Bár a járvány nálunk most éppen túl van a tetőpontján, a kormány azonban már újabb lehetséges szigorításokról beszél. Pánikba talán nem esünk megint, de nem árt tisztán látni, milyen tevékenységekkel vállalunk a legkisebb kockázatot a járványidőszakban.
Eddig nem készült olyan tanulmány, amely mindennapi cselekvéseinket mutatná egy veszélyességi skálán.
A Texasi Orvosok Szövetsége most ezt a hiányt pótolta, és egy részletes grafikán mutatta meg, hogy a levélbontástól a kocsmázásig mit csinálhatunk nyugodt szívvel, és mivel vállalunk nagy kockázatot. A skálán a legveszélyesebbnek egyébként a kocsmázást ítélték a doktorok.
(Ez is érdekelheti: A környező országok vírusgócpontjai Magyarországot is korlátozásokra kényszeríthetik)
Minimális eséllyel kapjuk el a fertőzést plázázás közben, vagy ha egy órát töltünk a gyerekkel a játszótéren, esélyeink azonban romlanak, ha például focizunk vagy fodrászhoz megyünk.
Érdekes, hogy az 1-től 10-ig felállított skálán csak mérsékelten számít kockázatosnak, ha az orvosi váróban ücsörgünk. A kutatók, az orvosok infografikája szerint ennél sokkal nagyobb bajt hoz viszont a fejünkre, ha esküvőn, temetésen veszünk részt, esetleg repülőn utazunk.
(Ez is érdekelheti: Titokzatos, a koronavírusnál is halálosabb kór kezdett el gyilkolni)
A tengerentúli szakértők szerint egyenesen az életünket kockáztatjuk, ha moziba vagy színházba megyünk, ezeket a helyeket vörösen jelölték mint magas kockázatú helyek, a legrosszabbat viszont akkor tesszük magunkkal, ha egy zsúfolt kocsmában múlatjuk az időt.
– A listát annak függvényében állítottuk össze, hogy az egyes aktivitások mennyire követelnek fizikai érintkezést – írta a Texasi Orvosok Szövetsége. – Nem annyira a végzett munka volt itt a fontos, inkább az, hogy a tevékenységek közben mennyire vagyunk közel embertársainkhoz – tette hozzá.
– Egyetértek a texasi kollégákkal abban, hogy mindennek az alapja a szociális távolságtartás – mondta Ócsai Lajos, az Országos Tisztifőorvosi Hivatal járványügyi főosztályának egykori vezetője.
– Szerintem a legfontosabb lenne a távolságtartás, és nem értem, miért akar mindenki külföldre menni. Ha környező ország is az úti cél, mindenhol megugrott a fertőzések száma, így csak feleslegesen kockáztatjuk saját egészségünket – fogalmazott Ócsai.