ujkeletlive

Trump a másfél éve zajló gázai háború befejezését sürgeti

Az iráni villámháborút lezáró tűzszünet bejelentése után, az elmúlt napokban Donald Trump elnök többször is jelezte szándékát a gázai háború befejezésére irányuló tárgyalások felgyorsítása érdekében, hangsúlyozva a Szimchát Tóra-i mészárlások óta az övezetben fogvatartott túszok kiszabadítását.

Binjámin Netanjahu miniszterelnök korábban többször is kijelentette, hogy Izrael legfeljebb az elnök különmegbízottja, Steve Witkoff által hónapokkal ezelőtt bemutatott vázlatot fogadja el, azaz az életben lévő és meggyilkolt túszok felének elengedéséért cserében nagyjából 60 napos tűzszünet végrehajtását a hadsereg kivonása nélkül, emellett egyértelműen elutasítva a háború befejezését.

Trump bejelentése hosszas megbeszélést követett  a Fehér Házban, melyen jelen volt Witkoff, és Netanjahu megbízottja Ron Dermer stratégiaügyi miniszter, miközben megvitatásra került a Katar által előterjesztett, elvileg néhány pontjában frissített tűzszüneti és túszalku javaslat.

Dermer állítólag tájékoztatta Witkoffot, hogy Izrael elfogadja a katari javaslatot, és kész közvetett tárgyalásokat kezdeni a Hamásszal a megállapodás véglegesítése érdekében, – jelentette az Axios magas rangú izraeli politikai forrásra hivatkozva.

„Izrael beleegyezett a szükséges feltételekbe a 60 napos tűzszünet véglegesítéséhez, mely időszak alatt minden féllel együttműködve azon leszünk, hogy véget vessünk a háborúnak. A katariak és az egyiptomiak, akik rendkívül keményen dolgoztak a béke megteremtéséért, be fogják benyújtani a végső javaslatot. Remélem, a Közel-Kelet javára, hogy a Hamász elfogadja ezt az alkut, mert ez már nem lesz jobb – CSAK ROSSZABB LESZ,” – üzente Trump közösségi oldalán, az említett megbeszélést követően.

Figyelembe véve, hogy Dermer állítólag azzal az üzenettel érkezett Washingtonba, hogy a módosított katari javaslatot Izrael elfogadja, nem tűnik egyértelműnek, hogy a legújabb vázlat tartalmazza-e a Hamász azon követelését, miszerint az Egyesült Államok elkötelezi magát amellett, hogy a 60 napos tűzszünet mindenképpen a háború végleges lezárásához vezet.

Amerikai forrásokat idézve, az Axios így tudja, hogy a fehér házi megbeszélésen olyan ajánlatok hangzottak el, amelyek révén sikerült az izraelieket meggyőzni, nem részletezve a Hamász részéről várható követelésekre vonatkozó lehetséges megoldást.

Izrael alapvető követelése, hogy bármilyen hosszú távú tűzszünetnek magában kell foglalnia a Hamász hatalomból való eltávolítását, katonai szárnyának lebontását és magas rangú parancsnokainak száműzetését, az övezet jövőjét illetően a koalíció radikális frakciói azonban kizárják az arab államok felügyelete alatti palesztin vezetést, helyette teljes körű megszállást és izraeli katonai adminisztrációt szorgalmaznak.

Ennek megfelelően Izrael tegnap a déli területek evakuálására utasította a gázaiakat, arra is figyelmeztetve, hogy amennyiben nem születik tűzszüneti megállapodás a hadsereg tovább fokozza műveleteit. Az esetleges tűzszünetre vonatkozó hírekre reagálva, Itamar Ben-Gvir (Ocma Jehudit) nemzetbiztonsági miniszter tegnap hangsúlyozta – „a gázai háborúnak csak a Hamász végleges legyőzése után lehet vége, egy perccel sem előbb.”

A legutóbb összehívott szűk kabinetülésen a gázai háború, és a túszalkura vonatkozó döntés nem született, ellenben a jelenlévő Becalel Szmotrich (Vallásos Cionizmus) pénzügyminiszter és Ben-Gvir a hadsereg vezérkari főnöke, Ejál Zamir ellen indított újabb támadást, aki arra figyelmeztetett, hogy az övezetben zajló háború folytatása veszélyezteti a túszok életét.

Szmotrich és Ben-Gvir felháborodtak Zamir helyzetértékelésén, és továbbra is ragaszkodtak a katonai nyomás folytatásához, ami szerintük az egyetlen lehetséges módja a túszok kimentésének.

„Mi is akarjuk a túszokat, de nem vagyunk hajlandók egy egész országot feláldozni. Az izraeli hadsereg kijelöli a politikai vezetés számára, hogy mit döntsön,” – állította Szmotrich.

A Hamász egyelőre nem válaszolt a módosított katari javaslatra, ettől függetlenül elképzelhetőnek tartják, hogy pozitív válasz érkezik, és ennek megfelelően az izraeli küldöttség a napokban elindulhat a tárgyalásokra. Netanjahu hétfőre tervezett washingtoni látogatása előtt, szombat estére hívja össze a biztonsági kabinetet a Trump által felvetett tűzszüneti megállapodás megvitatásával kapcsolatban.

Edelstein szerint hamarosan benyújtják a sorozási törvényt, a tartalékosok tiltakoznak

Az iráni háború kitörése előtti kormányválság tetőpontján a háredik sorozás alóli kibújását ellenző Juli Edelstein (Likud), a Kneszet Külügyi és Védelmi Bizottságának elnöke megadta magát, így a korábban ajánlott sokkal súlyosabb szankciók helyett, olyanokra tett javaslatot, melyek egyáltalán nem relevánsak a szolgálat alól kibújók szempontjából, emellett a napközis támogatás megvonására vonatkozó korábbi követelését is ejtette.

A 12 napos háborút követően a sorozási törvény ismét napirendre került; az ultraortodox frakciók a teljes mentességet biztosító jogszabály előterjesztését követelik, miközben a tartalékosok szervezetei szigorú fellépést követelnek a szolgálat alól kibújókkal szemben, nagyobb átláthatóságot a sorkötelezettségi adatok tisztázásában, hangsúlyozva egy „bátor, a nemzet biztonságát szolgáló törvény” elfogadását.

Edelstein tegnap este ismét fogadta a tartalékosok képviseletét, miközben elismerte, hogy „néhány napon belül benyújtunk egy törvényjavaslatot. Elképzelhető, hogy a tervezet, amelyet a vallásos pártokkal együtt dolgoztunk ki, még további módosításokon esik át.”

A Kneszet Külügyi és Védelmi Bizottságának elnöke a találkozó elején az iráni hadműveletre hivatkozva védekezett az éles kritikákra, miszerint „meghátrált a koalíció nyomása miatt,”  majd azzal igyekezett hűteni a kedélyeket, hogy az egyáltalán nem releváns szankciók mellett a napközis támogatásra vonatkozó korábbi követelésének ejtését tartalmazó, egyértelműen a sorozás alóli mentességet felmelegítő törvénytervezet még nem végleges. Továbbá azzal védekezett, hogy bár a törvénytervezetet az ultraortodoxokkal dolgozta ki, de kíváncsi a tartalékosok véleményére, ezen túlmenően azonban semmilyen kézzelfogható ígéretet nem tudott tenni a közvéleményt is felháborító jogszabály módosítására, azt állítva, hogy úgyse menne át a koalíción.

Az immár 21 hónapja zajló háborút végig szolgáló tartalékosok által bemutatott javaslatot Edelstein azzal hárította, hogy amennyiben az ellenzék segítségével meg is lehetne szavaztatni, nem fog ujjat húzni a koalícióval, azaz Binjámin Netanjahu miniszterelnökkel.

Annak ellenére, hogy tartalékosok szervezete korábban kijelentette, hogy széles körű megegyezés nélkül a törvény nem kerülhet ki a Külügyi és Védelmi Bizottság hatáskörébéből véglegesítő Kneszet szavazásra, az iráni háború leple alatt Joszi Fuchs kormányszóvivő egy rádió nyilatkozatában (kol b’rama) kijelentette, hogy „a sorozási törvényt megfogalmazásán dolgoznak, amit a háború végén előterjesztenek.”

A Felkelő Oroszlán hadművelet miatt ismét nagyszámban szolgálatra behívott tartalékosok megdöbbenve hallották Fuchs bejelentését, hangsúlyozva – „a kormány kihasználja távollétünket, és azokban a napokban, amikor Izrael Állam az életéért harcol legnagyobb ellenségeivel szemben – zárt ajtók mögött olyan jogszabályt mozdít elő, amely ellentétes Izrael polgárai többségének álláspontjával, és károsítja az ország biztonságát.”

(forrás: Axios; Ynet; ujkeletlive)

The post Trump – Izrael beleegyezett a 60 napos gázai tűzszünet véglegesítéséhez szükséges feltételekbe first appeared on Új Kelet Live.