Avi/ujkelet.live
A háború 574. napja: Binjámin Netanjahu miniszterelnök tegnapi kijelentésével ellentétben, miszerint ,,a túszok hazahozatala nagyon fontos cél, de a végső cél az ellenségeink feletti győzelem” – az Izraeli Védelmi Erők ma reggel közzétette hivatalos álláspontját a témában, amely szerint: ,,A legfontosabb küldetésünk erkölcsi kötelességünk a túszok hazahozatalára. A második küldetés a Hamász legyőzése. Mindkét küldetés előmozdításán dolgozunk, a túszok hazahozatala a legfontosabb prioritás”.
Érdemes megemlíteni, hogy Ejal Zamir vezérkari főnök a héten azt mondta, hogy a háború két célja ,,összefügg”. Más szóval, a vezérkari főnök álláspontja az, hogy nincs ellentmondás a háború két célja között, és nincs szükség arra, hogy az egyiket a másik fölé helyezzük. Zamir vezérkari főnök úgy véli, hogy a katonai nyomás egyszerre szolgálja mindkét célt – mind a Hamász legyőzését, mind a túszok szabadulását.
Ez volt elődje, Herci Halevi vezérkari főnök álláspontja is, és ez az Izraeli Védelmi Erők következetes álláspontja.
Aki tegnap, a háború kezdete óta először, ellentétes álláspontot képviselt, az Netanjahu. A miniszterelnök olyan álláspontot képviselt, amely közelebb áll a szélsőjobboldali Becalel Smotrich miniszter definícióihoz („a túszok hazahozatala nem a legfontosabb cél”).
A háború éve: Mint említettük, az Izraeli Védelmi Erők reggel közzétette azokat a célokat, amelyekre várhatóan 2025 hátralévő részében összpontosítani fog. Ez az év a háború éve lesz, Gázára és Iránra összpontosítva, valamint a más területeken elért eredmények megőrzése és elmélyítése mellett. A hadsereg legfontosabb küldetései a túszok hazahozatala és a Hamász terrorszervezet kormányzásának megdöntése.
Két hónappal azután, hogy Zamir vezérkari főnök hivatalba lépett, az izraeli hadsereg hét szektorban harcol egyszerre – Gázában, Libanonban, Szíriában, Iránban, a jemeni hútik ellen, Júdeában és Szamáriában, valamint milíciák ellen Irakban –, és az Izraeli Védelmi Erők részéről követelés merült fel a hadsereg növelésére. „Ez biztonsági szükségszerűség, és ez jelenleg a legfontosabb” – mondják a hadseregben. „A háború során olyan stratégiai eredményeket értünk el, amelyek megváltoztatták a biztonsági helyzetet, és megerősítették Izrael Állam és az Izraeli Védelmi Erők státuszát a Közel-Keleten, de intenzív fellépést fogunk folytatni, amíg a háború céljait el nem érjük: „Először is a túszok hazahozatala, ami erkölcsi kötelesség, másodszor pedig a Hamász megdöntése.”
Gáza: További tartalékosok mozgósítása várható, az izraeli hadsereg a humanitárius segélyek biztosítását javasolja
A hadsereg legfelsőbb vezetése hangsúlyozza, hogy az Erő és Kard hadművelet – így nevezték el a Gázai övezetben március 18-i tűzszünet összeomlása óta folytatott műveletet – célja a túszok hazahozatala, a tárgyalások előmozdítása érdekében katonai nyomásgyakorlással együtt, valamint a Hamász legyőzése. A hadművelet kezdete óta az izraeli erők több mint 400 terroristát likvidáltak és több mint 1800 célpontot támadtak meg.
A Hamászra gyakorolt katonai nyomás ellenére a terrorszervezet továbbra is kitart a tárgyalásokon képviselt álláspontja mellett, beleértve a leszerelés és a megállapodás időtartamának ügyét is. Ezért a hadsereg bejelentette, hogy a harcok fokozódni fognak, és további tartalékos mozgósítás várható.
Ami a humanitárius segélyt illeti, a vezérkari főnök álláspontja az, hogy az Izraeli Védelmi Erők a lehető legjobb módon fogja lehetővé tenni a segélyek elosztását. Azonban nem az izraeli erők katonái fogják szétosztani a segélyt. Nem engedhető meg az éhezés a Gázai övezetben, és a Hamász sem veheti át az irányítást a segély felett. Az Izraeli Védelmi Erők a politikai kör segélyek elosztásával kapcsolatos irányelveinek megfelelően fog eljárni.
Az Izraeli Védelmi Erők ajánlása a segélyek elosztására az, hogy nemzetközi szervezeteken és vállalatokon keresztül hozzanak létre segélyelosztási zónákat, mint például a humanitárius övezet a Gázai övezet déli részén, a Morag-folyosó és Rafah között. Az elosztás során biztosítják a komplexumokat, hogy a segély ne juthasson el a Hamászhoz.
Szíria és Libanon: Az izraeli hadsereg továbbra is a posztjain marad és fenntartja cselekvési szabadságát
Libanon kapcsán az Izraeli Védelmi Erők kijelentette, hogy teljes cselekvési szabadsággal rendelkezik. A tűzszüneti megállapodás kezdete óta az izraeli erők körülbelül 350 célpontot támadtak meg, több mint 140 terroristát likvidálva. Ma az Izraeli Védelmi Erők egy előretolt védelmi övezettel és öt, azon belül létesített előőrssel választja el Izraelt Libanontól. Márciusban Iszrael Katz védelmi miniszter bejelentette, hogy Izrael marad az öt előőrsön, függetlenül a Libanon Állammal folytatott tárgyalásoktól a szárazföldi határon lévő vitás pontokról.
Szíriában az Izraeli Védelmi Erők a fenyegetések elhárítására, a stratégiai fegyverek bejutásának megakadályozására és a légi műveletek szabadságának megőrzésére összpontosít. Az izraeli csapatok kilenc előőrsöt hoztak létre a pufferzónában, a Golán-fennsík déli részétől a Hermon-hegyig, egy előretolt biztonsági területet alkotva. Az izraeli erők a biztonsági övezetben tartózkodnak, semlegesítik a szíriai hadsereg megmaradt képességeit, hogy azok ne kerüljenek a lázadók kezébe, és azon dolgoznak, hogy megakadályozzák az Izraellel ellenséges elemek megtelepedését a térségben, valamint megőrizzék a meglévő cselekvési szabadságot.
Júdea és Szamária
A hadsereg szerint csökkenő tendencia figyelhető meg mind a riasztások, mind a terrorcselekmények számában Júdeában és Szamáriában, és az idei ramadán „az utóbbi évek egyik legcsendesebbje” volt. Az izraeli erők szorosan együttműködnek a Sabak belbiztonsági szolgálattal a műveletek meghiúsítása érdekében, mielőtt azok végrehajtásra kerülnének. A Vasfal hadművelet, az Izraeli Védelmi Erők észak-szamáriai kiterjedt műveletének kezdete óta több mint 100 terroristát likvidáltak, és több mint 320 terroristát tartóztattak le.
Nincs elég katona: Júniusig 24 000 toborzási parancsot küldenek ki ultraortodox férfiaknak
A hadsereg idén az egyik legégetőbb kérdéssel küzd, az állománnyal. Ebben a kérdésben a vezérkari főnök álláspontja az egyenlő teherviselés: „Aki többet ad, többet is kap. Mindenkinek be kell állnia az állambiztonság ernyője alá.” Az Izraeli Védelmi Erőknek jelenleg körülbelül plusz 10 000 katonára van szüksége, akik közül körülbelül 7000 harci. Annak érdekében, hogy a csapatok lélegzetvételnyi időt kapjanak, az Izraeli Védelmi Erők minden harcoló században 120%-os haderőszintre törekszik.
Az Izraeli Védelmi Erők vezetése szerint a hadsereg politikai keretrendszer és a bevonulást megtagadókkal szembeni polgári szankciók nélkül nem lesz képes elérni emberi erőforrás céljait. Ezzel egyidejűleg jelenleg a megfelelő infrastruktúrák kiépítése folyik az Izraeli Védelmi Erőkön belül, és a toborzási pályák kiigazítása is folyamatban van. Az ultraortodox szektor tagjainak toborzását „egyértelmű hadműveleti szükségletként” határozták meg. Június végéig az Izraeli Védelmi Erők várhatóan 24 000 toborzási parancsot ad ki az ultraortodox szektor számára, beleértve az eddig kiadott parancsokat is.
Október 7 nyomozások: Külső csoportot hoztak létre a nyomozások felülvizsgálatára
Az október 7-i nyomozásokkal kapcsolatban a vezérkari főnök hivatalba lépésekor elrendelte egy külső csoport felállítását, amelynek feladata az október 7-i nyomozások tanulságainak vizsgálata és végrehajtása, Szami Turdzseman tartalékos vezérőrnagy vezetésével. A csapat megvizsgálja a vizsgálatok minőségét, és ragaszkodik a vizsgálatok elmélyítéséhez, megvizsgálásához és a tanulságok alkalmazásához annak érdekében, hogy a következtetéseket hatékonyan beépíthessék a hadseregbe. A csapatnak nincs felhatalmazása személyes következtetések levonására – a megállapítások ismertetése után a vezérkari főnök hozza meg a döntéseket.
Mindeközben arról számoltak be, hogy a vezérkari főnök a vizsgálatokat a tanulás és a tanulságok levonásának eszközének tekinti az Izraeli Védelmi Erők és a beléjük vetett bizalom helyreállítása érdekében. A hadseregben a következőt mondják: „Kötelességünk megérteni és elmélyíteni a vizsgálatokat, levonva belőlük a szükséges tanulságokat, hogy biztosítsuk a fejlődést és az előrelépést, hogy a jövőbe tekinthessünk és felkészülhessünk a folytatásra.”
A vezérkari főnök további, idén megválaszolni kívánt kérdései közé tartozik a harcosok számának növelése, egy további harckocsi- és gyalogdandár létrehozása, a páncélos felderítő századok újjáépítése, valamint annak mérlegelése, hogy az egyiket ultraortodoxok számára nyissák meg.
https://anchor.fm/s/51fceecc/podcast/rss
The post IDF: Legfőbb küldetésünk a túszok hazahozatala, a 2. a Hamász legyőzése first appeared on Új Kelet Live.