Avi/ujkelet.live
A háború 544. napja, Gáza: Az izraeli csapatok délelőtt azonosítottak egy fegyveres terroristát, aki Gáza déli részén a biztonsági kerítéshez közelített. A térségben bevetett izraeli erők tüzet nyitottak a terroristára és likvidálták, mielőtt elérte volna kerítést. Az izraeli katonák körében sérülés nem történt.
A hadsereg és a Sabak belbiztonsági szolgálat később bejelentette, hogy a Hamász terrorszervezet terroristáit támadták Dzsabalia térségében.
A terroristák egy parancsnoki és irányítási komplexumban rejtőztek, amely katonai terror-infrastruktúraként és a terrorszervezet központi találkozóhelyekent szolgált.
Ezenkívül az épületet a Dzsabalia Zászlóalj arra használta, hogy terror cselekményeket mozdítson elő Izrael állam polgárai és az izraeli hadsereg erői ellen.
A támadást megelőzően a hadsereg számos lépést tett annak érdekében, hogy csökkentse a civilek bántódásának kockázatát, beleértve a légi megfigyeléseket.
Vélemények: A dél-gázai Rafahban kiterjesztett katonai hadművelet bejelentésére reagálva a Túszok és Eltűntek Családjainak Fóruma reggel közleményt adott ki: „Úgy döntöttek, hogy feláldozzák a túszokat ‘területszerzés’ érdekében?”
- „Ahelyett, hogy megállapodással biztosítaná a túszok szabadon bocsátását és befejezné a háborút, az izraeli kormány több katonát küld Gázába, hogy ugyanazokon a területeken harcoljanak, ahol már többször zajlottak csaták.”
- A családokat „sokkolta, hogy ma reggel arra ébredtek, hogy a védelmi miniszter bejelentette, miszerint a gázai hadműveletet kiszélesítik ‘kiterjedt területek elfoglalása’ céljából.
- ,,A Hamász által fogva tartott 59 túsz kiszabadításáért az izraeli kormány a felelős. Súlyos aggodalomra ad okot, hogy ez a küldetés prioritásai aljára szorult, és csupán másodlagos célkitűzéssé vált.”
Az egykori túsz, Romi Gonen szintén megjegyezte: „Nehéz reggel ez a gázai harcok kiszélesítése miatt”.
Gonen, aki január 19-én szabadult a fogságból az azóta összeomlott tűzszünet során, a következőt írta Instagramon: ,,Minden robbanás egy kicsit jobban összetöri a túszok reményeit. Ott voltam. Tudom.”
,,Könyörgöm a döntéshozókhoz. Ne várjatok tovább. Hozzátok haza mind az 59 túszt pészach előtt.”
Szíria: A szíriai drúz munkások beengedését Izraelbe az utolsó pillanatban leállította az izraeli politikai kör, jelentette ma a KAN közszolgálati műsorszolgáltató. A döntés okait nem közölték.
A múlt hónapban Iszrael Katz védelmi miniszter bejelentette, hogy Izrael engedélyezni fogja a szíriai drúzoknak, hogy munkavállalás céljából belépjenek az országba.
A kezdeményezés megvalósítására előkészületeket tettek, a terveket Ghasszán Alian vezérőrnagy készítette, aki a Kormányzati Tevékenységek Koordinátora a Területeken (COGAT) vezetője, és maga is drúz.
Templom-hegy: A szélsőjobboldali Otzma Jehudit párt vezetője, Itamar Ben-Gvir délelőtt látogatást tett a jeruzsálemi Templom-hegyen csaknem kéthetes periódus után, amely alatt a ramadán miatt a zsidók nem mehettek a szent helyre.
- A Templom-hegy a zsidó vallás legszentebb helye, az első és a második templom helyszíne.
- Az 1967 után létrejött status quo értelmében a Templom-hegyet a Waqf irányítja Jordánia védnöksége és Izrael ellenőrzése alatt. A zsidók bár látogathatják, de nem imádkozhatnak a helyszínen.
- Az al-Aksza mecset az iszlám harmadik legszentebb helye, a Templom-hegy déli oldalán található, nem messze az aranykupolás Sziklamecsettől.
- Az ultraortodox zsidók, köztük a főrabbinátus, úgy vélik, hogy a zsidóknak nem szabad felmenniük a Templom-hegyre, mert a hely szent, a mai zsidók pedig tisztátalanok.
Egy tweetben Ben-Gvirt megjelölve az askenázi ultraortodox Jahadut Hatora Pártból Mose Gafni kijelentette, hogy a látogatás „támadás a zsidó nép legszentebb helyének szentsége és a status quo ellen”.
Ben-Gvir látogatása „nem a szuverenitást demonstrálja, ellenkezőleg, a szentség megszentségtelenítését jelenti, és szükségtelen uszítást okoz a muszlim világban” – jegyezte meg, és arra kérte Ben-Gvirt, hogy „hagyja abba a Templom-hegyen tett látogatásokat”.
Ben-Gvir 2022 decemberi hivatalba lépése óta többször is látogatást tett a Templom-hegyen, mely Gafniék kritikáival szembesült.
Sabak: Binjámin Netanjahu miniszterelnök szerda reggel bejelentette, hogy a Sabak belbiztonsági szolgálat igazgatóhelyettese lesz ideiglenesen az ügynökség élén, amíg végleges vezetőt nem talál a posztra.
A Miniszterelnöki Hivatal tájékoztatása szerint Netanjahu folytatja a jelenlegi vezető, Ronen Bar leváltására irányuló potenciális jelöltek interjúztatását, akinek megbízatása április 10-én ér véget, miután a kormány megszüntette.
A nyilatkozat kifejtette, hogy a Sabak vezetőjének végleges kinevezését a Vezetői Kinevezésket Vizsgáló Bizottságnál nem lehet jóváhagyni Bar megbízatásának végéig. Ezért helyettesét nevezik ki megbízott vezetőnek.
Április 8-án vitatják meg a Bar kirúgása ellen benyújtott petíciókat a Legfelsőbb Bíróságon. A meghallgatásig Bar menesztését felfüggesztették, és bár Netanjahu lehetőséget kapott, hogy potenciális jelölteket keressen, kinevezésre egyelőre nem kerülhetne sor.
A Sabak igazgatóhelyettesét, akire csak héber neve kezdőbetűjével, mint ‘Sin’ lehet utalni, tavaly októberben nevezték ki a posztra. 1995-ben kezdett dolgozni a szolgálatnál hírszerzési koordinátorként, és számos vezető szerepet töltött be a Sabakban. Mielőtt helyettesnek nevezték volna ki, Sin az ügynökség humánerőforrás-osztályának vezetőjeként dolgozott, és felügyelte a toborzást.
A Miniszterelnöki Hivatal és a Hamász fő finanszírozója, Katar kapcsolatának ügyében folyó vizsgálat Bar – akinek szervezete részt vesz a nyomozásban – menesztésének hátterében zajlik.
Az elbocsátására összegyűlt minisztereknek küldött levelében Bar a menesztését Netanjahu által a Katar-gate-üggyel hozta összefüggésbe.
The post Gáza, Ben-Gvir a Templom-hegyen és az új Sabak-jelölt first appeared on Új Kelet Live.