Prosztatarák: gyógyszerek mellett gyógytorna is segíthet

– A prosztatarák kockázatát csökkentő életmód egyben a rák általános kockázatát is csökkentő életmód – jelentette ki – dr. Engert Zoltán Vendel urológus professzor Szombathelyen, a daganatos betegeket mozgásra ösztönző, országos 10 Ezer Lépés Program Vas megyei rendezvényén. Kiemelte: az egészséges táplálkozással, a nap mint nap aktív mozgással, a túlsúly elkerülésével sokat lehet tenni a daganatos betegségek kockázatának csökkentéséért. Célzottan a prosztatarákot elkerülni nem lehet, ám egy jó karban lévő, a szűrések révén a rosszindulatú betegséget időben észlelő és kezeltető férfinak jóval nagyobb esélye van a teljes és végleges gyógyulásra. Nem mindegy tehát, hogy egy számos társbetegséggel küzdő ember lesz rákbeteg vagy egy alapvetően egészséges férfinak kell szembenéznie daganatos betegséggel – fogalmazott Engert Zoltán. Hozzátette: a rák diagnózisát követően, a kezelések alatt és után is mindent el kell követni, hogy a lehető leghamarabb visszanyerje a beteg az aktivitását, mert a rendszeres mozgás ezt követően is az egyik legfontosabb védőfaktor.

– Személyes tapasztalatom és szakirodalmi adatok is alátámasztják, hogy javulhatnak az életkilátásai azoknak a daganatos betegeknek, akik hetente legalább háromszor-négyszer a pulzusszámot megemelő sportot, fizikai aktivitást végeznek. Emellett a szakszerű gyógytornával a daganatellenes kezelések miatti mellékhatások egy része is éppúgy csökkenthető, mint a műtét vagy a sugárkezelés következtében kialakuló vizelettartási gondok vagy az erekciós problémák – indokolta Kapitány Zsuzsanna gyógytornász, a Gyógyulj Velünk Egyesület elnökségi tagja, miért javasolják minden daganatos betegnek a gyógytornát. Fizioterápiás kezeléseket receptre is fel lehet írni, ám erről gyakran nem tudnak a betegek, és az orvosi rutinnak sem része, holott sokat segíthetne az életminőség javításában.

A Magyar Rákellenes Liga és a Gyógyulj Velünk Egyesület által jegyzett, a Janssen által támogatott 10 Ezer Lépés Program keretében országszerte szerveznek a prosztatarákkal szembesült férfiakat és családjaikat segítő tájékoztatókat, konzultációkat és tornákat. Elérhetők ingyenes kiadványok, a www.rakgyogyitas.hu/ferfitorna oldalon segítő videók is megtalálhatók, ugyanakkor minden esetben javasolt szakorvossal, gyógytornásszal egyeztetni, személyre szabni a mozgásprogramot. A 10 Ezer Lépés Program elnevezésnek az a forrása, hogy az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ajánlása szerint legalább ennyit kellene lépni minden nap annak, aki szeretné megőrizni az egészségét.