Avi/ujkelet.live
A háború 502. napja, Libanon: Dél körül az Izraeli Védelmi Erők dróncsapást hajtott végre a dél-libanoni Ajta as-Sab térségében, megölve a Hezbollah terrorszervezet egyik operatívját.
A terroristát azt követően vették célba, hogy azonosították fegyverekkel foglalatoskodni.
Délután az izraeli erők figyelmeztető lövéseket adtak le a dél-libanoni Kafr Kilában, az izraeli határhoz közelítő gyanúsítottak csoportjára. A lövések után a gyanúsítottak visszavonultak.
Belharc: A túszügylet tárgyalásaiban részt vevő „izraeli forrás” (a Miniszterelnöki Hivatalból) délután a Moszad kémszolgálat és a Sabak belbiztonsági szolgálat vezetőjét támadta, kritizálva munkájukat a túszalku tárgyalásokon.
,,A hat túsz egyszerre való szabadon bocsátásáról szóló megállapodás elérése, valamint négy halott túsz holnapi hazahozatala Binjámin Netanjahu miniszterelnök azon döntésének eredménye, hogy megváltoztatta a tárgyalócsoport összetételét” – állította, utalva a Moszad és a Sabak vezetőinek eltávolítására.
,,Az új csapat megváltoztatta a dinamikát, és engedmények helyett tárgyalásokat folytatott. Megszüntette a rendszeres és elfogult eligazítások gyakorlatát a miniszterelnökkel és a politikai körrel szemben, ami csak arra késztette a Hamászt, hogy megszilárdítsa álláspontját, és követelésekkel álljon elő”.
A bejelentést követően biztonsági források hangsúlyozták: ,,A mandátumot mindvégig maga a miniszterelnök határozta meg. Az első szakaszban egyeztetett összefoglalókat és vázlatokat a miniszterelnök hagyta jóvá, aki jóváhagyta és részt vett a folyamat minden egyes szakaszában.”
Egy másik, a tárgyalásokon részt vevő izraeli forrás megjegyezte, hogy ,,a kezdeményezés az utolsó kör előrehozására és hat túszt egyszerre való elengedésére, a Hamász kezdeményezése volt – amibe Izrael beleegyezett.” Erről egyébként már múlt héten beszámoltak riportok.
Egy harmadik pedig kijelentette: ,,A túszok szabadon bocsátását azért sikerült elérni, mert a Sabak vezetője nyomást gyakorolt a Hamászra, ugyanakkor – Witkoff nyomást gyakorolt a miniszterelnökre. Minden más a történelem átírására tett kísérlet.”
Ezen a ponton a Miniszterelnöki Hivatal már hivatalos közleményt adott ki: ,,Az az állítás, hogy a Hamász volt az, aki előrehozta az utolsó kört, az abszurditás új csúcsa és a Hamász propaganda visszhangja.”
Netanjahu hivatalának közleménye megjegyezte, hogy ,,körülbelül két héttel ezelőtt a miniszterelnök azt a célt tűzte ki, hogy a megmaradt túszokat kettő helyett egy körben engedjék szabadon. A megállapodások a miniszterelnök határozott álláspontja és a Gáza környékén és azon belüli izraeli erők számának növelésére vonatkozó irányelve, valamint Trump ultimátumának eredményeként jött létre. Emlékezzünk vissza, hogy a Hamász bejelentette, hogy nem hajlandó elengedni a túszokat, és ezzel megszegte az egyezményt – és csak Izrael határozott álláspontja vezetett a Hamász meghátrálásához.”
A szakértők szerint a biztonsági szervezetek vezetőinek támadása mögött a Sabak nyomozása áll a kapcsolatról Netanjahu vezető tanácsadói és Katar között (Katar-gate).
A túszok hazatéréséért harcoló családok fóruma kijelentette ,,73 szeretteik sorsáért aggódó család nevében: Miközben a tisztviselők tisztviselők ellen mozgósítanak, nekünk, a túszok családjainak, megszakad a szívünk a szeretteinkért való aggódástól. A túszok, élők és holtak sorsa van terítéken, és azok, akiknek a világot fenekestül fel kell fordítaniuk, hogy biztosítsák, szembekerülnek egymással. Elég ebből a viselkedésből!
Ugyanúgy láttátok a képeket, mint mi. Ugyanúgy hallottátok a hazatérők vallomásait, mint mi. A legfontosabb most az, hogy mindenkit hazahozzunk egy világos és meghatározott időpontban. Cselekedjetek még ma, hogy a megállapodás 50. napján, a Philadelphi-folyosóról való kivonulás idejére világossá váljon, hogy a függetlenség napjára minden túsz kiszabadul Gázából, a Hamász poklából. Ez a túszok és családjaik jogairól szól. A családok követelik, hogy értsétek meg a helyzet fontosságát, és gyorsítsátok fel mindenki visszatérését a megállapodás maradéktalan végrehajtásával és az összes túsz hazahozatával.”
Holttestekre várva: A Miniszterelnöki Hivatal este megkapta a négy megölt túsz nevét, akiknek holttestét a Hamász holnap átadja Izraelnek: Siri Bibasz valamint két kisfia Ariel és Kfír, valamint Oded Lifshitz.
החטופים החללים שישוחררו מחר במסגרת העסקה: שירי ביבס וילדיה – כפיר ואריאל, ועודד ליפשיץ@gilicohen10 pic.twitter.com/Pf0yA1SeWk
— כאן חדשות (@kann_news) 2025. február 19.
A Hamász valószínűleg reggel átadja a négy megölt izraeli túsz holttestét a Vöröskeresztnek. A Vöröskereszt ezt követően egy találkozási pontra viszi és átadja őket az izraeli erőknek a Gázai övezeten belül.
A hadsereg azt tervezi, hogy tiszteletteljes ünnepséget tart Gázában a megölt túszok átvételekor, egy rabbi jelenlétében. A holttesteket izraeli zászlókkal borított koporsókba helyezik, és az izraeli csapatok a hadsereg járműveiben fogják szállítani őket. Onnan a holttesteket az Abu Kabir igazságügyi szakértői intézetbe viszik azonosításra.
A hatóságok szerint az azonosítási folyamat a maradványok állapotától függően akár 48 órát is igénybe vehet. A tisztviselők várhatóan néhány órán belül tájékoztatják a megölt túszok rokonait arról, hogy mennyi ideig tart még szeretteik személyazonosságának megerősítése.
- ,,Az azonosítás többféle tudományos módszerrel történik, amelyek mindegyike magában foglalja a megöltek adatainak összehasonlítását abból az időből, amikor még éltek” – magyarázta Dr. Chen Kugel az Abu Kabirból.
„Használhatunk röntgenfelvételeket, súlyadat összehasonlításokat, fogászati kartonokat és DNS-elemzést. Minden tőlünk telhetőt megteszünk, de a huzamosabb ideje halott túszok esetében az azonosítás nem mindig kivitelezhető” – tette hozzá.
A hadsereg szerint a túszok halálának okait is kivizsgálja, és a Hamász állításai a halott túszok kapcsán még nem nyertek megerősítést.
A megállapodás első szakaszában 14 túszt maradt, nyolc közülük a Hamász szerint már nem él: Iccik Elgarat, Ariel Bibasz, Kfir Bibasz, Siri Silberman-Bibasz, Ohad Jahalomi, Oded Lifshitz, Slomo Manszúr és Tsachi Idan. Hivatalos megerősítés egyelőre Bibaszékon és Lifshitzen kívül Slomo Manszúr esetében van.
A hat életben lévő túsz: Tal Soham, Omer Sem-Tov, Elija Cohen, Omer Wenkert, Avera Mengisztu és Hisam al-Szajed. Történtükről itt írtunk.
The post Belharc a megölt túszok fogadására való készülődés közben first appeared on Új Kelet Live.