Történjen fertőző betegség vagy reflux miatt, esetleg legyen idegi alapú, köhögés és köhögés között is van különbség. Az például, hogy mely napszakban jön ránk, sok mindenre utalhat.
A felső légutakban, a mellhártyán, a rekeszizmon, a gyomorban, de távolabbi szervekben, például a májban és lépben is találhatók köhögési receptorok. Ennek nyomán a köhögésnek számos oka lehet, ugyanakkor árulkodó jel, hogy a nap mely szakában jönnek ránk a rohamok.
Napközbeni köhögés
A napszaktól függetlenül jelentkező köhögés leggyakoribb oka egy egyszerű akut felső légúti fertőzés, amely az egyéb panaszok alapján rendszerint könnyen azonosítható, és kezelés hatására néhány nap alatt megszűnik. Amennyiben a köhögés tartóssá, visszatérővé válik, gondolni kell az alábbi betegségek lehetőségére:
- Asztma: Az asztmás panaszok sok esetben összefüggnek a fizikai aktivitással, ezért a napközbeni tevékenységek során jelentkeznek. Az asztma megjelenése esetenként csak köhögés formájában figyelhető meg. A roham alatt nehézlégzés, sípolás jelentkezhet, a köhögés pedig igen erőteljes, száraz, a roham végén azonban nyúlós köpet ürülhet. Az asztma súlyossági fokának egyik megítélési szempontja, hogy hányszor jelentkeznek a rohamok nappal, illetve este. Az éjszaka jelentkező asztma rendszerint súlyosabb.
- Irritatív anyagok: A munkahelyi irritatív anyagok, a légszennyezés, a szezonális allergének által kiváltott köhögés rendszerint napközben jelentkezik. Sok esetben a nap második felében vagy végén intenzívebbek a panaszok.
- Mellhártyagyulladás: Mellhártyagyulladás esetén a száraz jellegű, és főleg állva jelentkező köhögést szúró, légvétellel összefüggő fájdalom kíséri.
- Gyógyszermellékhatás: A magas vérnyomásra sok esetben szedett ACE-gátlók gyakori mellékhatása lehet az ingerköhögés.
- Daganat: Tumor is indukálhat a napszak bármely időpontjában kínzó, rohamokban jelentkező köhögést, amely véres köpetürítéssel is járhat.
- Nyelőcsőtágulat: Ilyen esetben étkezés közben jelentkezik köhögési inger.
- Pszichogén köhögés: Az pszichés eredetű köhögés általában enyhébb köhécselés, krákogás formájában, főleg napközben, beszéd előtt és alatt jelentkezik, amikor a zavartságot akarja leplezni az egyén.
A köhögésnek más-más oka lehet attól függően, hogy reggel, napközben vagy este jelentkezik. (Fotó: Jacob Wackerhausen / Getty Images Hungary)
Esti, éjszakai köhögés
Amennyiben a köhögés este vagy éjszaka jelentkezik, nagy eséllyel egy légúti fertőzés szövődményeiről lehet szó, a megfázások után gyakran fellépő orrmelléküreg-gyulladás esetén ugyanis éjjel a garatba csorog a váladék, ami erős köhögéshez vezet. Gyerekeknél az úgynevezett krupp tüneteként is jelentkezhet, ám ebben az esetben rohamokban kitörő, ugató jellegű köhögésről beszélünk, ami rekedtséggel és belégzéskor jelentkező sípoló hanggal jár. A krupp a légutak hirtelen akut gyulladásos beszűkülése, amely életveszélyes is lehet.
Esti és éjszakai köhögést reflux is okozhat, amikor a gyomortartalom fekvő állapotban könnyebben visszajut a nyelőcsőn keresztül a garatba vagy bekerül a légutakba. Ilyen esetben is bőséges váladékürítés tapasztalható. Ha a köpet habos és a köhögés rohamszerű, valamint nehézlégzéssel társul, akkor a tünetek szívelégtelenséget is jelezhetnek.