Avi/ujkelet.live

A háború 466. napja: A szélsőjobboldali Otzma Jehudit vezetője, Itamar Ben-Gvir nemzetbiztonsági miniszter kedden felszólította a szélsőjobboldali Vallásos Cionizmus elnökét, Becalel Szmotrich pénzügyminisztert, hogy csatlakozzon hozzá, és tájékoztassák Binjámin Netanjahut, hogy kilépnek a kormányból, ha Izrael elfogadja a túszok szabadon bocsátását lehetővé tevő gázai tűzszüneti megállapodást. Továbbá elismerte, hogy a korábbi megállapodási kísérleteket ,,politikai erővel” megtorpedózta.

,,Az elmúlt évben politikai hatalmunk révén sikerült megakadályoznunk, hogy ez a megállapodás létrejöjjön” – mondta Ben-Gvir. ,,Azóta azonban újabb pártok csatlakoztak a kormányhoz, amelyek támogatják a megállapodást, és már nem mi vagyunk a döntő tényező.”

Ben-Gvir nem fenyegetőzött kifejezetten azzal, hogy Szmotrich nélkül is kilép a kormányból, ehelyett a pénzügyminiszterre hárította a megállapodás elleni fellépés felelősségét. Az a fenyegetés azonban, hogy Ben-Gvir és Szmotrich is távozik, elriaszthatja Netanjahut, és megnehezítheti számára a törvényhozást. Ben-Gvir azt állította, hogy akkor sem dönti meg a kormányt, ha pártja az ellenzékbe vonul.

X-en közzétett videójában Ben-Gvir azt mondta, Netanjahu csak akkor hajlandó kihátrálni az alkuból, ,,ha elegendő erő áll szembe vele, és nem engedi”. Hozzátette, hogy ,,az Otzma Jehuditnak az a hatalma, hogy megállítsa a megállapodást, nem elég a kormány jelenlegi összetétele mellett”, ezért felszólította Szmotrichot, hogy csatlakozzon hozzá.

,,Felszólítom kollégámat, Becalel Szmotrich pénzügyminisztert, hogy csatlakozzon hozzám a szörnyű megállapodás elleni teljes együttműködésben” – mondta, hozzátéve, hogy ez az egyetlen módja annak, hogy megállítsák a megállapodást, és ,,elkerüljék Izrael megadását a Hamásznak”.

Nyilatkozatában Ben-Gvir azt állította, hogy a szóban forgó alku ,,borzalmas”, megjegyezve, hogy ,,ismeri a részleteket”. A miniszter szerint a megállapodás ,,tartalmazza a több száz gyilkos terrorista börtönből való szabadon bocsátását; a gázaiak, köztük több ezer terrorista visszatérését Gáza északi részébe; az Izraeli Védelmi Erők kivonulását a Netzarim folyosóról; és a fenyegetés visszatérését a a gázai határ menti közösségek lakosaira”. Az alku „eltörli a háború eredményeit… Nem vezet az összes túsz szabadon bocsátásához és megpecsételi a megállapodásban nem szereplő többi túsz sorsát.”

,,Ez nem egy nehéz döntés, amelyet meg kell hozni a túszok hazahozatalához. Ez egy olyan döntés, amely tudatosan sok más izraeli civil életébe fog kerülni, akik sajnos az életükkel fognak fizetni ezért az alkuért. Már láttuk az ilyen megállapodásoknak a gyümölcsét”.

Szmotrich pénzügyminiszter tegnap kijelentette, hogy pártja „nem lesz része” a körvonalazódó túszszüneti megállapodásnak, amelyet „Izrael nemzetbiztonsági katasztrófának” nevezett.

,,Nem leszünk részesei egy megadási megállapodásnak, amely magában foglalja a terroristák szabadon bocsátását, a háború leállítását és a sok vérrel elért eredmények lerombolását, valamint sok túsz cserben hagyását” – mondta Szmotrich reggel kiadott közleményében.

„Itt az ideje, hogy minden erőnkkel tovább folytassuk, elfoglaljuk és megtisztítsuk az egész övezetet, hogy végre átvegyük az irányítást a Hamász humanitárius segélyei felett, és megnyissuk a pokol kapuit Gázában, amíg a Hamász teljesen megadja magát, és az összes túsz haza nem tér.”

Egy politikai forrás vasárnap az izraeli médiának azt nyilatkozta, hogy Netanjahu miniszterelnök próbálja felmérni, hogy Szmotrich kilép-e a kormányból, ha olyan megállapodás születik, amely több száz terrorista izraeli börtönökből való kiengedését jelentené a túszokért cserébe.

A jelentés szerint a miniszterelnök úgy véli, nagy a valószínűsége annak, hogy Ben-Gvir nemzetbiztonsági miniszter kilép a kormányból, ha túszalku születik, ezért Netanjahu abban reménykedik, hogy meg tudja győzni Szmotrichot, hogy szavazzon a megállapodás ellen de ne lépjen ki a koalícióból.


Mindeközben a színfalak mögött: A Hamász terrorszervezet közleményében kijelentette, hogy a gázai tűzszüneti tárgyalások a végső szakaszba érkeztek, és reményét fejezte ki, hogy a tárgyalások ezen fordulója egyértelmű és átfogó megállapodással zárul.

A katari külügyminisztérium szóvivője pedig közölte, hogy a katari közvetítők átadták a tűzszüneti megállapodás tervezetét Izraelnek és a Hamásznak, és jelenleg is folynak a tárgyalások a megállapodások végső részleteiről.

A szóvivő hozzátette, hogy a nagy akadályokat sikerült kezelni, és az elmúlt hónapok viszonylatában most állnak a legközelebb a megállapodáshoz.

„Elérkeztünk a végső szakaszhoz, de nem szabad elbízni magunkat” – tette hozzá a szóvivő. ,,A tárgyalások pozitívan és komolyan haladnak, de várnunk kell még egy kicsit.”

,,Mindkét felet arra biztatjuk, hogy kössenek megállapodást, [és] megerősíthetem, hogy átadtuk a tervezeteket, és a főbb és legnehezebb akadályokat átléptük”.

Mindeközben Egyiptom arra készül, hogy megnyitja a Rafah határátkelőt az izraeli túszok és palesztin foglyok fogadására, ha sikerül biztosítani a tűzszünetet – nyilatkozták egyiptomi források az Al-Araby Al-Dzsadidnak.

A jelentés szerint a humanitárius segélyek és az üzemanyagok a tűzszünet első napjától kezdődően a határátkelőn keresztül megindulnak a Gázai övezetbe, mobilházakkal, sátrakkal és kotrógépekkel együtt.

Azt is közölték, hogy a tűzszünet kezdete után egy héttel megkezdődik a beteg és sebesült túszok szabadon bocsátása. Izrael cáfolta, hogy az első izraeli túszok a tűzszünet érvénybe lépése után egy héttel szabadulnak.


Mindeközben a kneszetben: A túszok családjainak képviselői kedden kiabáltak Iszrael Katz védelmi miniszterre, kérdőre vonva, hogy rokonaik miért nincsenek az első körben szabadulók a listáján, utalva arra, hogy a jelenleg tárgyalt megállapodás több fázisos.

„Kategóriákra, ütemekre osztottatok minket. Több mint egy év fogság után – mind humanitárius [kategóriában vannak]. Szelekciós alkut hirdettek” – kiabálta az egyik családtag, utalva arra a náci gyakorlatra.

A kirohanásra a kneszet Külügyi és Védelmi Bizottságának ülésén került sor, amelyen Katz ismertette törvényjavaslatát, amely nagyszámú ultraortodox zsidót mentesít a katonai szolgálat alól.

„Egész életemben Likud-tag voltam” – kiabálta Hanna Cohen, akinek unokahúgát, Inbar Haimant meggyilkolták a Hamász fogságában 2023-ban. „Vissza akarom kapni, hogy Izraelben temessék el. Nincsenek többé Schindler-listák.”

The post Ben-Gvir sürgeti Szmotrichot, hogy együtt lépjenek ki a kormányból, ha jóváhagyják a túszegyezséget first appeared on Új Kelet Live.