Avi/ujkelet.live

A háború 629. napja: Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke csütörtökre virradóra közzétett szokatlan bejegyzése, amelyben Binjámin Netanjahu miniszterelnök perének törlését vagy kegyelemben részesítését követelte, nem légüres térben hangzott el. Aki csupán személyes véleménynyilvánításnak vagy baráti gesztusnak tekinti, az figyelmen kívül hagyja a tágabb kontextust: ez egy időzített, látszólag összehangolt lépés, amelynek célja egy sokkal szélesebb körű regionális lépés – és Netanjahu is része ennek, jegyezte meg ma többek között a Ynet hírportál.

Összehangolt stratégia: Bejegyzésében Trump Netanjahu perét „politikailag motiváltnak” és „boszorkányüldözésnek” nevezte, és azt mondta, hogy „AZONNAL TÖRÖLNI kell, vagy kegyelmet kell adni egy Nagy Hősnek, aki oly sokat tett az államért”.

Netanjahu délután megköszönte Trumpnak a támogatást, megosztva a tweetet. „Köszönöm, Trump elnök úr, a megindító támogatását irántam, és a hatalmas támogatását Izrael és a zsidó nép iránt” – írta Netanjahu héber nyelvű bejegyzésben X-en. „Továbbra is együtt fogunk dolgozni közös ellenségeink legyőzésén, a túszok kiszabadításán és a béke körének mielőbbi kiterjesztésén”.

Netanjahu pere tanúvallomásával a keresztkérdezéses szakaszban hétfőn folytatódna, hetente két alkalommal. Azonban ismét a regionális fejleménykre hivatkozva, a miniszterelnök a tweetet követően két hét szünetet kért a bíróságtól, mert ,,minden idejét és energiáját politikai, nemzeti és biztonsági kérdésekre kell fordítsa”.

  • Avichaj Mandelblit akkori főügyész 2019 novemberében jelentette be három ügyben a miniszterelnök elleni vádemelést. Mindhárom ügyben a vád csalás és bizalommal való visszaélés, melyhez a 4000-es számúban vesztegetés is társul.
  • 1000 sz. ügy: Netanjahu és felesége drága ajándékokat fogadtak el az izraeli születésű hollywoodi producer, Árnon Milchan milliárdostól és James Packer ausztrál üzletembertől. Az ajándékba kapott drága szivarok és pezsgő értéke közel 700 ezer sékel. Netanjahu állami tisztségeit Milchan javára használta, számos személyes és üzleti ügyben, miközben súlyos összeférhetetlenség alakult ki a közjó és a Milchan iránti személyes elkötelezettsége között.
  • 2000. sz. ügy: a miniszterelnök tárgyalásokat folytatott Árnon Mozesszel, a Yedioth Ahronoth kiadójával és felajánlotta, hogy kedvezőbb cikkekért cserébe segít stabilizálni a lap helyzetét, a fő rivális, Israel Hayommal szemben.
  • 4000. sz. ügy: Saul Elovitch, a telekommunikációs óriás Bezeq főrészvényese utasította a tulajdonában lévő Walla híroldalt, hogy biztosítson pozitív média visszhangot Netanjahu és családja számára, szabályozási kedvezményekért cserébe. A miniszerelnök 2014 novemberétől 2017. februárig kommunikációs miniszterként szolgált. Ebben az időszakban a Walla híroldal felülete jelentősen megváltozott a Netanjahu családdal szemben, és a Bezeq engedélyt kapott többek között, hogy megvásárolhassa a Yes műholdas kábelszolgáltatót, a trösztellenes kérdések ellenére.

Jichák Herzog elnök adhat kegyelmet Netanjahunak, de ahhoz először kérnie kell. Az elnök arra ösztönözheti a feleket, hogy kössenek vádalkut.

Mit forral Trump: Az Egyesült Államok elnöke nem titkolja céljait. Amióta bejelentette az Izrael és Irán közötti tűzszünetet, türelmetlenséget mutat Izraellel szemben – különösen a Gázában zajló háborúval kapcsolatban. Trump számára a jövőkép világos: véget akar vetni a háborúnak, szabadon akarja látni a túszokat – majd normalizációs megállapodást akar kötni Szaúd-Arábiával, és kiterjeszteni az Ábrahám-egyezményt a Közel-Kelet más országaira – és talán azon túlra is. Az elnök közel-keleti különmegbízottja, Steve Witkoff tegnap este utalt erre, amikor azt mondta, hogy „a megállapodás a Hamásszal közelebb van, mint valaha”.

Ebben az összefüggésben a tárgyalás törlésére irányuló felhívás nem szövegkörnyezetből kiragadott, hanem egy „megállapodás csomag” részének tekinthető: Trump nyilvános és esetleg gyakorlati támogatást nyújt Netanjahunak, cserébe pedig a miniszterelnöktől elvárja, hogy mindent megtegyen a gázai harcok befejezése és a regionális célok elérésének elősegítése érdekében. Ez meglehet csak a nyitány – az első lépése egy szélesebb körű tervnek, amely még nem kerül nyilvánosságra.

Jair Lapid ellenzéki vezető erre utalt ma reggel a Ynetnek adott interjúban: „Minden tisztelettel Trumpnak – nem szabadna beavatkoznia egy független ország bírósági folyamatába. Gondolom, ezt a kártérítést azért adja neki, mert rá akarja venni a gázai ügyre, és véget akar vetni a háborúnak. Ez Trumpnak megfelel.”

Trump szavai a diplomáciai színtéren is visszhangra találtak. Mike Huckabee, az Egyesült Államok izraeli nagykövete ma reggel – az iráni rakétatámadást követően – ellátogatott a beersevai Szoroka kórházba, és a Ynet kérdésére válaszolva nem zárta ki annak lehetőségét, hogy Trump szankciókat vezet be a bírósági rendszerre. „Áment mondok mindenre, amit az elnök mond. A szavai világosak. Örülök, hogy a vezetőm, a szabad világ vezetője világosan beszél.”

Trump azon kijelentésére utalva, hogy az Egyesült Államoknak „meg kellene mentenie Netanjahut a pertől”, Huckabee azt mondta: „Hagyom, hogy a szavai önmagukban álljanak.” Amikor arról kérdezték, hogy ez túlzott beavatkozás-e, azt válaszolta: „Az amerikai elnöknek joga van azt mondani, amit akar.”

A geopolitikai megfontolásokon túl személyes dimenzió is van. Trump a saját jogi helyzetét Netanjahuéra vetíti ki – és sorstársaként azonosítja. Számára Netanjahu az „üldözöttek táborához” tartozik, és ezt az „üldöző igazságszolgáltatási intézmények” elleni globális forradalom részének tekinti. Lelki szemei előtt Trump nemcsak Netanjahut támogatja – úgy tekint magára, mint aki Izrael ügyeit intézi.

Trump szavai tükrözik egyedi világnézetét is: a befolyási övezetekre való felosztást. Oroszország azt tesz, amit akar a saját régiójában, ahogy Kína a saját régiójában, és az USA a saját régiójában. Trump Izraelt egyértelműen a befolyási övezetének részeként érzékeli, ezért alárendeltséget vár el: diktálni fog neki, hogy mit tegyen, mintha protektorátus lenne. Különösen Netanjahu – aki mindig azzal dicsekszik, hogy Izrael nem „vazallus állam” – most próbatétel előtt áll.

Tegnapelőtt, miután Trump felszólította Izraelt, hogy hagyja abba Irán támadását a tűzszünet megsértését követően, beszélgetést kezdeményezett Netanjahuval – amelyben amerikai források szerint „különösen határozott és közvetlen” volt. A CNN fehér házi tudósítója szerint Trump világossá tette Netanjahu számára, hogy „mindent meg kell tennie a tűzszünet összeomlásának megakadályozása érdekében”.

The post Trump megállapodás csomagja, mely ürügyként szolgál Netajahu perének rendezésére first appeared on Új Kelet Live.