Avi/ujkelet.live

A háború 579. napja, a hútik: Miután Donald Trump elnök tegnap bejelentette a hútik megadását, a lázadók politikai irodájának egyik tagja azt állította, hogy a hútik szétválasztják a Gázának nyújtott segélyek kérdését az amerikaiak Jemen elleni támadásainak kérdésétől.

Az Al Dzsazírának adott interjúban Mohammed al-Bukhaiti megjegyezte: „Készen állunk leállítani az Egyesült Államok elleni támadásainkat, ha ők is abbahagyják a jemeni támadásaikat.” Tagadta Trump azon kijelentéseit, miszerint a hútik kérték a tűzszünetet, és hangsúlyozta, hogy ez nem jelenti azt, hogy a hútik lemondanak a kártérítéshez való jogukról.

Al-Bukhaiti azt is világossá tette, hogy a hútik Gázát segítő katonai műveletei folytatódni fognak, nem fognak leállni, sőt fokozódni fognak, amíg el nem érik a célt, avagy a gázai háború befejezését.


A hadművelet Jemenben: A Ben Gurion repülőteret eltaláló ballisztikus rakéta utáni jemeni támadást az Izraeli Védelmi Erők és a légierő előre megtervezte, két különálló csapással készülve kevesebb mint egy nap alatt.

A KAN közszolgálati műsorszolgáltató szerint a cél az volt, hogy meglepjék a húti lázadókat, hogy váratlanul érje őket. A hadműveleti elképzelés az volt, hogy elhitessék a hútikkal, hogy a hétfői Hodeidah kikötő elleni támadás után Izrael befejezte a válaszlépéseit. A légierő azonban egy nappal később, fényes nappal, egy támadásra szokatlan időpontban érkezett Jemenbe, ez volt a trükk.

A Szanaa Nemzetközi Repülőtér elleni támadást nemcsak a távolság miatt tekintik összetettnek, hanem azért is, mert a célpont Jemen mélyén található, ahol a hútiknak vannak bizonyos légvédelmi rendszereik, és ezért más eseményről volt szó, mint a korábbi, tengerparti városok, például Hodeidah és Rasz Issza elleni támadások.

„A hútik azzal fenyegetőztek, hogy légi blokádot vezetnek be ellenünk, mi pedig elpusztítottuk két fő kikötőjüket – a légit és a tengerit” – mondták biztonsági források a KAN-nak. Jemenre most de facto blokád van érvényben.


Libanon: Az izraeli hadsereg tegnap dróncsapást mért egy Hezbollah-parancsnokra a dél-libanoni Nabatieh régióban.

A támadásban meghalt Adnan Harb, aki a Hezbollah terrorszervezet logisztikai csoportját vezette a Badr regionális egységben. A regionális egység feladata a Litani folyótól északra fekvő terület.

Harb feladatai részeként a Hezbollah harci képességeinek helyreállításán, valamint a Litani folyótól délre fekvő területek infrastruktúrájának helyreállításán dolgozott.

„A terrorista libanoni területen belül fegyvereket szállított a szervezet különböző egységei között. Tettei az Izrael és Libanon közötti megállapodások kirívó megsértését jelentették” – közölte a hadsereg.


Készülődés: Ghasszán Alian vezérőrnagy, a palesztinokkal katonai összekötőként szolgáló Kormányzati Tevékenységek Koordinátora a Területeken vezetője, a hét elején Jordániába látogatott, jelentette a KAN közszolgálati műsorszolgáltató.

Jordánia aggodalommal tekint a gázai katonai műveletre – miközben humanitárius segítséget szeretne nyújtani az övezetnek. A jordánok jelenleg egy tábori kórházat üzemeltetnek a Gázai övezetben.

A Katonai Hírszerzés vezetője és Alian Jordániába látogatott Bassár el-Aszad szíriai elnök bukása után és a királyságban a Gázában folytatódó harcok aggodalma miatt is.


A túszok: A 12-es csatorna esti riportja szerint a túszok családjai, akik az elmúlt napokban találkoztak a Trump-kormány tisztviselőivel, izgatottak, mert a kormány valamiféle áttörésen dolgozik a túszok kérdésében, de nem árultak el nekik részleteket, hogy miről is van szó, leszámítva az optimista kijelentéseket.

Trump elnök tegnap kijelentette, hogy néhány héttel ezelőtt azt mondták neki, hogy 24 életben lévő túsz van. Néhány nappal ezelőtt pedig már azt hallotta, hogy csak 21 van életben.

A túszok családjai Trump kijelentésére reagálva: „A családok által ismert és hivatalos források által nekik jelentett életben lévő túszok száma 24. Ismételten követeljük az izraeli kormánytól, hogy ha van új információ, amelyet eltitkoltak előlünk, azonnal osszák meg velünk. A Fórum ismét felszólítja a miniszterelnököt, hogy állítsa le a háborút, amíg az utolsó túsz haza nem kerül. Ez a legsürgetőbb és legfontosabb nemzeti feladat.”

A szaúdi tulajdonú Asharq Al-Awsat újság arról számolt be reggel, hogy a közvetítő országok azon dolgoznak, hogy megállapodásra jussanak Izrael és a Hamász terrorszervezet között, mielőtt vagy amikor Trump a hónap közepén látogatást tesz a régióban, Szaúd-Arábiában, az Egyesült Arab Emírségekben és Katarban.

Palesztin források az Asharq Al-Awsat újságnak azt nyilatkozták, hogy Kairó meghívta a palesztin frakciókat, köztük a Hamászt is, egy újabb tárgyalási fordulóra, amelyre a következő napokban kerül sor, azzal a céllal, hogy tűzszüneti megállapodás szülessen.

David Barnea, a Moszad vezetőjéhez közeli források azt nyilatkozták tegnap a 13-as csatornának, hogy Katar jelentős és pozitív változást eszközölt a megállapodás felé, és ,,most létfontosságú szerepet játszik egy túszalku elérésében”.

A 13-as csatorna tegnapi riportja szerint a védelmi szervezet vezetése és a miniszterek biztonsági megbeszélést tartottak, amelynek során Katart támadták, mondván, hogy Doha akadályozza a túszmegállapodást.

Ejal Zamir vezérkari főnök a megbeszélésen a következőket mondta: „Katar ellennyomást gyakorol a megállapodásról szóló tárgyalásokon az egyiptomi javaslat kapcsán.”

A Sabak belbiztonsági szolgálat vezetője, Ronen Bar hozzátette: „A jelenlegi problémánk Katar. Megállapodásra juthatunk, ha Katar velünk van. Ha nincs velünk, akkor nyomást kell gyakorolnunk az Egyesült Államokra, hogy ők is nyomást gyakoroljanak rá, hogy intézkedjen a Hamász ellen.”

Binjámin Netanjahu miniszterelnök közeli bizalmasa, Ron Dermer stratégiaügyi miniszter: „Az amerikaiak nem gyakorolnak akkora nyomást Katarra, mint Egyiptomra.”

The post A hútik, likvidálás Libanonban, Gáza, a túszok ügye és Katar first appeared on Új Kelet Live.