Avi/ujkelet.live
A háború 462. napja: A Hind Radzsab Foundation (HRF) palesztinbarát szervezet folytatja az izraeli katonák üldözését, és csütörtökön panaszt nyújtott be a svéd hatóságoknak az Izraeli Védelmi Erők egyik mesterlövésze ellen háborús bűnök, emberiség elleni bűncselekmények és népirtás miatt Gázában.
A szervezet szerint feljelentést tettek Finnországban, Dániában és Norvégiában, mivel a katona azóta elhagyhatta Svédországot, ezért három közeli országban is jogi lépéseket tettek.
A szervezet közzétette a katona nevét és fotóit X-en, és felszólította a hatóságokat, hogy akadályozzák meg, hogy a katona megszökjön az ,,igazságszolgáltatás elől”.
A palesztin szervezet panasza miatt Juvál Vagdani, az izraeli hadsereg harcosa a héten menekülni kényszerült Brazíliából, miután „háborús bűnök” gyanúja miatt elfogatóparancsot adtak ki ellene. A szervezet egyike azoknak, amelyek a katonák által online közzétett tartalmakat gázai háborús bűnök állítólagos bizonyítékaként használják fel.
A HRF
A közelmúltban szinte naponta jelentek meg ilyen jelentések, és csak az ország neve változik. Feljelentést tettek más harcosok ellen, többek között Chilében, Argentínában és Thaiföldön.
A Ynet hírportál szerint a két alapító és vezető Libanonban született és Belgiumban él. Mint tegnap kiderült, egyiküket politikai pártja kizárta a frakcióból. A másik a héten egy posztban egyértelművé tette, hogy azt írta, nem fogják elriasztani – és továbbra is üldözni fogja az izraeli hadsereg katonáit.
A HRF valójában a „Március 30” mozgalom egyik ága, amelyet palesztinok hoztak létre Európában a Vaskardok háború kezdetén. A szervezet a 6 éves gázai lány nevét viseli, akit a palesztinok szerint tavaly január 29-én az izraeli erők megöltek meg családtagjaival együtt Gázavárosban, miközben az autójukban ültek. Izrael azt állította, hogy a kérdéses időpontban nem tartózkodtak csapatok a környéken, és tagadta, hogy végrehajtotta volna a támadást.
A Diaszpóra Minisztérium HRF-ről készített hivatalos jelentése részleteket tartalmaz a két alapítóról, Dyab Abu Dzsagahról és Karim Hasszunról. Előbbi a dél-libanoni Hanin városában született, fiatalon csatlakozott a Hezbollah terrorszervezethez az Izrael elleni háborúban, és részt vett katonai kiképzésen. 1996-ban kapta meg a belga állampolgárságot, miután házasságot kötött egy belga nővel, akitől később elvált.
2000-ben Abu Dzsagah megalapította az „Arab Európai Ligát” (AEL), amely Belgiumban és Hollandiában tevékenykedett az arab nacionalizmus, a nasszerizmus és az anticionizmus előmozdítása érdekében, és azzal a kinyilvánított céllal, hogy „megkönnyítse a muszlimok integrációját Európában”.
A 2001. szeptember 11-i terrortámadásokat az Egyesült Államokban „Édes bosszúnak” nevezte. Egy holland bíróság 2010-ben pénzbírsággal sújtotta az AEL-t egy karikatúra közzététele miatt, amely szerint ,,a holokausztot a zsidók találták ki.”
Abu Dzsagah részt vett az Izrael ellen Belgiumban benyújtott panaszokban. 2002-ben pedig az Ariel Sáron akkori miniszterelnök elleni perben, amelyben háborús bűnökkel és az első libanoni háború alatt a bejrúti palesztinok Szabra és Satila menekülttáborokban történt lemészárlásában való részvétellel vádolta. Egy évvel később szélsőséges nézetei miatt megtiltották belépését az Egyesült Királyságba.
Az évek során Abu Dzsagah sok cikket publikált a Hezbollahhoz kötődő libanoni Al Akhbar újságban, ahol támogatását fejezte ki a Hamász és a Hezbollah terrorszervezetek mellett. A háború alatt feljelentést kezdeményezett egy holland állampolgár izraeli katona ellen az Izraeli Védelmi Erők többi tagjával együtt, háborús bűnökkel vádolva őket. 2023 végén felszólította követőit a közösségi médiában, hogy azonosítsák az európai állampolgársággal rendelkező izraeli katonákat, és indítsanak jogi lépéseket ellenük.
2024 elején „az ellenállás, az igazság és a dicsőség új évét” kívánta ,,Palesztinának”.
Tavaly október 17-én, Jechíje Szinwar likvidálása után ezt írta X-en: ,,Megölhetitek az ellenállás vezetőit. Haláluk bizonyíték ellenetek. A történelem azt írja majd, hogy felálltak, nemet mondtak, és megmutatták a követendő utat millióknak. A ti erőtök elhalványul, ahogy az irányításotok, és ti is.”
Abu Dzsagah a múlt héten egy hosszú bejegyzésben a következőt írta: ,,Amikor úgy döntöttem, hogy igazságot szolgáltatok az izraeli háborús bűnösök ellen, tisztában voltam a következményekkel… Eltökéltségem változatlan. E népirtás szemtanúsága után nincs visszaút. Ilyen súlyos igazságtalanság esetén az elkövetőket felelősségre kell vonni. Az igazságszolgáltatás az egyetlen út előre – nem a bosszú, nem az erőszak, hanem az igazságszolgáltatás a bíróságokon keresztül.”
Karim Hasszun, a HRF második alapítója szintén Libanonban született, és jelenleg Belgiumban él. Az AEL elnökeként is szolgált. Egy 2009-ben adott interjújában azt mondta, annak az esélye, hogy szervezete elismerje Izraelt, akkora, mint annak, hogy Oszama bin Laden lesz az Egyesült Államok elnöke. ,,Soha nem fogunk elismerni egy rasszista gyarmatosító országot”..
2023. október 8-án, mindössze egy nappal a Hamász-mészárlás után egy posztban kijelentette, hogy a palesztinok nem támadták meg Izraelt, egyszerűen hazatértek, hogy visszaköveteljék a tulajdonukat. Arra a kérdésre, hogy elítélné-e a Hamászt a mészárlás után, azt mondta, elítéli a csoportot, amiért nem ejtett 200 helyett 500 vagy 1000 túszt.
Hasszunt tavaly októberben beválasztották Willebroek városi tanácsába Antwerpen tartományban. A város pártjainak vezetői több hónapos tárgyalások után koalíciót hoztak létre, és Hasszunt pedig kihagyták, a helyi zsidó közösség követelései nyomán.
Az Európai Zsidó Szervezet méltatta a döntést, hogy Hasszunt kitiltották a tanácsból, amért a Hamász és a Hezbollah támogatója.
,,Antiszemitizmust importál Európa utcáira” – mondta Michael Freilich, a Szervezet küldötte és belga parlamenti képviselő.
A Nemzetközi Büntetőbíróság elfogatóparancsot adott ki Binjámin Netanjahu miniszterelnök és Joáv Gallant volt védelmi miniszter ellen, valamint a Hamász terrorszervezet gázai vezetője, Jechíje Szinwar, Mohammed Diab Ibrahim al-Masziri, a katonai szárny vezetője, ismertebb nevén Mohammed Deif, valamint a politikai szárny vezetője, Iszmail Hanije ellen is. Az említett hamászosok mindegyikét Izrael időközben likvidálta.
Kétségtelen, hogy az elfogatóparancsok kibocsátása óta egyre több ország érzi úgy, hogy van mozgástere büntetőeljárást indítani aktív szolgálatban lévő vagy volt katonák ellen, a palesztinbarát szervezetek pedig erre próbálnak játszani. Izrael ezúttal az utolsó pillanatban meg tudta akadályozni, és a katona megúszta, de a messzemenő következmények egyértelműek.
Az ilyen típusú esetek aggodalomra adnak okot az izraeli biztonsági szervezetben, mivel rávilágítanak az izraeli katonák külföldre utazásának növekvő kockázatára. A Külügyminisztérium és az Izraeli Védelmi Erők továbbra is szorosan figyelemmel kíséri ezeket az eseteket, és fellép az izraeli katonák védelmében a jogi és politikai kihívások a nemzetközi színtéren.
A palesztinbarát szervezetek azon erőfeszítései közepette, hogy elérjék a külföldre utazó izraeli katonák letartóztatását, és háborús bűnök miatt bíróság elé állítását, az izraeli hadsereg úgy döntött, hogy eltitkolja a harcban részt vevő csapatok kilétét.
A hadsereg új médiairányelvei szerint a dandártábornoki rang alatti tisztekkel minden interjút elhomályosított arccal vagy háttal a kamerának, teljes nevük elrejtésével készíthetnek, hasonlóan a különleges erők tagjai és pilóták interjúzásakor jelenleg alkalmazott formához.
Az irányelvek minden katonára vonatkoznak, különösen a kettős állampolgár katonákra.
Az új iránymutatások értelmében a meginterjúvolt katonákat nem szabad egy konkrét harci eseményhez kapcsolni.
A dandártábornoki rangnál magasabb vezető tisztek, illetve azok a tisztek, akiknek a neve már nyilvános, arcukkal és teljes nevükkel szerepelhetnek az interjúkban.
A médiának adott bármilyen interjú előtt, a Katonai Főtanácsnok Nemzetközi Jogi Osztályának tagjai tájékoztatják a tiszteket, és a felvételt jóvá kell hagynia a katonai cenzornak és Információbiztonsági Osztálynak.
Nem világos, hogy ezek az iránymutatások hatással lesznek-e az izraeli katonák háborús bűnök miatti bíróság elé állítására tett erőfeszítésekre, mivel a kísérletek mögött álló szervezetek a közösségi média tartalmakon keresztül azonosítják a csapatokat, amelyeket a gázai műveleteikről tesznek közzé, és ritkán a hírmédiából származó tartalmak alapján.
Forrás: KAN; Ynet és Új Kelet Live
https://anchor.fm/s/51fceecc/podcast/rss
The post HRF – az izraeli katonákat üldöző szervezet first appeared on Új Kelet Live.