Avi/ujkelet.live

A háború 493. napja, Libanon: Izraeli vadászgépek tegnap este célzott légicsapásokat hajtottak végre a hírszerző szolgálatok irányításával Libanon mélyén, egy alagutat bombázva Libanon és Szíria között, amelyet a Hezbollah fegyvercsempészetre használt.

  • Nem először: A hadsereg szerint a Beqaa-völgyben lévő alagutat a múltban már támadták. ,,Az Izraeli Védelmi Erők eltökélt szándéka, hogy megakadályozza ennek az alagútnak a helyreállítását és használatát” – áll a közleményben.
  • A célpontok között volt még a Hezbollah terrorszervezet több telephelye, ahol fegyverek és rakétavetők voltak és ,,közvetlen veszélyt jelentettek” Izraelre.
  • Újabb kihágás: A célba vett helyszínek ,,az Izrael és Libanon közötti megállapodás megsértésének minősülnek”.

A libanoni média légicsapások sorozatáról számolt be az izraeli határtól mintegy 20 kilométerre fekvő Nabatieh térségben, valamint az Izraeltől közel 100 kilométerre fekvő Beqaa-völgyben található Baalbek térségében.


Szíria: A szíriai média tegnap egy Izraelnek tulajdonított légicsapásról számolt be, mely a dél-szíriai Szuwaydában található Khalkhalah légitámaszpontot célozta. Az izraeli hadsereg nem nyilatkozott az ügyben.

  • Az Izraeli Védelmi Erők legutóbb decemberben, Bassár el-Aszad rezsim bukása idején támadta a légitámaszpontot.

Egyiptom: Az izraeli hadsereg tegnap meghiúsította a kísérletet, hogy drónnal fegyvereket csempésszenek Egyiptomból Izraelbe.

Fotó: Izraeli Védelmi Erők

A határon áthaladó három fegyvert szállító drónt azonosították, a helyszínre küldött izraeli csapatok üldözőbe vették és begyűjtötték.


A Hamász új biznisze: A tűzszünet és az Izraeli Védelmi Erők kivonása leple alatt a Hamász terrorszervezet ellenőrző pontokat állított fel a főútvonalak több pontján a Gázai övezetben, jelentette tegnap este a KAN közszolgálati műsorszolgáltató.

Honnan van pénze a Hamásznak? A Hamász az ellenőrző pontokon megállítja a Gázába érkező humanitárius segélyszállító teherautókat.

  • Sőt az övezetbe behozott áruk után is megkezdte az adók beszedését. Ily módon a terrorszervezet rengeteg pénzt vág zsebre.

Nem tudnak beavatkozni: A tűzszüneti megállapodás és a túszok szabadon bocsátása miatt egyetlen fél, köztük Izrael sem akadályozhatja meg a Hamászt ebben. A tűzszünet életbe lépése óta a harcok napjaihoz képest sokkal több humanitárius segélyszállító teherautó érkezik az övezetbe.


Hogyan tovább Gázában: Tegnap este a KAN szakértője röviden elmagyarázta, hogy miért a túszok kiszabadulása szolgálja a katonai manőverrel való nyomásgyakorlást és nem fordítva.

A tűzszünet óta a hírszerzés nem tudja biztosra, hol lehetnek még életben lévő túszok. Magyarán nem lehet úgy újraindítani a hadműveletet, hogy azzal ne veszélyeztetnék jelentősen a túszok életét.


Túszok: Megdöbbentő dolgok derültek ki arra vonatkozóan, hogy a Hamász terrorszervezet milyen borzalmas körülmények között tartotta fogva a túszokat, a kórházak pedig beszámoltak a szabadon engedett túszok bizonytalan állapotáról, és súlyos aggodalmukat fejezték ki a még mindig fogságban lévők sorsa miatt.

  • A családok engedélyével nyilvánosságra hozott vallomások szörnyű képet festenek a Hamász terroristái által elkövetett szisztematikus bántalmazásról, fizikai és lelki kínzásról, valamint szándékos éheztetésről.

Életjelek: Alon Ohel családja tegnap elárulta, hogy életjelet kaptak fiukról, aki szemsérülést szenvedett, és huzamosabb ideig le volt láncolva. Alon ma tölti be a 24. életévét.

  • A 27 éves Elija Cohen családja tegnap este bejelentette: „Hallottuk a közelmúltban visszatért túszok tanúvallomását Elijáról. Súlyos körülmények között tartják fogságban, szándékos éheztetésnek van kitéve, és egy év és négy hónapja lánc van a lábán, egy alagútban tartják. A lábán lőtt sebek vannak, testi és lelki bántalmazáson esik át. Ki kell szabadulnia – az élete veszélyben van.”

Vallomások: A 12-es csatorna idézte az egyik szabadon engedett túszt, akinek a nevét családja kérésére nem hozták nyilvánosságra. Az egész fogság alatt leláncolva tartották egy sötét alagútban ahol kevés volt a levegő. ,,Sem járni, sem állni nem tudtam és csak a szabadulás közeledtével vették le a láncokat a terroristák – és újra megtanultam járni.”

A szombaton szabadult Or Levy vallomása a bántalmazás teljes mértékéről árulkodik. Egy év és négy hónapig mezítláb volt egy sötét alagútban. Az alagút keskeny és alacsony volt, így Or és a többi túsz nem tudott felegyenesedni. Ő és a többiek folyamatos lelki bántalmazást szenvedtek el. Újra és újra azt hitte, hogy szabadon engedik, de végül nem történt meg. Ezenkívül a terroristák manipulációként a szabadulásukat szimulálták, ami nem volt aktuális, csavaros játékokat űzve, és azt mondták a túszoknak: ,,Téged elengednek, és téged nem”, mint egyfajta „valóságshowban”.

Or azt mondta, hogy eleinte több élelmet adtak a terroristák, aztán napokig nem adtak nekik enni. Tudta a dátumokat, számolta a napokat fia, Almog születésnapjáig, és feljegyezte a fogságban. A terroristák teljesen elvágták őket a külvilágtól, és nem tudtak a kiszabadításukért folyó küzdelemről.

Kiszabadulása napján Or egy másik túsz szabadon bocsátását kérte maga helyett. Nagyon nehéz volt számára elbúcsúzni a többi túsztól.

A túszok szabadulásával kiderült további részletek azt mutatják, hogy még akkor is, amikor nem alagutakban tartották őket, mindig kis, szűk helyeken voltak, kevés levegővel és napfény nélkül. Csak ritkán engedték zuhanyozni őket, és a terroristák kedvében kellett járniuk, hogy naponta többször is bejussanak a fürdőszobába.

„Nem tudtak róla”: A korábbi körökben, az elmúlt hetekben szabadult túszok meglepődtek azon, hogy Izraelben akadtak olyanok, akik nem számítottak vékony, lesoványodott és kimerült túszok képére. Elmondásuk szerint ők is hasonló állapotban tértek vissza, miután éheztek a fogságban, és jó néhányszor úgy érezték, hogy az az utolsó napjuk, és a terroristák a testi-lelki bántalmazás részeként meg akarják ölni őket.

Or Levy egyik rokona támadta a kormánytisztviselők reakcióját: ,,A családot megdöbbentették a kormánytisztviselők, akiket ‘meglepett a túszok látványa’. Néhány hónapja értesültünk arról, hogy [Jechíje] Szinwar elrendelte a férfiak éheztetését és bántalmazását… akkor hogy lehet, hogy nem tudtátok?”

The post Helyzet a frontokon, a Hamász új biznisze és a túszok kínzása first appeared on Új Kelet Live.