Avi/ujkelet.live

A háború 491. napja, Szíria: Izraeli vadászgépek szombaton a hírszerző szolgálatok és az Északi Parancsnokság irányításával csapást mértek a Hamász terrorszervezet fegyverraktárára a szíriai Deir Ali falu közelében, Damaszkusztól délre, jelentette a hadsereg.

A katonaság szerint a helyszínen tárolt fegyvereket az erők elleni támadásokra szánták.

,,A palesztin terrorszervezetek, köztük a Hamász, kizsákmányolják Szíriát, hogy megvessék a lábukat Irán irányítása alatti terrortevékenységhez” – hangsúlyozta a hadsereg. ,,Az Izraeli Védelmi Erők folytatja a Hamász terrorszervezetre mért ütéseket, ahol megpróbálja megvetni a lábát, és fellép a terrorszervezetek minden megerősödésre irányuló kísérlete ellen, annak érdekében, hogy elhárítása az Izrael állam biztonságát fenyegető veszélyt.”


Libanon: Az izraeli hadsereg a nap folyamán légicsapást hajtott végre a kelet-libanoni Beqaa-völgyben, a Hezbollah terroristáit célozva.

,,A csapást azután hajtották végre, hogy azonosították a terroristákat, akik egy stratégiai fegyvereket gyártó és tároló helyszínen tevékenykedtek” – közölte a hadsereg.

A hadsereg szerint a Hezbollah telephelyén folytatott tevékenység az Izrael és Libanon közötti tűzszüneti megállapodás ,,kirívó megsértése”.

,,Az Izraeli Védelmi Erők továbbra is azon dolgozik, hogy elhárítson minden Izrael Államot fenyegető veszélyt, és megakadályozza a Hezbollah terrorszervezet minden arra irányuló kísérletét, hogy újjáépítse erőit, összhangban a tűzszüneti megállapodással” – tette hozzá a hadsereg.

A libanoni állami hírügynökség hat halottról és két sebesültről számolt be.


Szamária: Az Izraeli Védelmi Erők, a Sabak belbiztonsági szolgálat és a rendőrség erői az éjszaka terrorrelhárító műveletet hajtottak végre Sechemben, mely a Palesztin Hatóság területe.

A hadművelet során a csapatok átkutattak egy épületet, ahol robbanóanyagokat találtak, amiket megsemmisítettek.

Ezenkívül a csapatok letartóztattak egy keresett személyt, és lefoglaltak egy fegyvert. Az izraeli erők körében sérülés nem történt.


A szaúdik: Szaúd-Arábia csalódott Donald Trump amerikai elnök terve miatt, mely a gázaiak kitelepítését célozza az övezetből, és ezzel kapcsolatban bírálta Binjámin Netanjahu miniszterelnököt is, jelentette a KAN közszolgálati műsorszolgáltató tegnap este, a szaúdi királyi család egyik forrását idézve.

Egyiptomban mindeközben sietnek megszervezni az arab országok rendkívüli csúcstalálkozóját, hogy egységes álláspontot képviseljenek az amerikai kormány és Izrael ellen.

A forrás szerint Netanjahut kritizálják a királyságban: ,,Az az érzés, hogy nem akar békét, hanem problémákat okoz – és az Egyesült Államokat segíti.” Azt is leszögezték, hogy lehetetlen egy egész népet eltávolítani a földjéről, és egy ilyen lépés a terrorizmus fokozódását és a konfliktus befejezésének késleltetését jelentené. „Az a vágyunk, hogy lezárjuk a konfliktust – ha ebbe belemegyünk [a Gáza-terv], árulónak fognak tekinteni minket az arab világban” – mondta a forrás.

A forrás ugyanakkor azt mondta, hogy Rijád még mindig arra vár, hogy mit hoznak Trump közelgő találkozói az arab országok vezetőivel. Szaúd-Arábia Izraellel való normalizálásával kapcsolatban a forrás kifejtette, hogy a szaúdi külügyminisztérium palesztin állammal kapcsolatos nyilatkozata egyértelmű: ,,Békét akarunk, és megértjük Izrael biztonsági aggályait, de a palesztinoknak kell egy állam.”


A túszalku sorsa: Egy izraeli delegáció indul ma Dohába a katari közvetítőkkel való találkozóra, de magas rangú izraeli tisztviselők azt mondták, hogy ez csak ,,szimbolikus bemelegítő út”, amely várhatóan nem fogja előmozdítani a túszalku második szakaszáról szóló tárgyalásokat, jelentette este a Walla hírportál.

Miért fontos: A túszegyezmény második szakaszáról szóló tárgyalásoknak hétfőn kellett volna kezdődniük, de Binjámin Netanjahu miniszterelnök nem volt hajlandó Dohába küldeni a tárgyalócsoportot, csak a Trump elnökkel való találkozója után.

  • Izraeli tisztviselők megjegyezték, hogy a Dohába utazó delegáció nem kapott felhatalmazást a politikai körtől a megállapodás második szakaszáról szóló tárgyalások lefolytatására, és úgy tűnik, hogy az utazás célja elsősorban az amerikai kormány irányába tett gesztus, amely nyomást gyakorolt Netanjahura, hogy küldje a tárgyalócsoportot Katarba.
  • A biztonsági kabinet csak hétfőn ül össze, hogy megvitassa Izrael álláspontját a tárgyalások második szakaszáról, és eldöntse, milyen felhatalmazást kap a tárgyalócsoport.

Fókusz: A három túsz mai szabadon bocsátására akkor került sor, amikor Netanjahu még az Egyesült Államokban tartózkodik. Amíg az ország a három lesoványodott túszt nézte a Hamász terroristáinak megalázó szertartásán, addig a miniszterelnök a washingtoni Willard Hotel lakosztályában tartózkodott.

  • Netanjahu irodája hangsúlyozta, hogy a miniszterelnök nyomon követi a túszok szabadon bocsátásának folyamatát a szállodából, de egy magas rangú izraeli tisztviselő szerint a délelőtt folyamán a biztonsági szervezet többször is megpróbálta elérni Netanjahut, hogy érdeklődjön, ne halasszák-e el a palesztin foglyok szabadon bocsátásának folyamatát a Hamász kihágásai miatt, de csak néhány óra múlva érkezett válasz.
  • Egy magas rangú izraeli tisztviselő megjegyezte, hogy Netanjahu és más politikai szereplők dühös kijelentései a szabadon engedett túszok állapotáról ,,képmutatók”.
  • A politikai kör jól ismeri a Hamász által fogva tartott túszok nehéz helyzetét. ,,Aki javítani akar a helyzetükön, hozza haza őket Izraelbe” – mondta egy izraeli tisztviselő.

A színfalak mögött: Netanjahu megpróbálja megváltoztatni a tárgyalócsapat összetételét, kiszorítva a Sabak vezetőjét, Ronen Bart és a Moszad kémszolgálat vezetőjét, David Barneát a tárgyalásoktól.

  • Netanjahu kérésére a delegációhoz csatlakozik a Sabak korábbi helyettes vezetője, M., aki eddig nem volt tagja a csapatnak. M. Netanjahu egyik jelöltje Bar helyére, amikor befejezi hivatali idejét.
  • Egy magas rangú izraeli tisztviselő azt mondta, ami a Hamászt illeti, M. komoly és tapasztalt személy, aki még a túszügyletet is támogatja. M. azonban Netanjahuhoz hasonló konzervatív és militáns álláspontot is képvisel, miszerint Izrael nem fogadhatja el a Hamász létezésének folytatását Gázában az alku második szakaszának részeként.
  • A delegációhoz csatlakozik még a Miniszterelnöki Hivatal hadifoglyok és eltűnt személyek ügyének koordinátora, Gal Hirsch. Ez az első alkalom, hogy Hirsch az utazók között van.
  • A Moszadnak lesz egy magas rangú képviselője a Katarba induló delegációban, de a részleteket jól ismerő források azt mondták, hogy a Moszad vezetője, Barnea, akit sértett Netanjahu elmúlt két hétben vele szemben tanúsított viselkedése, a napokban némileg csökkentette a túszok ügyével való foglalkozást.
  • Az eddigiekkel ellentétben a Moszad vezetője ma nem tartózkodott a parancsnoki helyiségben, melyben a három túsz szabadon bocsátását menedzselték. A részleteket ismerő forrás szerint Barnea ma a Moszad parancsnoki főhadiszállásán tartózkodott, és onnan irányította az eseményt.

A helyzet: A Hamász küldöttsége a terrorszervezet tárgyalócsoportjának vezetője, Khalil al-Hajja vezetésével Iránba érkezett, és ma találkozott Ali Hámenei legfelsőbb vezetővel.

  • Egy izraeli tisztviselő szerint a Hamász magas rangú tisztviselői csak hétfőn térnek vissza Dohába, és várhatóan találkoznak Mohammed bin Abdulrahman al-Thani katari miniszterelnökkel. Utóbbi csütörtökön találkozott Miamiban Steve Witkoff közel-keleti megbízottal.

Mire kell figyelni: Netanjahu miniszterelnök a megállapodás második szakaszáról szóló tárgyalások részeként a Hamásznak egy javaslatot kíván benyújtani, amely szerint Izrael beleegyezik a háború befejezésébe és nagyon sok véres kezű fogoly szabadon bocsátásába, akiket eddig nem volt hajlandó elengedni, ha a Hamász lemond a hatalomról a Gázai övezetben, és beleegyezik abba, hogy több tucat magas rangú parancsnok száműzetésbe vonuljon.

  • Izraeli becslések szerint a Hamász több ezer fogoly szabadon bocsátásában érdekelt a túszügylet második szakaszában.
  • ,,Bizonyos dolgokban meg lehet majd hajlítani a Hamászt, de más dolgokban nagy valószínűséggel nem fog engedni. Ezért a kérdés az, hogy a kabinet milyen feltételekről dönt, és miről lesz hajlandó lemondani” – mondta egy magas rangú izraeli tisztviselő.

https://anchor.fm/s/51fceecc/podcast/rss

The post Légicsapás Szíriában és Libanonban, csalódott szaúdik és az alku sorsa first appeared on Új Kelet Live.