Avi/ujkelet.live

Viharos napok közepette, mindössze öt nappal az államalapítás előtt, David Ben-Gurion parancsot adott ki: páncélos dandárt kell létrehozni, mindössze egy héten belül. A szinte lehetetlen feladatra önként jelentkezők nagy része holokauszt-túlélő volt, akik egyenesen a pokolból jöttek, többségük katonai tapasztalat nélkül.

,,Nem volt könnyű dolguk, de egyértelmű volt számukra – ezt kell tenni. A cionizmus vitte őket előre” – így írja le a néhai Dov Iszrael unokája, a 7. dandár harckocsi parancsnoka, mi állt a holokauszt-túlélők azon vágya mögött, hogy Izraelbe érkezésük után azonnal bevonuljanak.

Fotó: Izraeli Védelmi Erők

Az átélt pokol és elvesztett szeretteik ellenére derekasan helyt álltak, nagy célt tűzve ki, olykor minden katonai tapasztalat nélkül – hogy felépítsék és megvédjék az alakuló országot.

Hogyan hozol létre egy dandárt 7 nap alatt?

Ahhoz, hogy mélyebben megértsük történetüket, belevetjük magunkat a 7. dandár megalakulásának pillanataiba. Az időpont 1948. május 9., mindössze öt nappal az államalapítás előtt. David Ben-Gurion parancsot ad ki az első páncélos dandár létrehozására.

Csak körülbelül egy hetet kapott a néhai Slomo Samir vezérőrnagy (a tartalékosoknál), hogy a semmiből felépítse a dandárt. Azon a héten megindult a toborozás.

,,A dandár a megalakulóban lévő ország életének kritikus időszakában jött létre, amikor a túlélésért folyt a harc. A hangsúly a legjobbakon volt, nehéz körülmények között és rövid időn belül” – írta Slomo Samir a „Bármi áron Jeruzsálembe” című könyvében.

Fotó: Izraeli Védelmi Erők

A dandár emberi szövete még a viharos időszakhoz képest is egyedülálló volt a maga nemében. ,,Egyharmada újonc volt, egyharmaduk más dandárokból érkezett, és egyharmaduk holokauszt-túlélő volt” – magyarázta a 7. dandár örökségvédelmi tisztje, Avichai Bar őrnagy. ,,Néhányuk harci képességekkel érkezett: Vagy mert a múltban partizánok voltak, vagy katonai kiképzésen vettek részt a ciprusi fogolytáborokban. De egy részük képességek nélkül érkezett, egyenesen az illegális bevándorlók hajóiról.”

A holokauszt-túlélők több szempontból is kihívásokkal teli helyzetbe kerültek. „Korlátozott katonai tapasztalatuk ellenére gyorsan besorozták őket, és bevonták őket a csatákba. Többségüknek közös nyelv nélkül kellett boldogulni, a héber idegen volt számukra. Még az Izraeli Védelmi Erők megalakulása előtt letették az esküt, amelyet kifejezetten számukra jiddisül készítettek el, hogy eltudják olvasni. A szellemiség vezette őket előre.”

A dandár szimbóluma

A 7. dandár emblémája, amely az állam megalakulása óta kíséri harcosainak vállát, újabb bizonyítéka a dandár történelmi jelentőségének és a túlélők hozzájárulásának a létrejöttéhez. A szimbólum a nemzet színeit, a zsidó népet és a dandár megalakítását jelképezi a függetlenségért folytatott harc során. A sárga Dávid-csillag szimbolizálja a harcosok összetételét az út elején, köztük sok túlélőt, akik illegális bevándorlók hajóin érkezett Izraelbe, és érkezésük után azonnal besorozták őket.

Fotó: Izraeli Védelmi Erők

A piros nyíl a Burma utat jelképezi, amely lehetővé tette Jeruzsálem ostromának feloldását. A nyíl és a zászló kombinációja együttesen hozza létre a 7-es számot – ami figyelemre méltó egyediség, hiszen a 7. dandár az egyetlen a hadseregben, amelynek száma a vezérkari főnök jóváhagyásával szerepel az emblémáján. A néhai Samir vezérőrnagy vallomása szerint a jelképet a karbantartó részleg egyik katonája tervezte, miközben a kanyargós Burma út mentén közlekedési jeleket festett.

forrás: Izraeli Védelmi Erők

The post Túlélték a holokauszt borzalmait – és 1 hét alatt a semmiből létrehoztak 1 dandárt first appeared on Új Kelet Live.