Avi/ujkelet.live

A háború 467. napja, Szamária: Az Izraeli Védelmi Erők tegnap este közölte, hogy dróncsapást hajtott végre terroristákat célozva a dzsenini menekülttáborban (Palesztin Hatóság területe).

A hadsereg Sabak belbiztonsági szolgálattal együttműködve végrehajtott támadása az első a városban másfél hónap szünet után, és párhuzamosan történt a palesztin biztonsági erők hetek óta tartó hadműveletével.

A riportok ellenére a támadás célpontjai nem a múlt héten három izraelit meggyilkoló terroristák voltak.

A Palesztin Hatóság egészségügyi minisztériuma hat halottról és számos sérültről számolt be.

Különálló eseményként, az izraeli hadsereg reggel bejelentette, hogy az éjszaka három harcosa megsérült, kettő súlyosan egy könnyebben, egy útszéli bomba miatt Qabatiában. A csapatok egy David könnyű páncélozott járműveben tartózkodtak, amikor a terroristák által elhelyezett bomba felrobbant.

A Kfír-dandár és a Menase Regionális Dandár harcosait kórházba szállították, családjaikat értesítették.


Gáza: A Déli Parancsnokság az elmúlt 24 órában megbeszéléseket és helyzetértékeléseket folytatott, hogy előkészítse az Izraeli Védelmi Erők fokozatos kivonulását Gázából, jelentette a KAN közszolgálati műsorszolgáltató tegnap este. Ezek előzetes megbeszélések, amelyek még azelőtt kezdődtek, hogy a politikai körtől megkapták volna az utasításokat, és a tűzszüneti megállapodás aláírása előtt.

Eközben a Hamász terrorszervezet egyik forrása tegnap este a Reutersnek azt nyilatkozta, hogy a szervezet még nem válaszolt a közvetítőknek a túszok szabadulásához vezető tűzszüneti megállapodás elfogadásával vagy elutasításával kapcsolatban, mert Izrael nem nyújtotta be azokat a térképeket, amelyek a haderejének kivonását mutatják a Gázai övezetből.

A Déli Parancsnokságnál az előkészületek célja a hadsereg Gáza körüli átcsoportosításának megtervezése, valamint az erők fokozatos kivonása az övezetet kettészelő Netzarim folyosóról és az egyiptomi-gázai határ mentén futó Philadelphi-folyosóról.

A megállapodás részeként az izraeli hadsereg ütközőzónát épít – egy olyan területet, amelyet a palesztinok nem közelíthetnek meg. Ebből a célból az elmúlt hónapokban a hadsereg egy körülbelül egy kilométer széles területet rombolt le a Gázai övezet körüli határ 60 kilométeres szakaszán.

Egy biztonsági forrás szerint az előkészületek részeként az izraeli hadsereg „röviddel” a megállapodás aláírása után készül távozni a Rafah átkelőről. A Philadelphi-folyosóról való kivonulásról hétfőn egyeztettek izraeli, egyiptomi és amerikai biztonsági tisztviselők.

Az elmúlt hónapokban az izraeli hadsereg egy sor előőrsöt, infrastruktúrát és mobilantennákat épített a Netzarim-folyosón. A védelmi szervezet becslései szerint a hadseregnek körülbelül egy hétbe fog telni a folyosó leszerelése.


A Börtönszolgálat is készül: A Büntetés-végrehajtási Szolgálat az elmúlt hetekben megbeszéléseket, helyzetértékeléseket folytatott, melynek keretében a korábbi, különösen a 2023 novemberében lezajlott fogolycsere tanulságai alapján aktualizálták a fogvatartottak szabadon bocsátására vonatkozó műveleti utasításokat.

A börtönökben két fő kihívást azonosítottak – a nagyszabású zavargásokat és a győzelmi ünnepeket, amelyek többféleképpen is megnyilvánulhatnak, mint például a győzelem ünnepe azokon a buszokon, amelyeken a szabadult foglyokat szállítják.

A megoldások között szóba került a speciális börtönszolgálatos egységek – Maszada és Nachson – bevetése, valamint az elsötétített buszokon való szállítás, hogy a szabadon engedett terroristák kívülről ne legyenek láthatóak.

A felmerülő kihívás jelentősebb, mint a korábbi megállapodások, mivel az izraeli börtönökben a biztonsági foglyok száma ma 11 000, ami kétszerese a háború előtti foglyok számának.


Blinken: Tegnap az Atlantic Councilban tartott beszédében Antony Blinken amerikai külügyminiszter bemutatta a háború utáni Gázára vonatkozó tervét, amely magában foglalja egy ideiglenes kormány felállítását a Palesztin Hatóság képviselőiből, a gázai és arab országokból származó palesztinokból, a Hamász terrorszervezet részvétele nélkül.

Blinken azzal érvelt, hogy a Hamászt nem lehet pusztán katonai eszközökkel legyőzni, és politikai tervre van szükség a Hamász-kormány leváltására Gázában. Hangsúlyozta, hogy tervének vagy bármely más háború utáni tervnek az elveit az ENSZ Biztonsági Tanácsának határozatában kell rögzíteni.

A terv szerint:

  • A Palesztin Hatóság felkéri a nemzetközi közösséget, hogy segítsen létrehozni egy ideiglenes adminisztrációt Gázában, amely olyan polgári kérdésekért lesz felelős, mint az egészségügy, az oktatás, a gazdaság és az Izraellel való polgári koordináció.
  • Az ideiglenes adminisztrációban gázai palesztinok is lesznek, akiket az enklávé különböző közösségeivel és a Ramallahban székelő Palesztin Hatóság képviselőivel egyeztetve választanak ki.
  • A nemzetközi közösség finanszírozza a gázai ideiglenes közigazgatást, és felügyeli tevékenységét. Az ideiglenes adminisztráció együttműködik egy magas rangú ENSZ-tisztviselővel, aki az övezet újjáépítéséért lesz felelős.
  • A gázai ideiglenes adminisztráció a jövőben teljes mértékben átadja hatáskörét a Palesztin Hatóságnak, ,,amint a körülmények ezt lehetővé teszik” – mondta Blinken.
  • A terv szerint ideiglenes biztonsági erőt hoznak létre a régió országaiból származó és gázai palesztinokból álló csapatokkal, akiket átvilágítanak, hogy megbizonyosodjanak, nincsenek kapcsolatban a Hamásszal.
  • Az ideiglenes biztonsági erők stabilizálni fogják a biztonsági helyzetet, így lehetővé válik az újjáépítés megkezdése és a humanitárius segélyek szállítása. Az ideiglenes biztonsági erők a gázai határok biztosításáért is felelősek lesznek, hogy megakadályozzák a fegyvercsempészetet, amely segít a Hamásznak hatalmának újjáépítésében.
  • Ezzel egyidejűleg az Egyesült Államok kiképzi és újjáépíti a Palesztin Hatóság biztonsági erőit, hogy a jövőben felelősséget vállalhassanak a Gázai övezet biztonságáért.

Blinken világossá tette, hogy az arab országok beleegyeztek abba, hogy részt vegyenek a terv végrehajtásában, de csak azzal a feltétellel, hogy Gázát és a palesztin területeket egyesítik a Palesztin Hatóság alatt, a Palesztin Hatóság reformokon megy keresztül, és az egész folyamat egy jövőbeli palesztin állam létrehozásához vezető út politikai kontextusában fog zajlani.

Hangsúlyozta, hogy a palesztin állam felé vezető út nem „jutalom lenne a Hamásznak október 7-ért”, ahogy azt különböző izraeli tisztviselők állítják, hanem inkább csapást mérne a Hamász napirendjére.

Blinken elismerte, hogy a Palesztin Hatóság ez idáig nem hajtotta végre a szükséges reformokat, és az izraeli kormány a Palesztin Hatóság aláásására tett lépéseket, bár szerinte a Palesztin Hatóság a Hamász egyetlen alternatívája.

The post Likvidálás Dzseninben, a hadsereg felkészül a kivonulásra Gázából és Blinken terve first appeared on Új Kelet Live.