Avi/ujkelet.live

A háború 388. napja: A fejlesztés alatt álló izraeli Magen Or nagyteljesítményű lézeres elfogórendszer várhatóan egy éven belül üzembe helyezhető, mondta a védelmi minisztérium főigazgatója, Ejál Zamir a 2 milliárd sékel (535 millió dollár) értékű szerződés aláírásakor a Rafael és az Elbit gyártókkal.

,,A háború kitörésekor a védelmi minisztérium több száz megrendelést írt alá több tízmilliárd sékel értékben az izraeli gyártás függetlenségének erősítésére és az Izraeli Védelmi Erők erejének építésére. Központi célként tűztük ki magunknak a külső tényezőktől való függés csökkentését és az izraeli ipar megerősítését. A Magen Or-megállapodás az egyik legfontosabb megállapodás, amelyet aláírtunk, mivel egy új korszak kezdetét hirdeti a csatatéren – a lézerkorszakot. A MAFAT [a minisztérium kutatási és fejlesztési részlege] és a nagy iparágak és startup cégek együttműködésével kifejlesztett földi lézerrendszer első képessége várhatóan egy éven belül üzembe helyezhető”.

A Magen Ort úgy tervezték, hogy párhuzamosan működjön olyan rendszerekkel, mint a Vaskupola, és elfogja a kisebb lövedékeket.

A minisztérium, valamint a Rafael és az Elbit közötti megállapodás „jelentősen megnöveli” a gyártási rátát, „hogy a lézerrendszereket időben és magas ütemben szállítsák” – áll a közleményben.

Izrael légterét többrétegű pajzs védi. A Vaskupola a rövid távról, 40 kilométernél közelebbről érkező rakétákat lövi le, a Dávid Parittyája a közepes hatótávolságú (40-300 km) rakétákat, míg a nagy hatótávolságúakat a Nyíl 2 és 3 semlegesíti.

Míg a többi légvédelmi rendszer elfogó lövedéke darabonként több tízezer dollárba kerül, a lézeres ennek csupán töredéke.

A védelmi minisztérium több éve teszteli a lézeres védelmi rendszert. A minisztérium anno azt mondta, mindaddig, amíg állandó energiaforrás áll rendelkezésre a lézer számára, nem áll fenn annak a veszélye, hogy valaha is kifogy a lőszer. A lézerrendszer hátránya, hogy nem működik jól rossz látási viszonyok között, erős felhőzet és egyéb rossz időjárás esetén. Emiatt a minisztérium egy repülőgépre is fel kívánja szerelni a rendszert, ami a rendszer felhők fölé helyezésével segítene megkerülni ezt a korlátot, bár erre még szintén várni kell.

The post 1 év múlva már lézerrel mehet a rakéták elfogása first appeared on Új Kelet Live.