Avi/ujkelet.live

A háború 556. napja: A kataribarát Al-Araby Al-Dzsadid lap arról számolt be hétfőn, hogy a Hamász-küldöttség reggel elhagyta Kairót, miután egy sor megbeszélést folytatott az egyiptomi hírszerzés vezetőivel, köztük az apparátus vezetőjével. A jelentés szerint a közvetítői munkában részt vevő magas rangú katari tisztségviselőkkel is találkoztak. Megállapodtak abban, hogy a találkozókon felmerült témában folytatják a konzultációkat, de megállapodás nem született.

Egyiptomi és palesztin tisztviselők megerősítették a Reuters hírügynökségnek, hogy a kairói tárgyalások legutóbbi fordulóján nem sikerült áttörést elérni. Ez a Hamász azon követelésének hátterében áll, hogy a tűzszüneti megállapodás tartalmazzon kötelezettséget a háború befejezésére – ezt a követelést Izrael elutasítja.

A kataribarát lapnak nyilatkozó magas rangú Hamász-forrás cáfolta a hírt, miszerint a Hamász hajlandó lenne feladni fegyvereit, hangsúlyozva, hogy ,,a fegyver a palesztin népé. A közelmúltban több javaslat is született, amelyek a fegyverekkel és a terrorszervezetek vezetésével kapcsolatos izraeli feltételek teljesítését szorgalmazzák, de ezeket a javaslatokat minden palesztin frakció elutasította, nem csak a Hamász” – mondta.

Az újság szerint a hiányosságok ellenére a Hamász-küldöttség némi rugalmasságot tanúsított a palesztin foglyokért cserébe szabadon bocsátandó túszok számának kérdésében. A jelentés megjegyzi, hogy források szerint a szervezet beleegyezett abba, hogy kilencre emeljék a szabadon bocsátandó túszok számát, míg amerikai tisztviselők a szám 11-re emelését követelik.

Egyiptomi források azt mondták az újságnak, hogy ha a Hamász beleegyezik 11 túsz szabadon bocsátásába, két körben vagy szakaszban engedik szabadon őket. Még mindig folynak a tárgyalások a „harcok befejezésének holtpontjából” való elmozdulásról, amelyhez a Hamász ragaszkodik, Binjámin Netanjahu miniszterelnök pedig ragaszkodik ahhoz, hogy ne kötelezze el magát.

A Hamász egy másik magas rangú tisztviselője, Taher al-Nono ma kijelentette, hogy a szervezet kész az összes túszt szabadon engedni a harcok beszüntetéséért, az Izraeli Védelmi Erők kivonásáért a Gázai övezetből, valamint a humanitárius segélyek beengedéséért. Szerinte ,,nem a foglyok számával van baj, hanem azzal, hogy a megszállás megszegi vállalásait, és akadályozza a megállapodás végrehajtását”.


Dzsenin: Az izraeli hadsereg erői ma megrohamozták a dzsenini állami kórházat (Palesztin Hatóság területe), és letartóztattak egy palesztin fiatalt. A Kfír-dandár csapatai egy gyanúsított üldözése során érkeztek a helyszínre. A KAN közszolgálati műsorszolgáltató szerint az erő a dandár és a hadosztály előzetes jóváhagyása nélkül tette ezt, saját kezdeményezésére cselekedve.

Az ilyen egészségügyi intézményekben végrehajtott katonai tevékenységeknek összhangban kell lenniük az eljárásokkal, amelyek többek között a hadosztályparancsnok előzetes jóváhagyását is magukban foglalják. Ez néha a Parancsnokság vezetőjének, néha pedig a vezérkari főnök jóváhagyását is magában foglalja, a művelet típusától függően.

Az első vizsgálat során a harcosok azt állították, hogy egy palesztin gyanúsított filmezte őket a menekülttábor területén, majd a kórházba menekült, és ott letartóztatták. Az erők magatártásának hátterében a gyanúsítottat szabadon engedték.


Politikai nézetek: A biztonsági szolgálat jelöltjei, akik azért mentek el egy biztonsági vizsgálatra, hogy megkapják a légierő minősített egységeibe való biztonsági engedélyt, megdöbbenve tapasztalták, hogy kénytelenek olyan rejtélyes kérdésekre válaszolni, amelyek sérthetik magánéletüket, jelentette a KAN közszolgálati műsorszolgáltató reggel.

A katonai szolgálatra jelentkezők elmondták, hogy megkérdezték tőlük egyebek mellett, hogy részt vettek-e tüntetéseken, hangsúlyozva nekik, nem az a kérdés, hogy részt vettek-e vagy részt vesznek-e a túszok hazatérésére szólító tüntetéseken.

Egy másik kérdés, amit az egyik jelöltnek tettek fel, akinek az édesapja ügyvéd: ,,Apád kapcsolatban áll újságírókkal?” és egyéb ilyen jellegű kérdések. A jelöltek dühösek voltak, és azt mondták a KAN-nak: ,,A nekünk feltett kérdések nem relevánsak a jövőbeli munka szempontjából.”

,,A tüntetésen való részvétel az állambiztonság megsértésének minősül? Milyen tüntetések zajlanak most? – tették hozzá a beszélgetés során a KAN-nal. ,,A kérdések önmagukban visszatartó erőt adnak a demonstrációra való indulástól” – mondták, hozzátéve, hogy hazudni kényszerültek, mert attól tartottak, hogy kizárják őket a tüntetéseken való részvételük miatt.

Azok a biztonsági szolgálatra jelentkezők, akik sikeresen átestek az összes átvizsgáláson, megérkeznek a végső állomásra a felhatalmazott szervek által lefolytatott biztonsági vizsgálat céljából, hogy ellenőrizzék alkalmasságukat a minősített információkhoz való hozzáférésre, illetve a hadseregben és a biztonsági szervezetben betöltött érzékeny pozíciók betöltésére. A vizsgálat átfogó háttérellenőrzéseket, interjúkat foglal magában a jelölttel és az őt ismerőkkel, hogy információkat gyűjtsenek, és felmérjék a hadseregen belüli megbízhatóságát és lojalitását.

Általában kizárják azt a személyt, aki büntetett előéletű, ellenséges országok kötődik, jelentős adósságokkal rendelkezik, kábítószer és alkohol függőség, információtitkolás, illetve nacionalista vagy felforgató tevékenység gyanúja merül fel.

A hadsereg közölte: ,,A beosztásra vagy minősített munkakör betöltésére való alkalmassági eljárás részeként a jelölteknek kérdéseket tesznek fel illegális tevékenységet folytató szervezetekkel való kapcsolatról, ennek kizárása érdekében. A jelölteket nem kérdezik politikai kérdésekről vagy politikai pozíciókról, és ez nem része a biztonsági átvizsgálási folyamatnak.”


Levél: A páncéloshadtest 1525 jelenlegi és volt katonája írt alá egy levelet a gázai háború azonnali befejezésére és a Hamász által fogva tartott túszok hazahozatalára. A levelet az Izraeli Védelmi Erők két korábbi vezérkari főnöke, Ehud Barak és Dan Halutz is aláírta.

,,A harcok folytatása már nem szolgálja azokat a célokat, amelyeket az Izraeli Védelmi Erők a háború kezdetén kapott” – áll a levélben. ,,Azonnali lépéseket kell tenni a túszok hazahozatala érdekében.”


A Katar-gate mellé: A Sabak belbiztonsági szolgálat és az Igazságügyi Minisztérium Rendőrségi Belső Ellenőrző Osztálya új, nemzetbiztonsági ügyet vizsgál, jelentette a média este.

Az ügy részleteire hírzárlat van érvényben, de a média szerint egy háború alatt történt eseménnyel kapcsolatos, és nyilvánosságra hozatalakor hatalmas vihart fog kavarni.

The post A Hamász nem enged, kihágás Dzseninben, politikai nézetek és levél first appeared on Új Kelet Live.