Avi/ujkelet.live
A háborúr 628. napja: A tegnapi Beersevát célzó iráni rakétatámadás negyedik áldozata a 73 éves Naomi Saanan.
Saanan jól ismert volt a városban, részt vett a Gázában fogva tartott túszok szabadon bocsátását követelő napi rendszerességű tüntetéseken.
Gáza: Hét izraeli katona elesett tegnap a Gázai övezet déli részén zajló harcok során, jelentette az Izraeli Védelmi Erők reggel.
A hét harcosból hat nevét tették közzé:
A 21 éves Matan Sáj Jasinovszky hadnagy Kfar Jonából.
A 20 éves Ronel Ben-Mose törzsőrmester Rehovotból.
A 20 éves Niv Radia törzsőrmester Eljakhinból.
A 19 éves Ronen Shapiro őrmester Mazkeret Batjából.
A 21 éves Sahar Manoav őrmester Askelonból.
A 20 éves Maajan Baruch Pearlstein őrmester Eshharból.
Mindannyian a 605. Harcmérnöki Zászlóaljnál szolgáltak.
A hadsereg első vizsgálata szerint egy palesztin terrorista bombát helyezett el a katonák Puma páncélozott harci járművén, miközben Khan Juneszben utaztak.
A robbanás miatt a jármű kigyulladt, és az oltási kísérletek sikertelenek voltak. A tűzben az összes katona életét vesztette. A jármű maradványait később kivontatták Gázából.
Egy másik, Gázában történt incidensben a 605. Harcmérnöki Zászlóalj egyik katonája súlyosan megsebesült RPG-tűz következtében.
Drónok: Az izraeli légierő tegnap este elfogott két, Iránból Izraelre indított drónt, mielőtt beléptek volna a légtérbe.
A hadsereg úgy véli, a drónokat a ballisztikusrakéta-támadások során indították. A drónoknak hosszú órákat kell repülniük, hogy Iránból eljussanak Izraelbe.
Történelem: Az izraeli légierő történelmet írt, amikor évekig tartó előkészületek után sikerült áthatolnia Irán légvédelmi rendszerein, és légi fölényt ért el az Iszlám Köztársaság egén.
A korábbi tervekben Izrael egy vagy két támadással, „ütésekkel” készült Irán nukleáris létesítményei ellen. Senki sem gondolta volna, hogy ciklusokban támadási hullámok indulnak majd.
A légierő 1200 támadó bevetést hajtott végre. Több mint 600 légi utántöltésre került sor. Több mint 80 iráni légvédelmi üteg semmisült meg. Több mint 250 rakétaindító semmisült meg. Több ezer lőszert dobtak le célpontokra Iránban
A légierő továbbra is adatokat gyűjt a Felkelő Oroszlán hadműveletből, amelyek bekerülnek az izraeli légierő történetének könyvébe.
Sikertelen: Az iráni Kudsz erők parancsnoka, Esmail Qaani úgy tűnik, életben van, miután a közösségi médiában megjelent videó szerint részt vett egy tegnapi Teheránban tartott „győzelmi ünnepségen”.
A New York Times pénteken egy iráni forrásra hivatkozva arról számolt be, hogy Qaanit egy izraeli támadás során likvidálták Iránban.
A hútik nem állnak le: Több forrás is azt nyilatkozta a libanoni Al-Akhbar újságnak, hogy a húti lázadók támadásai Izrael ellen a következő napokban fokozódni és eszkalálódni fognak, válaszul Izrael palesztin nép elleni eszkalációjára Gázában.
A jemeni húti lázadók politikai szárnyának egyik tagja, Hazam al-Aszad azt állítja, hogy a Ben Gurion repülőtér és a haifai kikötő továbbra is veszélyben van. Az X-en közzétett tweetjében al-Aszad hozzátette, hogy ezek a kikötők, amelyeket a lázadók „katonai célpontoknak” nyilvánítottak, továbbra is a hútik célpontjai között vannak.
Tárgyalások: Donald Trump amerikai elnök közel-keleti különmegbízottja, Steve Witkoff azt nyilatkozta, hogy az Egyesült Államok és Irán már megkezdte a tárgyalások folytatását Irán atomprogramjáról.
Witkoff szerint az Egyesült Államok és Irán közvetlen, illetve közvetítőkön keresztüli tárgyalásokat folytat arról, hogy visszatérjenek a tárgyalóasztalhoz, miután tegnap az izraeli és amerikai támadások az iráni nukleáris létesítmények ellen egy Trump által közvetített tűzszünettel véget értek.
„Ígéretesek a beszélgetések. Reménykedünk” – mondta Witkoff a Fox Newsnak adott interjújában. „Most itt az ideje, hogy leüljünk az irániakkal, és átfogó békemegállapodást kössünk.”
Riportok: A The New York Times reggel egy előzetesen titkosított amerikai jelentésre hivatkozott, mely szerint a három iráni nukleáris létesítmény amerikai bombázása mindössze néhány hónappal vetette vissza az ország nukleáris programját.
A tisztviselők szerint az első megállapítások szerint a csapások lezárták két létesítmény bejáratát, de a földalatti épületek nem omlottak össze.
A támadás előtt az amerikai hírszerző ügynökségek azt mondták, hogy ha Irán megpróbálná felgyorsítani a bomba elkészítését, az körülbelül három hónapot venne igénybe. Az amerikai bombázási sorozat és az izraeli légierő napokig tartó támadásai után a Védelmi Hírszerző Ügynökség jelentése szerint a programot visszavetették, de kevesebb mint hat hónappal.
A jelentés azt is közli, hogy Irán dúsított uránkészletének nagy részét elszállították a csapások előtt, így a nukleáris anyag kis részét sikerült megsemmisíteni. Irán esetleg ennek egy részét titkos helyszínekre szállította.
- Egy izraeli biztonsági forrás tegnap a szaúdi Al-Hadath csatornának a következőt nyilatkozta: „Nagyon jól tudjuk, hová szállította Irán a dúsított uránt, nagy része a romok alá lett temetve.” Azt is mondta, hogy Izrael nem vette célba a dúsított uránt, mert az nukleáris környezeti katasztrófát okozhatott volna.
Néhány izraeli tisztviselő azt is elmondta, hogy úgy vélik, az iráni kormány azért tartott fenn kisebb, titkos urándúsító létesítményeket, hogy folytathassa nukleáris programját a nagyobb létesítmények elleni támadás esetén.
Más tisztviselők megjegyezték, hogy a jelentés megállapította, hogy a három nukleáris létesítmény – Fordo, Natanz és Iszfahán – közepes vagy súlyos károkat szenvedett, a natanzi létesítmény sérült meg a legjobban. Nem világos, hogy az irániak megpróbálják-e helyreállítani őket.
Izraeli tisztviselők tegnap este azt nyilatkozták a KAN közszolgálati műsorszolgáltatónak, hogy az Egyesült Államok üzenetet közvetített Iránnak és figyelmeztette: Ne közelítsétek meg a nukleáris létesítményeket, ahol dúsított uránt tárolnak.
The post 7 katona elesett Gázában, sikertelen likvidálás, hol az urán és a hútik first appeared on Új Kelet Live.