ujkeletlive

Diplomácia – a Hamász közel áll a tűzszüneti javaslat elfogadásához, Trump hétfőre már készül a bejelentéssel

A Hamászhoz köthető Al-Aksza csatorna úgy tudja, hogy a terrorszervezet pozitív választ adott a módosított Witkoff-féle vázlatra, a hivatalos bejelentésre azonban még várni kell. A Hamász azt állítja, hogy „a palesztin frakciókkal folytatott konzultációt követően a közvetítőknek fogjuk bejelenteni a végső döntést.”

Binjámin Netanjahu miniszterelnök hétfőn várhatóan találkozik a Fehér Házban Donald Trump amerikai elnökkel, aki arra számít, hogy egyúttal bejelentheti a felek közötti megállapodást a túszok kiszabadítását jelentő tűzszünetről. Az elnök azontúl, hogy ígéretéhez híven a még mindig fogvatartott 50 – életben lévő és meggyilkolt túsz kiszabadítását helyezi előtérbe, nem sokkal korábban azt is kijelentette, miszerint „azt akarja, hogy a gázai emberek biztonságban legyenek.”

Az elnök szándéka a harcok szüneteltetését biztosító megállapodással a gázai háború végleges lezárása, egyben lehetőséget teremtve az Ábrahám Egyezmény további kiterjesztésére, Szíria, Libanon, legfőképpen pedig Szaúd Arábia és Izrael közötti normalizációt illetően.

A Hamász pozitív válasza esetén izraeli delegáció fogja a megállapodás részleteit véglegesíteni Dohában, olyan érzékeny pontok megvitatása mellett, mint az Izraeli Védelmi Erők kivonásának módja és helyszínei, illetve a túszok és a cserébe elengedhető terroristák számának aránya, emellett természetesen a háború befejezésének módja is egyelőre tisztázatlan.

Netanjahu kormányának radikális frakciói, úgy mint Becalel Szmotrich (Vallásos Cionizmus) pénzügyminiszter és Itamar Ben-Gvir (Ocma Jehudit) nemzetbiztonsági miniszter azonban a küszöbön álló megállapodás megakasztásával, végső esetben a kormány megbuktatásával igyekszenek hatni a miniszterelnökre, aki úgy tűnik, hogy a győztes iráni hadműveletre alapozott széleskörű diplomáciai sikerek reményében, úgy tűnik akár új választások kiírására is készen áll.

Mindenesetre, tegnap este Netanjahu összehívta a szűkített biztonsági kabinetet a gázai harcok megvitatása végett. Trump nyomása alatt – tegnap a Fehér Házban a nemrég kiszabadult Edan Alexanderrel az oldalán az ígérte – „le fogjuk zárni az üzletet;” a harcok tovább folytatása kevésbé tűnik valószínűnek, mint a korábban vázolt a túszok egy részét biztosító tűzszüneti alku, vagy a háború lezárása egy átfogó regionális megállapodás keretében.

Megjegyzendő, hogy s háború befejezése a hadsereg vezetőin nem fog múlni, Ejál Zamir vezérkari főnök már jelezte, hogy az általa vezetett Gideon szekerei hadművelet a végéhez közeledik, és politikai döntésre várnak a folytatást illetően, több lehetséges verziót vázolva az övezet jövőjét illetően.

A küszöbön álló – egyelőre 10 életben lévő és 18 meggyilkolt holttestének kiszabadítására irányuló részleges megállapodásra reagálva, 35 érintett család levélben fordult a miniszterelnökhöz az összes fogvatartott elengedését biztosító teljes körű alkut követelve.

Minden, ami ennél kevesebb, súlyos kudarc és generációkon átívelő tragédia. Véget kell vetni a részleges és kegyetlenül szelektív egyezségek korszakának. Egy átfogó megállapodás a kulcsa az izraeli győzelem befejezésének,” – áll a levelében.

Ezzel szemben a koalíció hat képviselője – Amit Halevi, Ariel Kelner, Dan Ilouz, Mose Száda (Likud); Ohad Tal (Vallásos Cionizmus); és Limor Szon Har-Melech (Ocma Jehudit) szintén levélben szólították fel Netanjahut, és a kabinet minisztereit, követelve a Hamász teljes felszámolását, és a teljeskörű izraeli katonai megszállás bevezetését a Gázai övezetben. A levél aláírói szerint bármilyen más megoldás „egzisztenciális veszélyt jelent Izrael Állam számára,” hozzátéve, miszerint „támogatást várnak az Egyesült Államoktól;” emellett korábban elhangzott, hogy Trumptól a Júdea és Szamáriai vitatott területek Izraeli szuverenitásának, és a gázai területek izraeli elfoglalásának elismerését is elvárják.

A kabinet többsége várhatóan támogatja a tűzszüneti, következésképpen a háború befejezését jelentő megállapodást, miközben Netanjahu politikailag kevésbé érzi nyomás alatt döntését, és arra számít, hogy biztos nyertesként egy mindent elsöprő külpolitikai áttöréssel indulhat neki akár az előrehozott választásoknak is.

Trump – túszalku, Irán és az orosz-ukrán háború kudarca

Donald Trump elnök, és a Hamász fogságából szabadult, utolsó még életben lévő amerikai túsz Edan Alexander régen várt találkozójára tegnap került sor az Ovális Irodában, ahol megjelent a first lady Melania Trump is. Emellett, az elnök különmegbízottja Steve Witkoff, Marco Rubio külügyminiszter, Pete Hegseth védelmi miniszter, John Ratcliffe CIA-igazgató és Tulsi Gabbard nemzeti hírszerzési igazgató is a meghívottak között voltak.

Edan 584 nap fogság után szabadult, igaz nem tűzszüneti túszalku keretében, hanem a Hamász engedte el az elnök felé tett gesztusként.

A találkozó során Trump azt mondta, – aggódott amiatt, hogy Edan meghalhat a fogvatartása helyszínére mért izraeli légicsapások miatt. Mire Edan megerősítette, hogy valóban életveszélyes helyzetben volt, hangsúlyozva az elnöknek a Gázában lévő többi túsz életét vészelyeztető körülményeket, és ezért mielőbbi kiszabadításukat kérte, – jelentette az Axios a találkozón jelenlévő forrásra hivatkozva.

Irán

Izraeli és nemzetközi riportok szerint Steve Witkoff és Abbász Aragcsi iráni külügyminiszter közötti, az iráni háborút követően, a nukleáris tárgyalások újraindítása érdekében először létrejövő találkozóra jövő héten Oslóban kerülhet sor.

Végleges időpont ugyan nem ismert, és egyik fél sem erősítette meg ezidáig hivatalosan az eseményt, amennyiben létrejön, ez lenne az első közvetlen megbeszélés azóta, hogy Trump elnök úgy döntött csatlakozik az izraeli hadművelethez, és B-2 bunkerrombolókat bevetve katonai csapást rendelt el az iráni nukleáris létesítmények ellen.

Bár Washington és Teherán között az Izrael által elindított háború miatt hivatalosan megszakadt a kommunikáció, Witkoff és Aragcsi mindvégig közvetlen kapcsolatban álltak egymással még a 12 napos háború alatt, és azóta is.

Az értelemszerűen a kölcsönös bizalomvesztés miatt nehezen újrainduló tárgyalások egyik kulcsfontosságú kérdése Irán dúsított (60%) 400  kilogrammot kitevő uránkészlete, amihez Washington és Jeruzsálem szerint amúgy az irániaknak nincs hozzáférésük, mert a lebombázott bázisok törmelékei alatt vannak, de ezidáig bizonyítani nem tudtak.

Eközben, Trump elnök tegnap a Fehér Házban találkozott Szaúd-Arábia védelmi miniszterével, Khaled bin Szalmánnal, többek között megvitatva az Iránnal kapcsolatos fejleményeket. A találkozó után bin Szalmán telefonon folytatott megbeszélést az iráni vezérkari főnökkel.

Azt követően, hogy a teheráni parlament érvényesítette a Nemzetközi Atomenergia Ügynökséggel való kapcsolat megszakítását, Aragcsi tegnap azt írta a közösségi médiában, hogy Irán továbbra is elkötelezett az atomsorompó-szerződés és annak biztosítéki megállapodása mellett

Az [törvényhozás által] elfogadott új jogszabályokkal összhangban, amelyeket Izrael és az Egyesült Államok nukleáris létesítményeink elleni jogellenes támadásai váltottak ki, a NAÜ-vel való együttműködésünk nyilvánvaló biztonsági okokból Irán Legfelsőbb Nemzetbiztonsági Tanácsán keresztül fog zajlani,” – állítja Aragcsi.

Orosz-ukrán háború

Trump elnök csütörtökön közölte, hogy nem történt előrelépés Vlagyimir Putyin orosz elnökkel folytatott telefonbeszélgetése során az ukrajnai háború rendezését illetően.

Választási kampányában az elnök ugyan azt ígérte, hogy egy nap alatt megoldja az orosz-ukrán háborút, januári hivatalba lépése óta azonban a befektetett jelentős erőfeszítések ellenére sem sikerült elmozdulni a holtpontról.

Az ominózus telefonbeszélgetés két nappal azt követően történt, hogy az Egyesült Államok elrendelte az ukrán hadseregnek szánt fegyverszállítmányok szüneteltetését, mivel kapcsolatban Trump tegnap azt mondta újságíróknak, hogy az Ukrajnának szánt szállítmányt nem szünetelteti, de „biztosítanunk kell, hogy legyen elég magunknak.”

Az elnök megerősítette, hogy hosszú telefonbeszélgetést folytatott Putyinnal Iránról és Ukrajnáról, a Kreml szerint a hívás több mint egy órán át tartott. Továbbá, azt is hozzátette, hogy „nem örül” az orosz-ukrán háborúnak, elismerve –  „semmilyen előrelépést nem ért el” ezügyben a Putyinnal folytatott kommunikáció során.

A másik oldal – az orosz elnök külpolitika tanácsadója Juri Usakov szintén újságíróknak elismerte a részletekbe menő megbeszélést Putyin és Trump között, ami viszont szerinte Iránról és a Közel-keleti helyzetről zajlott. Usakov leszögezte

  • Putyin hangsúlyozta Trump felé, hogy az iráni kérdést csak diplomáciai úton kell rendezni;
  • Trump a hívás során hangsúlyozta, hogy gyorsan véget akar vetni az Oroszország és Ukrajna közötti háborúnak;
  • Putyin pedig azt válaszolta, hogy Oroszország nem fogja feladni Ukrajnával kapcsolatos céljait, majd Usakov, hozzátette, miszerint Oroszország az Ukrajnával folytatott béketárgyalásokat kétoldalú kérdésnek tekinti, kizárva az Egyesült Államok aktív részvételét;
  • az Ukrajnába irányuló amerikai fegyverszállítások kérdése nem merült fel a Putyin és Trump közötti telefonbeszélgetés során.

https://anchor.fm/s/51fceecc/podcast/rss

The post Trump és Edan Alexander az Ovális Irodában; gázai túszalku, Irán és az orosz-ukrán háború kudarca first appeared on Új Kelet Live.