ujkeletlive

Egy nappal a fogságból való kiszabadítása után, máris kezdődik a gyűlöletkampány

Binjámin Netanjahu miniszterelnökhöz lojális 14-es csatorna Patriot műsorának egyik kommentátora, Jinon Magal nemtetszését fejezte ki, amiért a Gázai fogságból alig egy napja hazatért Edan Alexander, és családja köszönetet mondtak Donald Trump elnöknek és Közel-keleti küldötteinek, de nem említették a miniszterelnököt. Továbbá, az 584 nap kínzás után szabaduló Edant illetően állítja, miszerint „a körülmények, melyek között elrabolták, problematikusak.”

A közösségi médiában Magal „visszataszító hálátlanságnak és kultúrahiányos előadásnak” nevezte Edan édesanyja, Jáel közleményét, majd azt is hozzátette, miszerint „kizárólag a baloldal és a média által teremtett mérgező és zavart légkörben történhet meg ilyesmi.”

Magal uszító megjegyzései azt követően hangzottak el, hogy Jáel Alexander tegnap este az Ichilov Kórházban elhangzott közleményében, beszámolt a Golani harcos fogvatartásának körülményeiről, az éhségről, vízhiányról, és a borzalmas higiéniai környezetről.

Minden eltelt nap egy örökkévalóságnak tűnt, minden perc a remény, és a kétségbeesés közötti küzdelem volt. A legszörnyűbb hangok a fejük felett zajló háború hangjai voltak. Fülrepesztő robbanások, rakéták süvítése, összeomlások földrengésszerű hangjai. Minden pillanat az utolsó lehetett, – idézte fel az Edan által elmondottakat, majd köszönetet mondott Trump elnöknek, és küldötteinek – Steve Witkoffnak, illetve Adam Boehlernek, valamint a kormányzat munkatársainak fiúk kiszabadítása érdekében tett erőfeszítéseikért.

Végezetül, utalva a jelenleg is zajló dohai tárgyalásokra a miniszterelnökhöz fordult, mondván – „Iraelben a nép szíve erős, éles és világos. A társadalom minden rétegének hatalmas többsége hiszi, hogy a túszok visszahozatala a legfőbb erkölcsi, zsidó és nemzeti kötelesség. Ez nem jobb vagy baloldali kérdés, nem vallási vagy nemzeti hovatartozás kérdése, hanem az emberi szívé.”

Felszólítom Izrael kormányát – és élén Netanjahu miniszterelnököt, hogy hallgasson erre a hangra. A nép egységes, és azt kéri, hogy a túszok visszahozatalát mindenek fölé helyezzék. Edan visszatérése csak a kezdetnek kell lennie. Minden túsznak a lehető leghamarabb haza kell térnie – az élőknek a felépüléshez, a halottaknak a méltó temetéshez. Nincs jogunk megállni, amíg ez meg nem történik. Az idő fogy. A világ figyel. A történelem emlékezni fog,” – szólított fel Jáel Alexander.

Az elnök Közel-keleti megbízottja, az említett Witkoff volt az első, akivel Edan telefonon beszélt kiszabadítása után, és aki úgy tűnik személyes felelősséget is érzett az október hetedikei támadások során elhurcolt, utolsó életben lévő amerikai túsz megmentése érdekében. Érkezése után az Ichilov kórházban lábadozó Edant meglátogatta, és elhunyt fia Magen David nyakláncát adta neki. Andrew Witkoff annyi idős volt, mint Edan amikor 22 évesen elhunyt, édesapja több mint 25 évig viselte a nyakláncot.

Visszatérve Magal vádaskodásaira, Edan arról számolt be, hogy egy részében megkötözve, fején zsákkal tartották fogva. Az október hetedikei mészárlások utáni az első napokat „pokolként” élte át, a bombázások pedig halálra rémítették, miközben az is megtörtént, hogy az egyik alagút, ahol fogva tartották, beomlott.

A Hamász magas rangú tisztviselői tartották fogva, az amerikainak nevezve katonaként is értékes vagyontárgyként kezelték, és viszonylag gyakran tájékoztatták a háború fejleményeiről. Többször láthatta családját a tévében, miközben életéért könyörögtek. Fogvatartói bántalmazták, és az elején  súlyos kínzásoknak vetették alá. Bolhacsípésekkel, és zúzódásokkal borított testtel tért vissza. A harcok idején rizst, pitát, vagy babot kapott enni, a tűzszüneti napokon azonban javult az ellátás, és bárányt illetve marhahúst is ehetett.

Edan súlyos aggodalmát fejezte ki a Gázai övezetben hátramaradt 58 túsz, közöttük bajtársa Tamir Nimrodi miatt. Az elhurcoltak közül legalább 20 fogoly élete még megmenthető, akikről eddig biztosan tudják, hogy életben vannak.

Trump Közel-keleti útja – első nap 600 milliárd dolláros fegyverüzlet

Hasonlóan előző hivatali idejéhez, Donald Trump elnök első hivatalos útja ezúttal is a Közel-keletre vezetett.

Annak ellenére, hogy az elnök április végén részt vett Ferenc pápa temetésén, nagyszabású diplomáciai és nemkülönben személyes üzleti ügyeket is érintő hivatalos külföldi megjelenésének valójában a tegnap kezdetét vevő négynapos Öböl-menti körút számít.

Hasonlóan előző ciklusához Trump szintén Szaúd Arábiába érkezett, szakítva azonban a hagyománnyal idén nem tervezi az izraeli megállót, ahová nyolc évvel ezelőtt hasonlóan májusban, Jeruzsálem-nap idején látogatott el. Katarban és az Egyesült Arab Emírségekben viszont impozáns fogadtatás mellett a mesterséges intelligenciát, vadászgépeket, fegyvereket és egyéb beruházásokat érintő hatalmas beruházások várják.

Az Öböl-menti térségben Trump nagyon népszerű, az érintett országok növekvő globális befolyásuk miatt is az elnök kiemelt célpontjai. Különös tekintettel az életművének számító Ábrahám Egyezmény bővítése – az Izraellel diplomáciai kapcsolatokat létesítő Bahrein és Egyesült Arab Emírségek után, a Nobel béke-díjat is jelenthető szaúdi – izraeli normalizáció, minden leküzdhetetlennek tűnő nehézsége ellenére is szerepel közeli tervei között.

Az Egyesült Államok számára kiemelt jelentőségű többszáz milliárdos megaberuházások mellett, az elnöknek számos magánjellegű üzleti érdekeltsége is van mindhárom országban, ahová a következő napokban ellátogat. A teljesség igénye nélkül megemlíthető a szaúdi Golf-túra, a dubai és dohai tervezett luxusingatlan beruházások, de a veje Jared Kushner magántőke-befektetési cége részére biztosított 2 milliárd dolláros szaúdi állami befektetési alap, avagy a Trump család stabilcoinját 2 milliárd dolláros tranzakció lebonyolítására használni kívánó Emírségekhez köthető befektetési cég.

Ugyanakkor, az üzleti érdekeltségek mellett Trump diplomáciai erőfeszítéseinek is többnyire a régió ad otthont, vagy biztosít közvetítőket. Szaúd-Arábia az amerikai-orosz, majd később az amerikai-ukrán tárgyalások helyszíne, míg a gázai túszalku tárgyalóit Katar látja vendégül, ugyanakkor Doha közvetített Afganisztánban és Venezuelában is, míg a folyamatban lévő iráni nukleáris tárgyalások központi helyszíne az ománi főváros, Muszkát.

Az sem lehet véletlen, hogy az Egyesült Arab Emírségek koordinálta Kszenyija Karelina orosz-amerikai balerina kiengedését a moszkvai börtönből múlt hónapban, hasonlóan Brittney Griner kosaras kiszabadítását 2022-ben. Ugyanakkor Washington az Emírségeket is bevonta a gázai háború utáni „másnapi” stratégia összehangolásába.

Ilymódon nagy várakozás előzte meg Trump tegnap kezdődött utazását, melynek során már az első napon példátlan mértékű üzlet köttetett.

A történelminek nevezett eseményen az elnök és Mohammed bin Szalmán szaúdi trónörökös, az eddigi legjelentősebb 142 milliárd dollár értékű fegyverüzletet írt alá.

A felek közötti védelmi-eladási megállapodás a legfejlettebb F-15 EX típusú vadászgépeket, támadó és védelmi rakétákat, Hercules típusú szállítógépeket, harci helikoptereket illetve más katonai eszközöket is tartalmaz. Emellett, intenzív támogatást és kiképzést is magában foglal a szaúdi hadsereg képességeinek fejlesztése érdekében.

Megszilárdítjuk elkötelezettségünket védelmi és biztonsági partnerségünk megerősítése céljából Szaúd-Arábiával. Több mint 12 amerikai hadiipari vállalat fogja ellátni a legmodernebb fegyverekkel. Szaúd-Arábia az Egyesült Államok egyik legnagyobb kereskedelmi partnere a Közel-Keleten,” – közölte a Fehér Ház, hozzátéve, hogy a szaúdi befektetések végösszege az elnök várakozásainak megfelelően 600 milliárd dollár lesz.

A tiszteletére rendezett rijádi befektetési konferencián, Trump megemlítette az iráni nukleáris tárgyalásokat is.

Szeretnék megállapodást kötni Iránnal. Azért vagyok itt, hogy jobb jövő felé vezető jobb utat ajánljak. Készen állok régi konfliktusokat lezárni, még akkor is, ha olyan nagyok is a különbségek  közöttünk. Nem hiszek örök ellenségekben. Nagyon örülnék egy megállapodásnak, de ha Irán nem egyezik bele – maximális nyomást fogunk alkalmazni. Iránnak soha nem lehet nukleáris fegyvere. Az ajánlat nem tart örökké, nincs sok időnk várni. A dolgok nagyon gyors ütemben történnek – dönteniük kell, merre tartanak. A legnagyobb reményem az, hogy béketeremtő, hogy egyesítő legyek,- tette hozzá, miközben azt is megemlítette, hogy nagy álma az izraeli-szaúdi normalizáció, ami reményei szerint meg fog történni, de nem erőlteti, utalva a gázai háború miatt a két ország közötti feszültségekre.

Földrengés

A tegnapi jemeni és gázai rakétariasztás után az éjszaka földmozgásra ébredtek az ország számos területén, Tel-Avivon és Jeruzsálemen keresztül a déli Eilaton is érzékeltek gyengébb erősségű rengéseket.

A Geológiai Intézet szerint az Izraelben 2-2,3 erősségű, míg a Mediterrán Szeizmológiai Központ a Földközi-tengeren, Kréta közelében mintegy 6,1-es magnitúdójú földrengést jelentettek, 83 km mélyen a tengerszint alatt. Legutóbb márciusban Eilaton érzékeltek 4,3-as erősségű földrengést

The post Witkoff személyes ajándéka, és Trump királyi fogadtatása a Közel-keleten first appeared on Új Kelet Live.