkezdéséhez.

Edan Alexander szintén amerikai közreműködéssel létrejött kiszabadítását, és rijádi látogatása után jelenleg Katarban tartózkodó Trump elnök, illetve vendéglátója Mohammed bin Szalmán szaúdi trónörökös nyilatkozatait követően a katari közvetítők nagy optimizmussal tekintenek egy küszöbön álló megállapodás lehetőségére.

A Witkoff és Boehler jelenlétében történt megbeszélésen jelen voltak Mohammed Darwish [a Sura Tanács vezetője], Khalil al-Hajja [a Hamász legfőbb tárgyalója], Zaher Dzsabarin a Hamász fogolyügyeinek felelőse.

Négy napra tervezett régióbeli látogatása során Trump elnök tegnap érkezett Katarba, miközben reményét fejezte ki a Hamásszal való új megállapodásról szóló tárgyalások sikerét illetően. Bár az Öböl-menti térségben elhangzott, sokak szerint túlértékelt nyilatkozatai majdhogynem kispályára helyezik legfőbb szövetsége, Izrael érdekeit, az elnök kijelentette ,,a közel-keleti látogatásom nem marginalizálja Izraelt, sőt, nagyon is jót tesz neki.”

Továbbá, hangsúlyozta – „az izraeliek harcoltak, és elismerést érdemelnek, de az én embereim is sok elismerést érdemelnek, talán a legtöbbet. Ha mi nem lennénk, Edan Alexander nem élne, a túszok közül senki sem élne. Valószínűleg jelenleg 20-an élnek, akiket lépésről lépésre hozunk ki. Tudják, hogy sokat kihoztunk közülük. Az élő túszok száma most 20-ra csökkent. Kihoztuk Edant, és ez nagyszerű, a családja hálás.”

Mindezek fényében az elnök a katari emír Tamim bin Hamad Al Thani sejkkel is beszélt a gázai övezetről, és összességében az arab médiának nyilatkozó források úgy vélik a jelenlegi helyzetben a kritikus kérdések szempontjából döntő jelentőségű tárgyalások zajlanak, és általában a légkört pozitívnak ítélik meg, mivel „az amerikai álláspontban új változás jelei mutatkoznak a háborúval kapcsolatban.”

A hír annyiban állítólag igaz, hogy Witkoff egy újabb, átfogó vázlattal állt elő az összes – 58 fogvatartott túsz kiszabadítására és a Hamász eltávolítása érdekében. Tágabb értelemben véve, az elnök terve magában foglalja az Ábrahám-egyezmények kibővítését, a Gázai-övezet újjáépítését, és az izraeli-szaúdi kapcsolatok normalizálását. Hab a tortán – Trump az Ábrahám Egyezményhez Szíria csatlakozását is szeretné látni azt követően, hogy bejelentette a damaszkuszi szankciók eltörlését,és személyesen találkozott Rijádban a szíriai elnökkel, Ahmed al-Saraaval.

Eközben Izraelben úgy vélik, hogy nincs áttörés a dohai tárgyalásokon, és Binjámin Netanjahu miniszterelnök illetve Becalel Szmotrich (Vallásos Cionizmus) pénzügyminiszter kijelentései szerint az izraeli hadsereg még a héten elindítja a Gázai-övezet teljes megszállására irányuló, minden eddiginél pusztítóbb hadműveletét.

Netanjahu korábban találkozott Witkoff-fal, és többször is beszéltek telefonon, de a politikai vezetés részéről eddig legfeljebb olyan utalások történtek, miszerint, ha előrelépés történik a tárgyalásokban, akkor a gázai harcok kiterjesztésének legfeljebb kis idore történő halasztása jöhet szóba.

A miniszterelnök hivatala azonban kijelentette, Izrael ragaszkodik az úgynevezett Witkoff-tervhez, melynek keretében rövid ideig tartó tűzszünetért nagyjából a fele túszt engedik szabadon. A terv keretében a miniszterelnök kész megvitatni a háború befejezésének feltételeit, de kizárólag a kabinet által meghatározott összes háborús cél [a Hamász megadása] elérésének megfelelően.

Összegezve, a miniszterelnök így tűnik kettős nyomás alatt inkább koalíciója egyenbentartása felé húz, és egyelőre nem hajlandó a háború végéről tárgyalni.  Emellett, tisztázta a humanitárius segély tekintetében fennálló rugalmasságát, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a háború nem ér véget addig, amíg az összes túszt nem engedik el, és a Hamász nem adja magát.

Két napja a katari fővárosban tartózkodó izraeli küldöttség – a Sábák igazgatóhelyettese, és a foglyokért és eltűntekért felelős koordinátor, Gal Hirsch kizárólag a Netanjahu szerinti egyetlen Witkoff-féle vázlatot hajlandó elfogadni, annak ellenére, hogy Trump megbízottja újabb javaslatot is letett az asztalra.

A CNN-nek nyilatkozva a katari miniszterelnök és külügyminiszter, Mohammed bin Abdulrahman Al Thani  úgy véli, miszerint – „Izrael e heti támadásai Gázában azt az üzenetet küldik, hogy nem érdekelt a tűzszünetről szóló tárgyalásokban az övezetben,” – mondta, majd az amerikai humanitárius segélyprogramot illetően azt állította, hogy „nem szükséges,” mivel lehetővé kellene tenni az ENSZ számára, hogy tegye a dolgát.

A színfalak mögött – Trump elnök stratégiája az elmúlt napokban nyilvánvalóvá vált, nem kényszerít semmit Netanjahura, ellenben a saját útját járva halad előre. Több csatornán is kiszivárgott az elnök nemtetszése a Szmotrich által erőltetett gázai megszállás és kiterjesztett hadművelettel kapcsolatban, párhuzamosan pedig folynak az amerikai erőfeszítések a gyógyszerek és élelmiszerek övezetbe juttatásának biztosítása érdekében a túszok számára.

Az izraeli kormány beleegyezett abba, hogy újrainduljon a humanitárius segélyek beszállításs Gázába, – közölte az Axios az új gázai humanitárius alapítványra (GHF) hivatkozva.

Az izraeli kormány azonban nem erősítette meg a hírt, annyit lehet tudni, hogy elvi alapon egy független alapítvány létrehozásának lehetőségét a kabinet megszavazta, de a segélyek felfüggesztésének eltörlése újabb kabinet jóváhagyás nélkül nem történhet meg.

A segélyszállítmányok újraindítása érdekében létrehozott amerikai-izraeli [GHF] alapítvány egy új mechanizmust dolgozott ki, amely szerint lehetővé válik  a szállítmány eljuttatása a Hamász ellenőrzése nélkül. A szervezet vezetői ragaszkodnak ugyan a segélyek újbóli bejuttatásához, a bármelyik percben várható széleskörű hadművelet azonban eleve kérdésessé teszi a végrehajtást.

Izrael katonai tervei, amelyek már pénteken életbe lépnek, magukban foglalják 2 millió palesztin tömeges kitelepítését egy „humanitárius övezetbe” a Gázai-övezet déli részén, a GHF közleményében viszont hangsúlyozta, hogy amennyiben a gázaiak kitelepítése „a küszöbön álló vagy aktív katonai műveletek miatt szükségesnek minősül, annak ideiglenesnek, önkéntesnek és kizárólag a polgári lakosság védelmét szolgálónak kell lennie.”

A segélyeket eddig elosztó ENSZ, és az összes többi Gázában működő humanitárius csoport nem ért egyet az új mechanizmussal, mondván, hogy az a „katonai stratégia része,” és a kétmillió gázai felét sem tudja ilymódon ellátni élelemmel és gyógyszerrel.

The post Terrortámadás Somronban, és a dohai tárgyalások first appeared on Új Kelet Live.