Avi/ujkelet.live

A háború 613. napja, vizsgálat: Az Izraeli Védelmi Erők tegnap este nyilvánosságra hozta vizsgálatának első megállapításait négy katona halálával kapcsolatban, mely a múlt héten egy becsapdázott épületben történt a dél-gázai Khan Juneszben.

A péntek reggeli robbanásban és az azt követő épületomlásban meghalt Chen Gross tartalékos főtörzsőrmester, Joav Raver törzsőrmester, Tom Rotstein főtörzsőrmester és Uri Jehonatan Cohen törzsőrmester, további öt katona pedig megsebesült.

A hadsereg vizsgálata szerint az incidens előtt néhány nappal a térségben bevetett csapatok „különböző hírszerzési eszközöket használtak az épületek átvizsgálására a jövőbeni tevékenységek előtt”.

A vizsgálat után a hadsereg gyanította, hogy több épület be van csapdázva.

Az incidens előtti helyzetértékelés mégis arra a döntésre jutott, hogy a környéken található épületek egy részét a hadsereg tervezett tevékenységéhez kell használni. Az Izraeli Védelmi Erők gyakran használ gázai épületeket ideiglenes parancsnoki központokként a Hamász elleni műveletei során.

A vizsgálat szerint két épületet valószínűleg becsapdázottnak minősítettek, a tevékenység szempontjából „hasznuk” kicsi volt, a kockázat pedig szükségtelen; ezért a levegőből lebombázták és lerombolták őket.

Egy harmadik épület mellett az izraeli hadsereg robbanószerkezet gyanús nyomokat talált, de „az operatív igény és az épület” a térségben folytatott műveletekhez való fontossága miatt úgy döntöttek, hogy megpróbálják hatástalanítani a feltételezett bombát.

A hadereg egy sor intézkedést indított a feltételezett robbanószerkezet létezésének kizárására vagy hatástalanítására, mielőtt csapatokat küldtek volna a területre. Az intézkedések során drónt küldtek az épületbe, és átvizsgálták a feltételezett robbanószerkezetet.

A drónfelvételeket a térségben bevetett erők parancsnoka áttekintette, és a hadsereg arra a következtetésre jutott, hogy nem robbanószerkezetről van szó, és nincsenek gyanús jelek arra vonatkozóan, hogy az épületet becsapdázták volna.

A csapatok az épület két emeletére is tüzet nyitottak, mielőtt megközelítették volna. Egy nappal korábban a harcmérnökök szintén lövéseket adtak le az épületre.

Közvetlenül az épületbe való belépés előtt a katonák egy robbanószerkezetet dobtak az első emeletre, utolsó kísérletként, hogy megpróbálják működésbe hozni az esetleges csapdákat.

A kétszintes épület első emeletét a csapatok átvizsgálták, és megállapították, hogy mentes minden lehetséges robbanóeszköztől.

A csapatok ezután elérték a második emeletet, és gyanús tárgyakat észleltek. A csapatok hívták a bombaszakértőket, és az erő parancsnoka hátraléptette a többi katonát, miközben a rádiósával a lépcsőn maradt.

Pillanatokkal később a robbanószerkezet felrobbant, négy katonát megölve és ötöt megsebesítve.

A hadsereg vizsgálata eddig nem tudta megállapítani, hogyan élesítették, vagy milyen típusú bombát használtak.

A hadsereg szerint a csapatok „professzionálisan jártak el egy magas kockázatú harci övezetben, és mindent megtettek a fenyegetések kizárása érdekében”.

A vizsgálat nyilvánosságra hozatala azután történt, hogy a szélsőjobboldali, Netanjahu-párti 14-es csatorna azt állította, hogy az épületet a katonai főügyész utasítására nem a levegőből támadták.


Jemen: Az Izraeli Védelmi Erők tegnap este sürgős evakuálási figyelmeztetést adott ki három, hútik által ellenőrzött jemeni kikötőre, a lehetséges légicsapások előtt.

Az X-en közzétett bejegyzésében az arab nyelvű szóvivő, Avichai Adraee ezredes arra figyelmeztette a nyugati parton található Rasz Isa, Hodeida és Szalif kikötőkben tartózkodókat, hogy evakuáljanak.

Fotó: Izraeli Védelmi Erők

„Mivel a húti terrorrezsim kikötőket használ terrorcselekményeihez, arra sürgetjük a kikötőkben tartózkodókat, hogy távozzanak és további értesítésig maradjanak távol tőlük saját biztonságuk érdekében”.

Az izraeli média tegnap egy biztonsági forrást idézett, mondván hogy nemrég egy Jemenből indított, látszólag Izraelt célzó ballisztikus rakéta útközben lezuhant. A hadsereg azonosította a indítást, de Izraelben nem szólaltak meg szirénák, mivel a rakéta nem jelentett fenyegetést.

Március 18-a óta, amikor az izraeli hadsereg újraindította az offenzívát a Hamász terrorszervezet ellen a Gázai övezetben, a hútik mintegy 47 ballisztikus rakétát és legalább 11 drónt küldtek Izrael felé. 13 ballisztikus rakéta zuhant le repülés közben, magyarán a rakéták közel 30%-a nem ért célba.


Greta: Az izraeli külügyminisztérium közzétette Greta Thunberg svéd klímaaktivista és Thiago Avila brazil aktivista fotóit, amint partra szállnak a Madleen hajóról, amely megpróbálta megtörni a Gázai övezetre kivetett izraeli tengeri blokádot.

A hajót az izraeli haditengerészet befogta, majd Asdod kikötőjébe vontatta, ahol a 12 aktivistát átadták a rendőrségnek kitoloncolás céljából.

„A ‘Szelfie Yacht’ röviddel ezelőtt kötött ki Asdod kikötőjében. Az utasok jelenleg orvosi vizsgálatokon esnek át, hogy megbizonyosodjanak arról, hogy jó egészségi állapotban vannak” – közölte a külügyminisztérium.

Iszrael Katz védelmi miniszter szerint az őrizetbe vett aktivisták nem voltak hajlandók megnézni a videót, amely a Hamász terrorszervezet által 2023. október 7-én elkövetett atrocitásokat tartalmazza.

„Gretát és flottillatársait egy szobába vitték az október 7-i mészárlásról szóló horrorfilm levetítésére, de amikor meglátták, miről szól, nem voltak hajlandóak folytatni a megtekintést” – mondta Katz.

„Az antiszemita flottilla tagjai szemet hunynak az igazság felett, és ismét bebizonyították, hogy a gyilkosokat részesítik előnyben a meggyilkoltakkal szemben, és továbbra is figyelmen kívül hagyják a Hamász által a zsidó és izraeli nők, felnőttek és gyermekek ellen elkövetett atrocitásokat” – tette hozzá.

Az őrizetbe vett aktivistákat kiutasítják, a velük hozott kis mennyiségű segélyt pedig Gázába küldik – közölték izraeli tisztviselők.


Irán: Az Irán-párti tengelyhez közel álló „Al-Dzsada” hírportál iráni forrásokra hivatkozó beszámolója szerint Irán úgy döntött, hogy átnevezi a teheráni Khalid Al-Iszlambuli utcát, amelyet Anwar Szadat egyiptomi elnök gyilkosáról neveztek el az 1981-ben végrehajtott gyilkosság támogatásának jeléül, és helyette a „Hasszán Naszrallah Mártír utca” lesz. Ezzel Irán úgy döntött, hogy lezár egy komplex fejezetet az Egyiptommal való kapcsolataiban.

The post Támadásra készülve Jemenben, vizsgálat, Greta és 1 iráni gesztus first appeared on Új Kelet Live.