Nitzan Horowitz egészségügyi miniszter egy sajtótájékoztatón 2022. január 4. Fotó: Egészségügyi Minisztérium/Youtube képernyőfotó

ujkelet.live

Az izraeli meleg párok, egyedülálló férfiak és transzneműek is szülővé válhatnak béranya útján az országban, jelentette be Nitzan Horowitz egészségügyi miniszter kedden. Az új irányelv január 11-én lép hatályba.

Egy júliusi bírósági döntést követően az Egészségügyi Minisztérium rendeletet adott ki az izraeli béranyasági törvény módosításáról, hogy egyenlő hozzáférést biztosítson a béranyákhoz „minden személy számára Izraelben”.

A Legfelsőbb Bíróság júliusi ítélete megsemmisítette a meglévő törvényben szereplő diszkriminatív definíciókat, amelyek bizonyos férfiakat kizártak a béranyához való hozzáférésből. A bíróság kimondta, hogy a kormánynak kötelessége ugyanolyan feltételeket biztosítani a férfiaknak, mint a nőknek.

Eddig csak Izraelben lakó férfi és nő alkotta párok voltak jogosultak Izraelben a béranya eljárásokra, valamint olyan egyedülálló nők, akik Izraelben laknak és egészségügyi problémáik akadályozzák őket, hogy teherbe essenek vagy kihordják a magzatot.

„Ma véget vetünk az évek óta tartó igazságtalanságnak és diszkriminációnak” – mondta a nyíltan homoszexuális Horowitz egészségügyi miniszter keddi sajtótájékoztatóján. „Mától egy hétre egyenlő hozzáférést biztosítunk a béranyákhoz Izraelben az egyedülálló férfiaknak, leendő apáknak, valamint a meleg pároknak – tulajdonképpen bárkinek. Ma adjuk ki a főigazgató új rendeletét, amely rögzíti a Legfelsőbb Bíróság ítéletét, és felülvizsgálja a törvényi eljárásokat.”

,,Az LMBT közösség tagjainak egyenlő joguk van szülőnek lenni” – mondta Horowitz. „A minisztériumban ezentúl minden szülőhöz és családhoz egyenrangúan viszonyulunk. Mindenkinek joga van szülőnek lenni. A transznemek is jogosultak lesznek a béranyaság igénybevételelére Izraelben.”

A béranyaságról szóló törvény előírja, hogy azok, akik Izraelben béranyaság megállapodást kívánnak kötni, engedélyt kell kérjenek az Egészségügyi Minisztérium béranyasági bizottságától. A testület kezdeti lépésként megvizsgálja a pályázó béranyaságra való jogosultságát a béranyasági törvény alapján. A második szakaszban jóváhagyják a béranyasági megállapodást a leendő szülők és a terhességet kihordó béranya között.

A bíróság júliusi ítéletében hatályon kívül helyezte a „leendő szülők” fogalmát a béranyasági szerződésre és a petesejt adományozásra vonatkozó törvényi rendelkezésekben, így azok mostantól az egyedülálló férfiakra és a férfipárokra is vonatkoznak – és nem csak a heteroszexuális párokra, ill. egyedülálló nőkre.

Eszter Hajut, a Legfelsőbb Bíróság elnöke ítéletében kifejtette, hogy a változás lehetővé teszi, hogy bárki, „aki olyan jellegű termékenységi korlátokkal küzd, amelyeket csak béranyasági eljárással lehet megoldani”, ezt megtehesse Izraelben. Ez „teljes egyenlőséget fog teremteni egy egészségügyi problémával küzdő nő és férfi között” – jegyezte meg.

A júliusi bírósági ítélethez vezető petíció benyújtói, köztük az Izraeli Meleg Apák Szövetsége és a Tammuz nemzetközi béranyasági ügynökség, üdvözölték az Egészségügyi Minisztérium lépését.