ujkeletlive
A túszalku megállapodás elleni fő lázadó Ben-Gvir és magával húzó Szmotrich ellenére, Netanjahunak a megszavazáshoz többsége van a kormányban
A legutóbb újraindított gázai túsz és tűzszüneti tárgyalások, hasonlóan a korábbiakhoz, teljes titoktartás mellett zajlottak állítólag még a politikai biztonsági kabinet minisztereit is kizárva, nyilvánvalóan azzal a szándékkal, hogy elkerüljék a politikai nyomásgyakorlást. Donald Trump közel-keleti megbízottja, Steve Witkoff szombati izraeli látogatását követően felgyorsult megállapodás-közeli események hátterében azonban számos részlet került napvilágra az arab, illetve a héber médiában egyaránt.
A hamarosan hivatalba lépő Trump, és a leköszönő Joe Biden elnök által is megerősített alku tervezetét, amennyiben létrejön a megállapodás a biztonsági kabinet elé terjesztik. Az alku várható kormány-többségre számító megszavazása mellett a nyilvánosság időt kap arra, hogy petíciót nyújtson be a Legfelsőbb Bírósághoz.
A terítéken lévő javaslat kidolgozását illetően, a túszok kiszabadításáért cserébe számított palesztin terroristák száma, illetve a tűzszünet folyamatának szakaszain és technikai lebonyolításán túlmenően a közvetítők, és a tárgyalók azzal az egymásnak látszólag ellentmondásos feltétel megoldásával szembesültek, miszerint a mindkét fél által bejelentett, és a háború befejezésére irányuló törekvések miként biztosítják, hogy Izrael győzelmet hirdessen megfelelő garanciák mellett.
A héber médiában főleg Itamar Ben-Gvir [Ocma Jehudit] nemzetbiztonsági miniszter által kedélyeket felkorbácsoló, a megállapodás elleni lázadásra felszólító kijelentései ellenére, Binjámin Netanjahu miniszterelnök koalíciójának partnerei úgy tűnik meg fogják szavazni a túszok kiszabadítását és az elvileg a háború befejezéséhez vezető tűzszüneti megállapodást. A két ultraortodox frakció, a Sász és a Jahadut HaTora visszaigazolta a támogatást, a kormányzó Likud tagjai, és a kormányhoz vaskos előnyök mellett újracsatlakozott Gideon Sza’ar [Új Remény] várhatóan nem fognak szembeszállni a miniszterelnök akaratával.
A gázai övezet kvázi izraeli katonai megszállását és a telepesek által kezdeményezett polgári adminisztrációt szavazói számára megígérő Becalel Szmotrics [Vallásos Cionizmus] már tegnapelőtt bejelentette ugyan, hogy ellenzi a megállapodást, a kormányból való kiszállást azonban kizárta. Ben-Gvir tegnap reggeli próbálkozásai nyomán, amely révén Szmotrichot közös kormánybuktatásra buzdította, amennyiben Netanjahu ragaszkodna a túszalkuhoz, szavazói elpartolásától tartó pénzügyminiszter már óvatosabban fogalmazott, miközben találkozók sorozatára volt hivatalos a miniszterelnökkel és katonai titkárával.
A kormány egyben tartásához a végletekig ragaszkodó miniszterelnök a hét elején már próbálkozott mind Szmotrich, mind Ben-Gvir meggyőzésével, eddig nem sok sikerrel.
A miniszterelnökkel az utóbbi időben többször is nyíltan szembenálló Ocma-vezér, tovább szítva a feszültséget tegnap közleményt adott ki felszólítva Szmotrichot, hogy lépjen ki vele együtt a kormányból feldühítve Netanjahut és környezetét.
A kedélyeket alaposan felkorbácsoló újabb Ben-Gvir bejelentés, miszerint egymaga többször is megakadályozta az elmúlt hónapok során, hogy Netanjahu alkut kössön a túszok kiszabadítása érdekében, újabb dühös reakciót váltott ki, ezúttal Netanjahu kabinet titkára Joszi Fuchs révén.
„Ott voltam minden fórumon, ahol a foglyokról és az eltűntekről tárgyaltak. A jelenlegi megállapodás ugyanaz, mint a május 27.-i. A Hamász fél éven keresztül elutasította, és most sem hagyta még jóvá. Ez idő alatt, ha a Hamásztól pozitív válasz érkezett volna, a kabinetben és a kormányban is meg lett volna a többsége. Ez tény. A miniszterelnök egy millimétert sem mozdult az álláspontjáról. Az egyetlen tényező, amely megakadályozta a megállapodást, a Hamász volt,” – közölte Fuchs X-en.
Netanjahu titkárának kijelentéseitől, a Ynet szerint egy izraeli politikai forrás elhatárolódott, mondván – „nem ugyanaz, mint májusban, hanem azon alapul. Májusban a Hamász csak 12 fogoly szabadon bocsátásához járult hozzá – most ennek a duplájáról van szó. Májusban a Hamász nem volt hajlandó belemenni a megállapodásba, ha Izrael nem kötelezi magát a háború befejezésére – most már ez nem követelmény. A májust követő hónapokban a Hamász ragaszkodott ahhoz, hogy Izrael vonuljon ki Philadelphi-folyosóról, és a peremterületekről – most ez sincs napirenden. A miniszterelnök egy millimétert sem változtatott az álláspontján. A Hamász azért engedett, mert Izrael eredményeket ért el a háborúban, felszámolta a síita tengelyt, és Trump diplomáciai nyomást gyakorolt rájuk.”
Az eddig nyilvánosságra hozott részletek nem egészen egyeznek az előbb említett tételekkel, ugyanis
- az első szakaszban 33 foglyot engednek szabadon, az Izrael által a Hamásznak átadott lista szerint, abban a reményben, hogy többségük életben van – de erre jelenleg nincs bizonyíték. A túsz és fogolycsere 42 napos tűzszünethez kötött, melynek 16. napján megkezdődnek a tárgyalások a megállapodás második szakaszának végrehajtásáról. A három, de esetleg két fázisra osztott megállapodás második részében a Hamász elengedi az összes – beleértve a 22 életben lévő foglyot, valószínűleg az elesett katonákkal együtt.
- A megállapodás első szakaszában várhatóan mintegy 1300 terroristát engednek szabadon. Mivel nem tudni, hogy az elengedett túszok közül hányan élnek, ettől függően a számok változhatnak. Emellett, Izrael követeli a gyilkos terroristák száműzését, azaz nem térhetnek vissza Júdeába és Szamáriába, vagy a gázai övezetbe.
- Az Izraeli Védelmi Erők az első fázis végéig a Philadelphi-folyosón maradhatnak, de a Netzarim területéről viszont ki kell vonulni lehetővé téve a kitelepített lakosok visszatérését biztonsági ellenőrzés mellett.
- A második fázis magában foglalja a háború befejezését, az izraeli katonák teljes kivonulását, és egy új polgári vezetés melletti újjáépítést.
Az állítólagos megállapodásra készülő kormány ellen a két vallásos cionista frakció kampányt indított. Jichák Kroizer [Ocma Jehudit], aki korábban Trump újraválasztását szorgalmazta, tegnap egyenesen szembe ment a megválasztott elnökkel, mondván – „úgy tűnik, Trump ‘pokol kapui’ fenyegetése egyenértékű Biden ‘ne tedd’ fenyegetésével, és gyorsan kiderült, hogy leginkább minket helyez nyomás alá, nem pedig az ellenségeinket.”
Szmotrich testvére, Tuvia pedig a kormány megbuktatását helyezte kilátásba, mondván – „valóban lehetséges, hogy Trump fenyegetéseivel szemben nincs más választás, mint meghajolni és aláírni egy olyan megadási megállapodást, amely lehetővé teszi a Hamász náciainak, hogy 10 éven keresztül játszadozzanak az izraeli társadalommal, visszaadjanak itt egy élőt, ott egy holttestet, miközben felkészülnek a következő megsemmisítési kísérletre. De ez egy olyan megadás, amely ellentmond a kormány legfontosabb, október 7. utáni ígéretének, és ezért előrehozott választásokat tesz szükségessé,” – tette hozzá a közösségi médiában, majd később pontosított:
„Ha esetleg nem lenne elég világos: ebben a helyzetben először megállapodás, és csak utána választások. Választások megállapodás nélkül azt jelentik, hogy háború idején tartanak választásokat, amikor a katonai vezetésnek nincs valódi szándéka a győzelemre. Ez csak katonák életébe kerülne, és veszélyesebb Izrael Államára nézve, mint bármilyen megállapodás.”
Ben-Gvir tüzes bejelentéseire válaszul a kormány magas rangú tisztviselője azzal fenyegetőzött, miszerint –„Szmotrich ma délután találkozik a miniszterelnökkel, ahol jelentős kompenzációs csomagot ajánlanak fel neki, ha a kormányban marad, ezzel lehetővé téve a megállapodás elfogadását. Ez a csomag kizárólag az ő nevére szól, és nem a tiédre,” – jelenti a Ynet, majd idézik az ügy részleteit ismerő forrást, aki szerint Ben-Gvir „hamisnak” nevezte a megállapodáshoz kapcsolódó kompenzációs csomagot, és hozzátette, miszerint reméli, a pénzügyminiszter „nem enged a csábításnak.”
„Ismerem Szmotrichot, és tudom, hogy ő egy elvhű ember. Nagyon remélem, hogy nem fog engedni ennek a hamis ajánlatnak. Mindenesetre semmilyen kompenzációs csomag, bármi is legyen benne, nem fogja tisztára mosni a Hamásznak való megadási megállapodást, amely felé rohantok,” – mondta állítólag Ben-Gvir.
Közvélemény
Számos közvélemény kutatás szerint az izraeliek többsége támogatja a túszalkut, főleg abban az esetben, ha az összes túsz egyszerre szabadulna, akár a háború befejezése árán.
A formálódó megállapodás körül felforrósodott hangulatban kedd este sokan vonultak az utcára, a több ezer támogató mellett, pár százan tiltakoztak az alku ellen, a kormányon illetve a civil lakosság körében tapasztalható támogató illetve elutasító arányokat megerősítve.
A megállapodás mellett zajló tüntetések központi helyszíne, a tel-avivi Túszok tere kedden rendszeresen az „Éneklés a visszatérésükért” rendezvény helyszínéül szolgál, ahol az összegyűltek imával, és izraeli zenészek részvételével zajló énekléssel fejezik ki együttérzésüket az október hetedikei Hamász mészárlások idején elhurcoltakkal, illetve az elmúlt több mint 14 hónap alatt meggyilkoltakkal és családjaikkal.
A túszalkura várva a tegnapi rendezvényen a szokásoshoz képest többen vettek részt. A fogságban meggyilkolt Omer Neutra nagynénje arra kérte az egybegyűltek, hogy a Sema Jiszráel zsidó imával erősítsék a túsztárgyalókat, míg Eviatar Banai Van esélyem, hogy megmeneküljek (1997) dalát énekelte együtt a jelenlévőkkel.
A fellépők között volt Aviv Geffen énekes, és a gázai fogságot túlélő Moran Sztela Janai, aki felelevenítette, hogy a tavaly novemberi túszmegállapodás keretében szabadult ki, 54 nappal azután, hogy elrabolták a Re’im környéki Nova zenei fesztiválról.
„A 49. napon, hetekig tartó sötétség után, jelmezbe öltöztettek. Két lány volt velem. Elvittek minket a cserepontra, ahol a Hamász átadta a túszokat a Vöröskeresztnek. Ott, egy lépésre a szabadságtól, visszarántottak. A két lány továbbment, én pedig hátramaradtam… a pokolban. Az az éjszaka volt a leghosszabb az életemben. Elképzeltem, ahogy megérintik a kinti világot – zamatos gyümölcsöt esznek, tiszta vizet isznak, azt csinálják, amit akarnak. Ez volt az én fényem a sötétségben,” – tette hozzá, azon a tegnap esti gyűlésen, ahová a résztvevők elmondásuk szerint nem a lábukkal, hanem a szívükkel jöttek.
Eközben Jeruzsálemben több száz jobboldali tüntető vonult a miniszterelnöki hivatalhoz, majd később több központi útkereszteződést lezárva tiltakoztak a megállapodás ellen.
A Gvura Fórum, a megölt katonák családjainak jobboldali csoportja szervezte rendkívüli tüntetésen a jelenlévők felszólították Binjámin Netanjahu miniszterelnököt, hogy lépjen vissza és folytassa a jelenlegi katonai offenzívát.
„Felszólítjuk a miniszterelnököt, hogy ne engedjen egy olyan alkunak, amely terroristák ezreit fogja kiszabadítani, akiknek vér tapad a kezéhez. Nem felejtünk, nem bocsátunk meg. Nincs felhatalmazásuk arra, hogy megadják magukat a Hamásznak. Azért vonulunk, hogy erőt adjunk a miniszterelnökünknek a sikerhez,” – közölte az egyik szervező.
The post A kabinet titkára cáfolta, miszerint Ben-Gvir akadályozta meg a korábbi túszalku próbálkozásokat first appeared on Új Kelet Live.