Avi/ujkelet.live

A háború 461. napja: Az Izraeli Védelmi Erők tegnap este bejelentette, hogy három harcosa a 401. páncélosdandár 46. zászlóaljából elesett a Gázai övezet északi részén zajló harcokban.

Matitjahu Já’ákov Perel törzsőrmester Beit Elből és Kanaoo Kasza törzsőrmester Beit Semesből 22 évesek voltak, Nevo Fisher törzsőrmester Bruchinból 20 éves volt.

A hadsereg vizsgálata szerint a csapatokat egy tank ellen élesített nagy robbanóeszköz sebesítette meg halálosan a Beit Hanunban zajló műveletek során.

Az incidensben további három harcos, köztük egy tiszt súlyosan megsérült. Kórházba szállították őket, családjaikat értesítették.

46 katona esett el az övezet északi részén a Dzsabalia, Beit Hanun és Beit Lahija térségében végzett műveletekben, melyek több mint három hónapja tartanak.


Hamász: A Hamász terrorszervezet vállalta a felelősséget a hétfőn a szamáriai al-Funduq palesztin faluban elkövetett lövöldözős terrortámadásért, amelyben a 70 éves Eliza Raizt és a 73 éves Rachel Cohent, valamint a 35 éves Elad Jáákov Winkelstein főtörzsőrmestert megölték.

Az Al-Kasszam Dandárok, a Hamász katonai szárnya szerint a műveletet a Palesztin Iszlám Dzsiháddal és az Al-Aksza Mártírok Dandárral közösen hajtották végre.

A Hamász azt állítja továbbá, hogy a terrortámadás megtervezője Dzsaafar Ahmed Dababszeh volt, akit az izraeli hadsereg csapatai likvidáltak kedden a Sechem melletti Talluza faluban.

A lövöldözést végrehajtó három terroristát a biztonsági erők még keresik.


Jemen: Az Izraeli Védelmi Erők több tucat jemeni származású, jemeni arabot beszélő zsidót toborzott a katonai hírszerzésbe, hogy segítsenek a jemeni húti lázadók elleni harcban, jelentette tegnap este a KAN közszolgálati műsorszolgáltató.

A küldetéshez toborzott zsidók egy része Jemenből vándorolt be, és néhányuk úgy nőtt fel, hogy otthon a jemeni dialektusú arabot beszélték. A cél, hogy segítsék a hadsereget a hírszerzésben és a jemeni nyelv és kultúra megértésében.

Amerikai tisztviselők izraeli tisztviselőkkel folytatott beszélgetéseik során arról tájékoztattak, hogy a Biden-kormány hivatali ideje végéig, január 20-ig az Egyesült Államok fokozni kívánja a Jemen elleni támadásokat.

Ennek részeként az Egyesült Államok egyértelművé tette, hogy fellép a rakétákkal kapcsolatos célpontok ellen, annak fényében, hogy Jemenből nagy gyakorisággal rakétázzák Izraelt. A kormány azonban arra kérte Izraelt, hogy vizsgálja meg azokat a célpontokat, amelyeket Jemenben támad a húti lázadók elleni hadjárat részeként, és győződjön meg arról, hogy katonai és nem polgári célpontok.


Elfogatóparancs: A palesztinbarát szervezetek azon erőfeszítései közepette, hogy elérjék a külföldre utazó izraeli katonák letartóztatását, és háborús bűnök miatt bíróság elé állítását, az izraeli hadsereg úgy döntött, hogy eltitkolja a harcban részt vevő csapatok kilétét.

A hadsereg új médiairányelvei szerint a dandártábornoki rang alatti tisztekkel minden interjút elhomályosított arccal vagy háttal a kamerának, teljes nevük elrejtésével készíthetnek, hasonlóan a különleges erők tagjai és pilóták interjúzásakor jelenleg alkalmazott formához.

Az irányelvek minden katonára vonatkoznak, különösen a kettős állampolgár katonákra.

Az új iránymutatások értelmében a meginterjúvolt katonákat nem szabad egy konkrét harci eseményhez kapcsolni.

A dandártábornoki rangnál magasabb vezető tisztek, illetve azok a tisztek, akiknek a neve már nyilvános, arcukkal és teljes nevükkel szerepelhetnek az interjúkban.

A médiának adott bármilyen interjú előtt, a Katonai Főtanácsnok Nemzetközi Jogi Osztályának tagjai tájékoztatják a tiszteket, és a felvételt jóvá kell hagynia a katonai cenzornak és Információbiztonsági Osztálynak.

Nem világos, hogy ezek az iránymutatások hatással lesznek-e az izraeli katonák háborús bűnök miatti bíróság elé állítására tett erőfeszítésekre, mivel a kísérletek mögött álló szervezetek a közösségi média tartalmakon keresztül azonosítják a csapatokat, amelyeket a gázai műveleteikről tesznek közzé, és ritkán a hírmédiából származó tartalmak alapján.

Egy brazíliai bíróság a hétvégén elrendelte a rendőrségnek, hogy folytasson nyomozást és tegyen intézkedéseket egy, az országban kiránduló izraeli katonával szemben, akit azzal gyanúsítanak, hogy háborús bűnöket követett el Gázában. A katonának sikerült elhagynia az országot.

A palesztinbarát Hind Radzsab Foundation (HRF) szervezet által a bírósághoz benyújtott panasz fényképeket és videoklipeket mutatott be az izraeli turistáról, amint robbanóanyagot helyez el, és részt vesz házak lerombolásában a Gázai övezetben. A szervezet azt állította, hogy palesztin családok, akiknek az otthona megsemmisült, csatlakozást kértek a katonával szembeni perhez.

A Nemzetközi Büntetőbíróság elfogatóparancsot adott ki Binjámin Netanjahu miniszterelnök és Joáv Gallant volt védelmi miniszter ellen, valamint a Hamász terrorszervezet gázai vezetője, Jechíje Szinwar, Mohammed Diab Ibrahim al-Masziri, a katonai szárny vezetője, ismertebb nevén Mohammed Deif, valamint a politikai szárny vezetője, Iszmail Hanije ellen is. Az említett hamászosok mindegyikét Izrael időközben likvidálta.

Kétségtelen, hogy az elfogatóparancsok kibocsátása óta egyre több ország érzi úgy, hogy van mozgástere büntetőeljárást indítani aktív szolgálatban lévő vagy volt katonák ellen, a palesztinbarát szervezetek pedig erre próbálnak játszani.

Az ilyen típusú esetek aggodalomra adnak okot az izraeli biztonsági szervezetben, mivel rávilágítanak az izraeli katonák külföldre utazásának növekvő kockázatára. A Külügyminisztérium és az Izraeli Védelmi Erők továbbra is szorosan figyelemmel kíséri ezeket az eseteket, és fellép az izraeli katonák védelmében a jogi és politikai kihívások a nemzetközi színtéren.

The post Gyász, Hamász, tervek a hútikra és a katonák külföldi letartóztatásának megelőzésére first appeared on Új Kelet Live.