ujkeletlive
Donald Trump elnök második hivatali beiktatásán a béke megteremtőjeként jellemezte következő négy évének lényegét, hangsúlyozva, hogy a háborúkat befejezni fogja, nem pedig elkezdeni. Választási kampányának szlogenje, Amerika naggyá tétele mellett, és érdekében globálisan értelmezi a külpolitikát, és változtatná meg a hatalmi egyensúlyokat.
Izrael számára természetesen elsősorban az elnök zsidó államra vonatkozó stratégiája mérvadó, amit Binjámin Netanjahu miniszterelnök részére biztosított tegnap esti Fehér Házi fogadásán ismertetett.
A show-műsorba illő bejelentések valószínűleg az elnök várakozásainak megfelelően rengették meg a címlapokat, és a világot. Azontúl, hogy saját tanácsadói sem tudták értelmezni tegnapi gázai kitelepítéssel összekötött nagyszabású bejelentését, nemkülönben az Egyesült Államok tulajdonosi szerepét a területre vonatkozóan, csatlakoztak az izraeliekhez, és elsöprő örömmel fogadták az 1,8 millió palesztin végleges eltávolítása mellett a gázai riviéra napfényes ötletét. A héber média különböző szegmensei, és a Netanjahu-koalíció telepes érdekeit képviselő politikusok a bejelentést, mint egy biankó csekket értelmezik, egyhangúlag elismerve Netanjahu kijelentéseit, miszerint a zsidó államnak soha nem volt jobb támogatója, mint az újraválasztott elnök.
Trump tegnapi bejelentése a háború befejezése kvázi kinyilatkoztatásaként is lehet értelmezni, amit a béke útjában álló helyiek kivonásával kívánt biztosítani, olymódon, hogy egy szebb és jobb jövőt ajánl fel nekik az önként távozásra. A nemzetközi és különösképpen az arab világ erőteljes elutasítását, és utólag nyilvánvalóvá vált nemcsak jogi buktatóit követően, hasonlóan, mint a mexikói és kanadai vámtariffák jelentős megemelése, alig huszonnégy óra múltán visszakozásra késztették a Fehér Ház tisztviselőit.
Marco Rubio külügyminiszter tegnap még azt nyilatkozta, hogy – „Gázát meg kell szabadítani a Hamásztól. És az elnök meglátásához híven, az Egyesült Államok készen áll arra, hogy vezesse, és újra széppé tegye Gázát. A mi törekvésünk a tartós béke a térségben minden ember számára,” – tette hozzá. Ehhez képest, néhány órával később a külügyminiszter már úgy vélekedett, hogy Trump tegnapi beszéde a palesztinok „ideiglenes” eltávolítására vonatkozott, addig amíg újjáépítik az övezetet, hangsúlyozva, hogy az elnök nagyon nagylelkű lépésnek szánta – az újjáépítésre, és az újjáépítés irányítására vonatkozó ajánlatát, – közölte Rubio újságírókkal guatemalai látogatása során.
Azon újságírói kérdésre, miszerint Trump változtatott az eredeti végleges kitelepítésre vonatkozó terveit illetően, Karoline Leavitt – a Fehér Ház szóvivője, azt válaszolta – „az elnök világossá tette, hogy az újjáépítés érdekében tett erőfeszítések nyomán szükséges a gázaiak kitelepítése, mivel ez jelenleg egy rombolási terület, amely nem egy élhető hely egyetlen ember számára sem,” – tette hozzá, a háttérben megjelenő fotóval illusztrálva a drámai pusztítást.
Majd tovább hűtötte a Trump-terv körüli lelkesedést, mondván -„az elnök nem kötelezte el magát amerikai katonák küldésére a gázai-övezetbe, sem az amerikai adófizetők pénzének felhasználására az övezet újjáépítésének finanszírozására. A kormányzat együttműködik regionális partnereinkkel, hogy újjáépítsük azt.”
Leavitt kikerülte a választ arra a kérdésre, hogy az Egyesült Államok erőszakkal költözteti-e el a palesztinokat, amennyiben önként nem akarnak távozni, azt viszont ismételten hangsúlyozta, miszerint – Trump „elkötelezett az összes megmaradt túsz kiszabadítása mellett,” majd később hozzátette, hogy nem engedhető meg a Hamásznak, hogy továbbra is ellenőrzése alatt tartsa Gázát, ami komoly kihívást jelent a tárgyalások során, mivel a terrorszervezet a túszokat biztosítási kötvényként használja fel, hogy hatalmon maradhasson.
Az elnök amerikai nemzetbiztonsági tanácsadója, Mike Waltz szintén óvatosan fogalmazva azt sugallta, hogy Trump tervének nem kell a végső szót jelentenie, a szövetségeseket pedig arra bátorítják, hogy nyújtsák be saját alternatíváikat a gázai-övezet újjáépítésére. A CBS csatornának nyilatkozó Waltz, a továbbiakban elismerte lehetőségként, hogy a palesztinok ellenezni fogják a kitelepítést, majd ismételten hangsúlyozta Trump tegnapi érvelését, miszerint senki sem ajánlott jobb nekik, mint a jelenlegi helyzetük az övezetben.
A szaúdi trónörökös többször is vörös-vonalként leszögezett palesztin államra vonatkozó feltételét mellőzve, Trump tegnap elvette a kétállami megoldást, azt állítva, hogy Rijád nem is ragaszkodik hozzá az izraeli normalizáció kapcsán. Waltz ismét pontosított, mondván, az elnök tegnap nem zárta ki az izraeli-palesztin konfliktus jövőbeni kétállami megoldását, ugyanakkor szerinte azt sugallta, hogy a palesztin állam csak Ciszjordániát [Júdea és Szamária] foglalná magában, Gázát nem.
„Természetesen nem hallottam, hogy az elnök azt mondta volna, hogy ez a kétállami megoldás végét jelenti. Ott van a Palesztin Hatóság, ott van Ciszjordánia,” – tette hozzá, majd megjegyezte azt is, hogy az elnök azt is elképzelhetőnek tartja, hogy az előbb említett palesztinok élhetnek Gázában, miután újjáépítik.
Végezetül, Waltz megjegyezte, hogy az Egyesült Államok tárgyalásokat folytat térségbeli szövetségeseivel a kérdésről, különösen Jordánia, Egyiptom és Szaúd-Arábia vezetőivel – „hozzájárulásukat, és az ötleteiket kérve.”
Az amerikai elnök javaslatát – amit elemzők az ellenséget megzavaró káosz-stratégiának neveznek, azonban nem csak úgynevezett ekkensegei, hanem szövetségei is rossz néven vették, és úgy tűnik, hogy a Trump által kiemelt fontosságúnak értékelt szaúdi normalizációhoz fűzött reményeket is alááshatja. A szaúdi külügyminisztérium közleményben ítélte el a palesztinok kitelepítésére vonatkozó tervet, és ismételten hangsúlyozta, hogy Rijád nem fogja rendezni kapcsolatait Izraellel a gázai háború befejezése, illetve a kétállami megoldás elfogadása nélkül, amit a kulisszák mögött nyilatkozó belső források [Axios] is megerősítettek
Ami szintén aggodalomra adhat okot, hogy a viharos gázai rendezési terv elvonta a figyelmet a jelenleg zajló túsz és tűzszüneti megállapodás végrehajtása, illetve a vázlat második szakaszának biztosítására vonatkozóan.
A két közvetítő Egyiptom és Katar arra figyelmeztettek, hogy Trump tegnapi bejelentése megakaszthatja a megállapodás során eddig elért haladást. A kormány egyben maradása érdekében Becalel Szmotrich pénzügyminiszter [Vallásos Cionizmus] fenyegetéseivel a háttérben, Netanjahu a Fehér Házban kitérő választ adott a következő fázist illetően.
Trump viszont a tegnapi sajtótájékoztatón kijelentette, hogy lehetséges az előrelépés a következő szakaszba, de nincs garancia arra, hogy az üzlet folytatódik, mert „bonyolult emberekről és bonyolult helyzetről van szó.” Önmagának ellentmondva az elnök azt is állította, hogy az övezetben fogvatartott minden túszt ki fognak szabadítani.
Az említett következő fázis tárgyalásait már hét elején el kellett volna kezdeni. Szmotrich viszont nem akar hallani ilyen fejleményekről, kizárólag a harcok újrakezdéséről. Netanjahu washingtoni útjára hivatkozva halasztotta a katari küldöttség indítását, a Trump-találkozót követően azonban már nem húzhatja sokáig az időt, ezért a hivatalos verzió szerint a Dohába érkező izraeli tárgyalók mandátuma kizárólag az első szakasz befejezésére vonatkozik. Netanjahu a politikai-biztonsági kabinet álláspontjához van kötve a további fázis tárgyalásainak folytatását illetően.
Eközben, az eddig David Barnea kémfőnök vezette, és Ronen Bar, a Sábák belbiztonsági szolgálat vezetőjét is magában foglaló tárgyalócsoport összetétele változik, mivel a miniszterelnök közeli bizalmasára, Ron Dermer stratégiaügyi miniszterre fogja teljes egészében bízni a megbeszélések folytatását.
Amennyiben lesz folytatás. Netanjahu washingtoni útja során minden várakozást felülmúlva sokkal nagyobb mértékű támogatást kapott az elnöktől kormánya egybentartására, és legfőképpen Szmotrich megnyugtatására, ezért könnyen megtörténhet, hogy zöld utat kapott a megállapodás felmondására, hivatkozva arra, hogy a Hamász nem fogadja el a feltételeket.
Az elnök nagyvonalú bejelentéseire hivatkozva, a gázai kitelepítést a pénzügyminiszter, és jelenleg az ellenzékben ülő Itamar Ben-Gvir [Ocma Jehudit] szószerint a telepesek visszatérésének zálogaként értelmezik, annak ellenére, hogy Trump ilyen irányú kötelezettséget nem vállalt. Ben-Gvir tegnapi nyilatkozatai szerint már a Palesztin Hatóság területén élő 3 millió lakos kitelepítését tervezi Trump jóváhagyásával.
A Fehér Házi nyilatkozatok azonban egyre inkább arra engednek következtetni, hogy az elnök nem szándékozik átvenni az övezetet, és pénzt sem kíván fektetni az újjáépítésbe, bejelentése inkább az arab szövetségesek konstruktív ötleteinek begyűjtésére vonatkozott. A helyzetet valószínűleg Szmotrich is megértette, de úgy tűnik mégis marad a kormányban, ami annak is köszönhető, hogy az elnök a tegnapi sajtótájékoztatón azt sugallta, miszerint a következő „négy hétben” be fogja jelenteni álláspontját Ciszjordánia izraeli annektálására vonatkozóan. A dátum, valószínűleg nem véletlenül egybeesik a 42 napos tűzszüneti első szakasz végével, és a pénzügyminiszter kormányban tartását erősíti, hasonlóan az elnök azon bejelentései, miszerint elveti a kétállami megoldást, és a szaúdi normalizáció is létrejöhet enélkül.
Összegezve, Trump ígéreteinek köszönhetően Itamar Ben-Gvir vissza akar térni a kormányba, Szmotrich pedig nagy örömmel üdvözölte a közös munkát a Fehér Házzal, így Netanjahu jövő héten a széteső koalíció helyett egy mindenben őt támogató, és sikeres útjának érdemeit hangsúlyozó kormányba térhet vissza, a tűzszüneti tárgyalások folytatásának bevállalása nélkül.
The post A káosz stratégiája – a Fehér Ház visszakozik Trump gázai tervével kapcsolatban first appeared on Új Kelet Live.