
Csak létezhet időutazás. Ha a tudósok mondják tuti, hogy visszamehetünk a régmúltba. Emlékszem a valamikori fizikatanárom azt mondta, ha szert teszünk a fénysebesség túlszárnyalására egyszer csak megnézhetjük, visszapergethejük a történelem videóján ahogyan leszúrják Július Cézárt. Vagy van ennél egyszerűbb módszer , lásd a következőket.
Fizikusok szerint létezhet egy másik univerzum, amely a miénkkel ellentétes időirányban fut
A Surrey Egyetem fizikusai szerint a kvantumrendszerek szintjén az idő nem csak előre, hanem visszafelé is haladhat. A felfedezés alapvetően megváltoztathatja az időről alkotott elképzeléseinket.
Az angliai Surrey Egyetem fizikusai meglepő felfedezést tettek: a kvantumrendszerek szintjén az idő nem feltétlenül csak egy irányba, azaz a múltból a jövő felé haladhat, hanem hátrafelé is. Dr. Thomas Guff, Dr. Chintalpati Umashankar Shastry és Dr. Andrea Rocco tanulmánya szerint (Emergence of opposing arrows of time in open quantum systems | Scientific Reports) a kvantumrendszerek előre és hátra is fejlődhetnek az időben. A kutatók a kvantumrendszerek időszimmetriájának vizsgálata és matematikai modellek elemzése során új megközelítést alkalmazva arra a következtetésre jutottak, hogy kvantumszinten az idő nemcsak előre, hanem visszafelé is haladhat. A felfedezés alapvetően megváltoztathatja az időről alkotott hagyományos elképzeléseinket és új irányokat nyithat a fizika és a kozmológia kutatásában.
Időszimmetria
A fizikusok szerint a kvantumrendszerekben nem egyetlen időnyíl van, hanem két ellentétes irányú nyíl, amelyek egy központi ponttól távolodnak. Dr. Andrea Rocco, a tanulmány társszerzője ezt az asztalon kiömlő tejjel valamint az inga mozgásával szemléltette. Amikor a tej kiömlik az asztalon és szétfolyik, az az idő előrehaladtát jelzi. Ha elképzelnénk, hogy a szétfolyt tejet visszafelé játszva látjuk összegyűlni a pohárban, az valószerűtlennek tűnne. Ez azért van, mert a mindennapi tapasztalatunk szerint az események időben előre haladnak és a rendezetlenség (entrópia) növekszik. Az inga mozgása ezzel szemben szimmetrikus az időben. Az inga előre, hátra leng, és ha a mozgását visszafelé játszanánk le, az ugyanolyan hihetőnek tűnne, mint az előremozgás. Ez azért van, mert az inga mozgása idő-szimmetrikus, amely a kvantumrendszerek alapvető tulajdonsága lehet. Az új kutatás szerint a kvantumrendszerek működése az inga mozgásához hasonlíthat, vagyis előre és hátra is haladhat az időben. Azaz, egy kvantumrendszer nem csak rendezetlenebbé válhat, hanem vissza is rendeződhet egy korábbi állapotba.
A felfedezés messzemenő következményekkel járhat, beleértve a termodinamika második főtételének újraértelmezését, amely kimondja, hogy egy izolált rendszer entrópiája mindig növekszik, azaz a rendszer egyre rendezetlenebbé válik az idő előrehaladtával. Ez az elv az idő egyirányú áramlását jelzi, mivel a rendezetlenség növekedése azt mutatja, hogy az idő előre halad. Az entrópia növekedése visszafordíthatatlan folyamatokat eredményez, mint például egy pohár eltörése vagy a tej kiömlése. Az új felfedezés szerint a kvantumrendszerek működése eltérhet ettől a hagyományos nézettől: a kvantumrendszerek előre és hátra is fejlődhetnek az időben, ami azt jelenti, hogy az entrópia nem csak növekedhet, hanem csökkenhet is, attól függően, hogy a rendszer melyik irányba mozog az időben.