Skip to content

Vasárnap elstartol az izraeli koronavírus-vakcina tesztelése embereken

Vasárnap elstartol az izraeli koronavírus-vakcina tesztelése embereken

 

Izrael vasárnap megkezdi a koronavírus-vakcinája tesztelését két jelölttel a jeruzsálemi Ein Keremben található Hadasza Egyetem Orvosi Központban és a ramat gáni Siba Orvosi Központban. A vakcinát az Izraeli Biológiai Kutatóintézet fejlesztette ki, és múlt csütörtökön szállították a kórházakba, hogy vasárnap reggelig a mélyhűtésben tárolják.

A Hadasza első jelöltje a teszt I. fázisában egy 34 éves, dél-izraeli doktorandusz hallgató férfi.

A Sibáé pedig a 26 éves Szegev Harel Kfar Jonából.

„Azt hiszem, minden rendben lesz, sőt biztos vagyok benne” – mondta Harel, bemutatkozva a Siba által közzétett videóban. „Nagyon sok embernek árt a koronavírus, egészségileg, pszichológiailag és gazdaságilag. És ha az a kis hozzájárulás, amit megtehetek az, hogy részt veszek ebben a tesztben, és reményt adok arra, hogy a pandémiának a végén vagyunk, akkor kiveszem belőle a részem”

Múlt héten a Ynetnek adott interjújában Harel elmondta, hogy azért vesz részt a tesztben, mert „van egy globális járvány, amely megbénítja az életet, és lehetőségem van segíteni. Fiatal és egészséges srác vagyok, és úgy gondolom, hogy a hozzám hasonló embereknek segítenie kell, hogy túl tudjunk jutni ezen. Ha ez a legkevesebb, amit adhatok, hogy megszabaduljunk ettől a vírustól, akkor miért ne?”

A kórház megerősítette, hogy a jelöltet, aki először kapta volna meg az oltást a Sibában – Boaz Kolodner (47) -, kizárták a programból, miután kiderült, hogy ellenanyagot hordoz a vírus ellen.

A kórház csütörtökön szerológiai vizsgálatot végzett Kolodneren, és az orvosok felfedezték, hogy koronavírusos volt, és tudta nélkül felépült a vírusból.

Az első injekciókat körülbelül ugyanabban az időben adják be reggel mindkét kórházban. A Sibában jelen lesz az Izraeli Biológiai Kutatóintézet vezetője, Smuel Sapira professzor és Beni Gantz védelmi miniszter.

Harel egy éjszakán át a kardiológiai osztályon marad megfigyelés céljából. Ha egészségesnek találják, hazaengedik. Ezután kedden vagy szerdán további önkénteseket fognak beoltani, a hónap során pedig a számukat 80-ra növelik.

Az oltás neve: Brilife, az egészség héber – bri’ut – és az angol élet szavak portmanteau (szóalakvegyülés) változata.

Ha az első fázisban az alanyok jól reagálnak az oltásra és antitestek alakulnak ki a vírus ellen, a teszt decembertől 960 főre bővül.

Ha ez a nagyobb csoport jól reagál a vakcinára, akkor 2021 áprilisában vagy májusában mintegy 30 000 embernek fogják beadni az injekciót. Ha az oltás jól működik, és nincsenek jelentős mellékhatások, akkor engedélyezni fogják a teljes lakosság számára.

A résztvevők minden esetben injekciót kapnak, vagy oltást, vagy placebót. Néhány órás megfigyelés után hazaengedik, és három héten keresztül figyelemmel kísérik őket, hogy ellenőrizzék a mellékhatásokat, és biztosítsák a vakcinázottak fejlődését.

„Ez a remény napja Izrael polgárainak, köszönhetően az Izraeli Biológiai Kutatóintézet kutatóinak. Alig két hónappal ezelőtt megkaptam az első injekciós üveget a vakcinával. Ma már 25 000 vakcina-dózissal rendelkezünk, és megkezdjük a teszt következő szakaszát”- mondta Beni Gantz védelmi miniszter múlt héten.

„Szeretnék köszönetet mondani a több tucat kutatónak, akik éjjel-nappal dolgoznak ezen a nemzeti misszión, az Egészségügyi Minisztériummal teljes együttműködésben. Ebben a komplex időszakban ti vagytok a ‘kommandó egység’, amely megnyitja az utat Izrael polgárainak. Nemzetközi és történelmi jelentőségű küldetést vállaltatok”.

A tesztelés első szakaszában egészséges, 18–55 éves résztvevőket vonnak be; a második szakasz egészséges, 18 évesnél idősebb résztvevőket; a harmadik szakasz pedig nem korlátozza a résztvevők életkorát vagy egészségi állapotát.

A tesztelés második szakaszában a Védelmi Minisztérium szerint a tudósok célja az „oltásbiztonsági óvintézkedések teljesítése, a hatékony adagolás és az oltás hatékonyságának további meghatározása”.

A harmadik és egyben utolsó szakasz biztosítja a hatékonyságot az egész populáció számára.

Az állami laboratórium egy létező vírusra, az Indiana vesiculo vírusra, más néven VSV-re alapozta a vakcináját.

„Ez egy modern vakcina a globális technológia élvonalában, amely egyetlen dózisban biztosítja a szükséges védelmi szintet” – közölte a Védelmi Minisztérium múlt héten.

A vakcinát először kis állatokon – egereken, hörcsögökön és nyulakon – tesztelték, mielőtt sertéseken tesztelték volna.

„A vakcina biztonságosságát több teszt is bizonyította, így megnyílt a kapu az emberi résztvevőkkel folytatott klinikai vizsgálatok számára” – közölte a laboratórium múlt héten.

A Védelmi Minisztérium szerint nagyjából 15 millió adag vakcinát képesek előállítani. Eddig 25 000 adagot állítottal elő az emberi kísérletek első és második szakaszához.

Az Izraeli Biológiai Kutatóintézetet 1952-ben hozták létre az Izraeli Védelmi Erők Tudományos Testületének részeként, majd később civil szervezetté alakították át. Az intézet technikailag a Miniszterelnöki Hivatal felügyelete alatt áll, de szorosan együttműködik a Védelmi Minisztériummal.

Februárban Benjamin Netanjahu miniszterelnök felkérte az intézetet, hogy fordítson forrásokat a COVID-19 elleni vakcina kifejlesztésére. Az intézet tudósai márciusban azt állították, hogy jelentős áttöréseket értek el a koronavírus biológiai mechanizmusainak és tulajdonságainak megértésében. Májusban Izrael bejelentette, hogy az intézet sikert ért el a koronavírus elleni vakcina kifejlesztésében.


Szántó István


Related article

Helytálltak

2021. 09. 06., h – 15:00 Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Rendőr-főkapitányság Rendőrök is részt vettek a „Bajtársak Emléktornáján” Tiszaújvárosban. Nyolcadik alkalommal rendezte meg a Borsod-Abaúj-Zemplén...

0 Comment